1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Ergün'e inanıyorum
Bakan Ergün'e inanıyorum

Bakan Ergün'e inanıyorum

Güney Kore merkezli, dünyanın en önemli paslanmaz çelik üreticilerinden Posco'nun Türkiye yatırımını Kocaeli'de yapacağı açıklanmış ama bu fabrikanın ilimizin neresinde yapılacağı belirtilme

A+A-

Güney Kore merkezli, dünyanın en önemli paslanmaz çelik üreticilerinden Posco'nun Türkiye yatırımını Kocaeli'de yapacağı açıklanmış ama bu fabrikanın ilimizin neresinde yapılacağı belirtilmemişti.

Konuyu bu sütunlarda ilk ben yazdım. “Posco nereye fabrika yapacak?” diye sordum. Yine İzmit Körfezi sahilinden bir yer verilip, denizin doldurulmasına izin mi verilecekti?.. Ya da ilimizdeki çok değerli tarım arazilerinden bir bölümü daha yok edilip çelik sanayi gibi yoğun çevre sorunları yaşatacak bir tesis mi kurulacaktı?

Doğal olarak tartışma açıldı. Çünkü Posco'nun milyonlarca dolarlık yatırım yapacağı, 1000 kişiye iş vereceği açıklanmıştı da, nerede çelik fabrikası kurulacak açıklanmamıştı. İlimizdeki bir gazete, Posco fabrikasının Kartepe ilçesinde tarım arazisinde kurulacağını iddia etti. Tartışma alevlendi.

Bu konudaki soruların 1 numaralı muhatabı Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'dü. Geçen gün açılışlar için İzmit'e gelen Bakan Ergün'e, arkadaşımız Murat Yoldaş pat diye sormuş: “Sayın Bakan Posco nereye fabrika yapacak?”

Ergün hiç tereddüt etmeden yanıt vermiş:

“Bir karış tarım arazisine bile fabrika yaptırmayız. Posco'nun fabrikası, ilimizdeki OSB'lerden, sanayi alanlarından birinde yapılacak.”

Ergün'ün bu sözüne güveniyorum. Ama yine de bu konuyu boşlamamak lazım. Yerel basın, sivil toplum örgütleri uyanık olmalı. Bir oldu bittiye izin verilmemeli. Bu şehir artık tıkandı. Mevcut OSB’ler dışında bir alanda sanayi yatırımının yarardan çok zararı olacaktır.

Her yerde 10 Numara yağ satılıyor

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının geldiği noktayı hatırlatmaya ve tartışmaya gerek yok. Benzinin litresi 4 TL'yi buldu. Mazot fiyatlarına da sürekli zam geliyor, litre fiyatı 3. 50 TL'ye yaklaştı.

Mazot fiyatı, benzine göre daha önemli. Çünkü mazot, ticari alanda, nakliyede kullanılıyor. En büyük müşterisi kamyoncular. Türkiye'de nakliye sektörünün de çok zor durumda olduğu, kamyoncuların çok düşük kâr marjları ile çalışmak zorunda kaldığı biliniyor. Kamyoncu, herhangi bir fabrika ya da kurum ile nakliye anlaşması yaparken uzun süreli sözleşme imzalıyor. Mazot fiyatı artıyor, yani kamyoncunun masrafı artıyor ama aldığı paraya zam yapamıyor. Bu durumda da maliyeti düşürmek için elinden geleni yapıyor.

Mazot fiyatı çok fazla yükselince, kamyoncular maliyet düşürmek için mazot yerine 10 Numara yağ denilen kullanılmış motor yağlarını depolarına dolduruyorlar. Hem kamyonların motorları için hem ülke ekonomisi için büyük zarar. Üstelik çevre kirletiliyor.

Ama kamyoncu çaresiz. Litresi 3. 50 TL'lik mazot yerine litresi 1. 50-2 TL'lik 10 numara yağ ile kamyonu gidebiliyorsa, bu yağı almayı tercih ediyor.

Vergi kaybı da var devletin. Ama Türkiye'de bu 10 numara yağ işi hayatın bir gerçeği. İlimizde de artık pek çok yerde, yol kenarlarında üst üste yığılmış yağ tenekelerini ve yanlarında “10 Numara yağ bulunur” yazılı tabelaları görebiliyorsunuz..

Neredeyse benzin istasyonu kadar bir de yol kenarlarında illegal “10 numara yağ” istasyonları oluştu. Kamyoncu çaresiz... Devlet umursamaz.

Böylesi ciddi zararları olan bu işin üzerine neden kimse gitmiyor çok merak ediyorum…

Fehmi Koru nerede yazacak?

Dünyayı sarsan “Wikileaks Belgeleri” olayının Türkiye'deki yansımaları da başladı. Türk basınında muhafazakar sağ kesimin en önemli yazarlarından Fehmi Koru “Eski ABD büyükelçisinin talebiyle Yeni Şafak gazetesinde çalışan bir yazarın kovulması için çaba harcadığı” yolunda Wikileaks'da yer alan iddialar üzerine, yıllardır çalıştığı Yeni Şafak Gazetesi'nden ayrılmak zorunda kaldı.

Fehmi Koru'nun Türk medyasında yıldızı Özal döneminde parlamıştı. Bir süre dil öğrenmek için kaldığı ABD'de oda arkadaşı bugün Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül'dü.

Türkiye'de laik, Atatürkçü kesimler için bir Bekir Coşkun, bir Emin Çölaşan neyse, Fehmi Koru da muhafazakar kesim için aynı değeri taşır. Gazete yazıları dışında katıldığı TV programlarında da dikkat çeken, muhafazakâr kesimde çok büyük saygı ve güven uyandıran Fehmi Koru'nun çeşitli tv kanallarından ve Yeni Şafak'tan aldığı maaşların toplamının 100 bin TL'nin üzerinde olduğu da Türk medyasında çok konuşulmuştu.

Wikileaks iddiaları, Fehmi Koru'yu adeta özdeşleştiği Yeni Şafak Gazetesi'nden ayrılmak zorunda bıraktı.

Şimdi merak edilen Fehmi Koru ve Taha Kıvanç imzalı yazıların bundan sonra hangi gazetede yayınlanacağı.

Çok önemli bir seçime 6 ay kala Sabah ve Star Gazeteleri Fehmi Koru'ya kucak açmak isteyecektir. Uzun zamandan beri Fehmi Koru'nun Hürriyet'in başına geçmek istediği konuşuluyordu. Aydın Doğan AKP ile olan yakınlaşmasını tam bir sulha dönüştürmek için Fehmi Koru'yu Hürriyet'e alırsa bu gelişmeye de hiç şaşırmam…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.