1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Bahri Yavuz pası attı, bakalım Sirmen golü yapabilecek mi?
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Bahri Yavuz pası attı, bakalım Sirmen golü yapabilecek mi?

A+A-
Kocaelispor başkanı Bahri Yavuz ile mali işlerden sorumlu yönetici sevgili Sinan Güneri önceki gün vergi borcunun yapılandırmasına dair detaylı bilgi aktardılar, tüm rakamları ortaya koydular. Toplam vergi borcunun 60 milyon olduğu açıklandı ki, bana gelen son bilgi de bu doğrultudaydı. Yapılandırma sonrasında yani taksitle ödeme yapılması durumunda 15 milyonluk bir indirimin söz konusu olduğu da daha önce yazmıştım. Açıklanan rakamlar öngördüğüm gibi çıktı. Yanıldığım tek nokta 10 yıllık süreçte görev yapan yönetici sayısıydı. Ben 400 dolayında olduğunu düşünmüştüm, açıklanan sayı 210.  Yarı yarıya bir fark söz konusu. Toplam 60 milyonluk borcu peşin ödediğimizde rakam 33, taksitlendirdiğimizde ise 45 milyon. Peşin ödemede neredeyse yarı yarıya indirim söz konusu.

KİŞİNİN PAYINA PEŞİNDE 157, TAKSİTTE 214 BİN DÜŞÜYOR
Rakamlar açıklandı açıklanmasına da asıl ödemli olan ödemeyi nasıl yapacağız. Az para değil ki, peşin 33, taksitle 45 milyondan bahsediyoruz. Başkan Bahri Yavuz açıklamada ödeme için iki yol olduğunun altını çiziyor. Birincisi 210 yöneticinin bir araya gelip ödeme yapması. Bu yolu biraz açalım, detaylara girelim. Diyelim ki borcu peşin ödemek istiyoruz. Bu durumda 210 yöneticinin her birine düşen rakam 157 bin TL. Kuşkusuz 210 yönetici içinde bu parayı peşin olarak verebilecek çok az insan vardır. Yani, bu demek ki, vergi borcunu peşin olarak ödememiz uzak olasılık. Ödemeyi 7 yılda 42 taksitle ödemek istersek eğer. Rakam 33 milyondan 45 milyona çıkıyor, 12 milyonluk bir artış söz konusu.

HER YÖNETİCİ İKİ AYDA BİR 5 BİN TL VERECEK
 Bu artışın yöneticilere faturasına gelince.   210 yöneticinin her birine düşen rakam 214 bin TL. Yani peşinle taksit arasında kişi başına rakam 55 bin TL dolayında artıyor ki, 7 yılda tüm ödemenin yapılacağı düşünülürse bu doğal bir rakam.  Taksitlendirmede iki ayda bir ödeyeceğimiz rakam 1 milyon 71 bin TL. Bu rakamı 210 kişiye böldüğümüzde kişi başına düşen rakam 5 bin TL olarak karşımıza çıkıyor.  Yani her yönetici iki ayda bir gelecek taksit ödemelerinde cebinden 5 bin TL çıkarmak durumunda. 7 yıl, 42 taksit sürecek bir ödeme bu. Başka anlamda her yönetici aylık vergi ödemesi için 2500 TL kaynak yaratmak zorunda.  210 yönetici içinde iki ayda bir 5 bin TL ödeyemeyecek durumda olanların sayısının fazla olduğu düşüncesindeyim. Ödeyemeyecek durumda olanların yükünü Başkanlık yapanlar ve mali durumları iyi olanlar üstlenir veya hafifletirse, 42 taksitle 7 yılda bu vergi borcu ödenebilir gibime geliyor. 

EN AKILLICASI TESİSLERİN SATIŞI 
Zaten bundan kaçış yok. Öyle veya böyle devlet sizi bulup parayı alacak. Allah göstermesin ölüm halinde bile borçtan kurtulamıyorsunuz, borç varisinize kalıyor. Vergi borcunu ödemek için ikinci olasılık Kocaelispor’a ait olan tesislerin satışı. Başkan Bahri Yavuz bu konuda KEV genel kuruluna sesleniyor, tesisi, daha doğrusu emaneti geri istiyor. Tesis Kocaelispor’a devredildiğinde satışı yapılacak ve parasıyla vergi borcu ödemesi yapılacak. Aslına bakarsanız en akılcı yol tesislerin satışıyla vergi borcundan kurtulmak olarak gözüküyor. Vergi borcu kapıya geldi, hacizler başlayabilir. KEV genel kurulu elini çabuk tutmalı. Torba yasayla gelen faiz indirimi önemli bir fırsat. Peşin ödemede yarı yarıya bir indirim söz konusu. Tesisler satılırsa gelecek parayla vergi dairesine peşin ödeme yapılır, bu büyük dertten 60 yerine 33 milyona kurtuluruz. Başkan Bahri Yavuz pası Sirmen’e verdi, bakalım Sirmen gereğini yapıp golü atabilecek mi ?  
Elbette Yeşil-Siyah olmalı
Kocaelispor başkanı Bahri Yavuz Tekirdağspor maçı sonrasında yaptığı değerlendirmede yeni yapılan statla ilgili bir düşüncesini, önerisini gündeme taşımış. Sevgili Başkan stadyumdaki koltukların Yeşil-Siyah olması gerektiğini dile getirmiş. Yerinde bir önere bu. Sonuçta kentin adını taşıyan Kocaelispor’un renkleri. Bu öneriye kimsenin karşı çıkacağını, hayır şu renk olmalı diyeceğini sanmıyorum. O saha öncelikle Kocaelispor için yapılıyorsa, koltuklarının yeşil ve siyah olmasından daha doğal ne olabilir. Siyasi iradenin Kocaelispor başkanı Yavuz’un önerisi doğrultusunda yapımcı şirkete koltukların yeşil-siyah renkte olması için gereken talimatı vereceğine inanıyorum.
Bu yazı toplam 500 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum