1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Canikli’ye Kocaeli dosyası
Bakan Canikli’ye Kocaeli dosyası

Bakan Canikli’ye Kocaeli dosyası

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, yönetim kurulu üyeleri Murat Altun, Mehmet Temizel, Yusuf Koçak, Semih Barış, Yusuf Ziya Uludüz, meclis üyeleri Volkan Yılmaz, Mikail Kayacı ve Hasan Uğur Aydın'dan oluşan KOTO heyeti, önceki gün Başkent Ank

A+A-
Kocaeli’nin ekonomisinin gelişmesinin önündeki engelleri kaldırmak adına birçok görüşmeler gerçekleştiren KOTO heyeti, ilk olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ile bir araya geldi.

 

KOTO HEYETİ DOSYA SUNDU 
Bakanlıkta gerçekleşen toplantı için özel bir dosya hazırlayan Kocaeli Ticaret Odası heyetinin dosyasında; “Oda üyelerinin adres bilgilerinin yeniden tescilinde yaşanılan ücret sorunu, Oda Faaliyet Belgesi’nin bazı ihale makamları nezdinde resmi evrak olarak nitelendirilmemesi, MERSİS sistemi ile ilgili sorunlar, üyelerin gümrük işlemlerinde yaşadıkları sorunlar, GÜMKART uygulamasındaki sıkıntılar, Antrepolarca yüksek teminat istenmesi ve mevcut teminatların yok sayılması, KDV iadelerinin vergi dairelerince geç sonuçlandırılması, Tacirlerin Vize ve Pasaportları, Kocaeli’nin lojistik üs yapılması, MÜ-YAP Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği’nin denetimleri, vergi ödemelerini aksatmayan işletmeler için ödüllendirme sistemi, Kocaeli Üniversitesi’nde okuyan yabancı öğrencilere ihracat yapan ve yapmak isteyen firmalarımızda istihdam edilmek üzere uzun dönemli çalışma izni verilmesi, Tüketici Kanunu’nun meydana getirdiği sıkıntılar” yer aldı. Ayrıca, KOTO SanalFuar ve Kocaeli Sağlık Serbest Bölgesi projeleri de Bakan Canikli’ye kapsamlı şekilde sunuldu. 

HER SORUNA ÇÖZÜM GELİŞTİRİLDİ

Başkan Özdağ’ın, ‘Kocaeli Türkiye’nin ekonomi santralidir’ sözlerini desteklediğini belirterek konuşmasına başlayan Bakan Canikli, Bilişim Vadisi’nin de Kocaeli’nin prestij projesi olduğunu söyledi. KOTO’nun dosyasında yer alan sorun ve sıkıntıları tek tek değerlendiren Bakan Canikli, tüccarın adres bilgilerinin güncel olmasını önemsediklerini, MERSİS sisteminde yaşanan sorunların giderilmesi için masalar kurulacağını, antrepo sorunlarının çözümü için şikayet hattı kurulduğunu ve tüccarların 444 8 482 no’lu çağrı merkezine sorunlarını iletebileceğini, yatırım mallarının ve ara malların vadeli ithalatında Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) oranını yüzde 6’dan yüzde 0’a indirdiklerini, bu durumun sanayi ve ihracatçılar tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade etti. her sorun ve çözüm önerisini toplantıda hazır bulunan müsteşar yardımcıları ve genel müdürlere ileten Bakan Canikli, Sağlık Serbest Bölgesi projesi ve KOTO Sanalfuar ile yakından ilgilendi. 

BAKANLIKTA ÖNEMLİ TOPLANTILAR

Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da sunulan Sağlık Serbest Bölgesi projesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Canikli, yıllık 3 milyar dolar döviz girdisi sağlayacak projeyi her platformda memnuniyetle destekleyeceğini söyledi. KOTO heyeti, toplantının ardından Kocaeli Ticaret Odası, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Sezai Uçarmak, Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın ve yardımcısı Ercan Erkiletlioğlu ile bir araya gelerek toplantılar gerçekleştirdi. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.