1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan bol bol plaket dağıttı
Bakan bol bol plaket dağıttı

Bakan bol bol plaket dağıttı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ilimizdeki programının sabah saatlerinde The Ness Hotel de basın mensuplarıyla buluştu. Bakan Yazıcı ile birlikte toplantıda Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Bartın

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ilimizdeki programının sabah saatlerinde The Ness Hotel de basın mensuplarıyla buluştu. Bakan Yazıcı ile birlikte toplantıda Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Bartın Valisi Bülent Savur, Düzce Valisi Adnan Yılmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek hazır bulundu. Tanıtım toplantısı öncesinde gerçekleşen basın ile kahvaltıda ise Bakan Yazıcı’ya yıllardır Körfezde sahipsiz bir şekilde gezen Chernomores adlı LPG yüklü geminin durumu soruldu. Bakan Yazıcı’nın bu konuda verdiği cevap ise çarpıcıydı.

Bakan Yazıcı, “O bizim ayıbımız. İşin yasal boyutu var. Tasfiyeyi gerçekleştirecek bir karar yok. Ben bu nedenle özür diliyorum. Gündemimizin ilk sıralarında var. Türkiye’ye yakışmayan bir olay. Kısa zamanda sonlandıracağız. Ticaret hacmimiz artıyor. Aktepe ve Ovaköy sınır kapısı açılması için çalışmalarımız var” dedi. Kocaeli Serbest Bölgesinde 2007 yılında 5 bin çalışan bulunurken, şu anda ise 1000 kişinin çalışması ve 3 tersanenin kapalı olması nedeniyle teminat ve kredi sıkıntısı ile ilgili bakanlığın yapacağı bir çalışma olup olmadığı sorusuna ise Bakan Yazıcı cevap verdi. 

Bakan Yazıcı bu konuda, “ Serbest Bölge ile gurur duymuştum. 2012 yılına kadar siparişlerle dolu olduğunu söylenmişti. Sonrasında küresel krize girdi denizcilik sektörü. Teminat mektubu alsalar yapacakları işleri var mı onu bilmiyorum. Başka varlıkları da teminat gösterebilirler. Sektörün yaşadığı sıkıntılar, teminat ile ilgili sıkıntılar değil diye düşünüyorum” dedi. Ülkemizin kredi notu yükselmesi ile ilgili olarakta bir açıklama yapan Yazıcı, “ Kredi kuruluşu notumuzu yükseltti ama zaten yüksekti. Çok daha ilerde olmamız gerekiyor. 27 Mart’ta kredi kuruluşunun açıkladığı pozisyonu Türkiye’nin tam durumunu yansıtmıyor. Bir takım hassasiyetsizlikleri var ama yine de iyi bir değerlendirme” dedi.

AVM’LER KONUSU

Esnaflarla ilgili de sorulan soruya Bakan Yazıcı, “Türkiye de her kesim ile ilgili imkanlar ölçüsünde projeler yapıyoruz. Türkiye de 2 milyon esnaf var. 82 federasyon ve 1 tane konfederasyon var. AVM’lerde ekonomik hayatın bir gerçekliği. Olan düzenlemeye ihtiyaç duyulan bir alan. 2 defa tasarı meclise gelmiş ama yasalaşmamış. 92 maddelik bir tasarımız önceki akşam meclisten geçti. Tüketicilerle ve AVM’lerle ilgili de tasarımız var. Esnaflarımızla alakalı 2002 yılında Halk Bankasından 156 milyon kredi kullanmışlardı” dedi.

Bakan Yazıcı daha sonra Kolay ticaret, büyük Türkiye projesi tanıtımına geçti. Burada ise KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, il protokolü, kaymakamlar, sanayi ve ticaret odaları başkanları ile işadamları katıldı. Sinevizyon gösterimi ardından Bakan Yazıcı sunumuna geçti. Yazıcı, “ Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak hedefimiz; Türkiye’nin, “ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı ülke” olmasını sağlamaktır. Ülkemizdeki 3 milyonu aşkın ticari işletme, 1 trilyon doların üzerinde mal ve hizmet üretmektedir.

400 milyar dolara yaklaşan dış ticaretimiz, Gümrük Kapılarımızdan gerçekleştiriliyor” dedi.

 Yazıcı, “ Ticaretin her alanda daha kolay ve daha güvenli yapılması için yeni enstrümanlar geliştiriyoruz. Sistemlerin işleyişini düzenliyor, varsa aksaklıkları ortadan kaldırıyoruz. Bürokrasiyi azaltacak yeni projeler geliştiriyor ve uyguluyoruz. 2012 yılı, gümrüklerde ve iç ticarette büyük bir yenilenmenin ve değişimin yılı olmuştur. İhtiyaçlara cevap veremeyen 55 yıllık Türk Ticaret Kanunu’nu yeniledik. Ve 1 Temmuz 2012 itibariyle de yürürlüğe soktuk.

Ticari kodların yenilendiği devrim niteliğindeki bu Kanun ile ticari hayatımıza çağdaş bir anlayış getirdik. 2013 yılı ise, tüm bu çalışmaların uygulamaya dönüştüğü ve sonuçların görülmeye başladığı yıl olacaktır. Günümüzde ticaretin kolaylaştırılması, ekonomik kalkınma için hayati önem arz etmektedir” dedi.

ÖDÜLLER

Ardından Enler katagorisi ödülleri verildi. Gümrük İdaresi ile işbirliği içerisinde en yüksek işlem hacmi olan firma olarak TÜPRAŞ CEO’su Erol Memioğlu’na, Gümrük İdaresi İle İşbirliği İçerisinde En Çok İhracat Yapan Firma FORD Mali İşler Grup Başkanı Oğuz Toprakoğlu’na, Gümrük İdaresi İle İşbirliği İçerisinde En Çok Taşımacılık Yapan Firma katagorisinde BARSAN Lojistik firması sahibi Kamil Barlın’a, En Çok İthalat Vergisi Ödeyen Firma KİBAR Holding yönetim kurulu başkan yardımcısı Ali Kibar’a, İlkler katagorisinde Ortak Transit Sisteminden İlk Yararlanan Firma olarak ÖZ-KA yönetim kurulu başkanı Şerif Kanık’a, İlk Elektronik Beyanname Veren Firma  DOĞUŞ OTOMOTİV Genel Müdürü Mustafa Karabayır’a, İlk A Sınıfı OKSB Sahibi Firma  Yıldız Entegre yönetim kurulu başkan yardımcısı İsmail Hakkı Yıldız’a, sponsor olan KOTO,KTO, KSO ve GTO Başkanlarına da plaket verdi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.