1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bakan, içini döktü
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bakan, içini döktü

A+A-
Bizim yaptığımız iş, kolay iş değildir. Bazen, sevdiğiniz, güvendiğiniz insanları da eleştirmek, haklarında onları acıtacak yazılar yazmak zorunda kalabilirsiniz. Bu işi yaparken, hiçbir zaman siyasetçilerle yapış yapış ilişki içinde olmadım.  Günün birinde “Bir zamanlar sen benden şunu istemiştin” diyebilecek bir kişi bile yoktur. Bizim yaptığımız işi yapan insanlar için en büyük zenginlik de budur. 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, benim bu kentte son 10 yıllık süreçte gerçekten sevdiğim, saydığım, güvendiğim siyasetçiler listesinde ilk sıralarda yer alır.  Aramızda “Bakan-Gazeteci” ilişkisi değil, bir arkadaş ilişkisi olduğuna inanırım. Geçen pazartesi günü bu sütunlarda içinde Bakan Işık adının çok geçtiği ve açıkça eleştirildiği bir yazı yazdım. Büyükşehir Belediyesi’nin 6 ncı sınıf öğrencilerine tablet bilgisayarlarını teslim ettiği törende yaptığı konuşmadan yola çıkmıştım. Söz konusu toplantıda Bakan Işık, İzmit Yenimahalle’de boşalan C Tipi Cezaevi binasının yıkılacağını, yerine İzmit Lisesi ile Gazi Lisesi’nin taşınacağını söylemişti. 
Benim pazartesi günkü yazımda Sayın Bakan’a hitaben, “Daha iki ay önce Büyükşehir Başkanı Karaosmanoğlu Gazi Lisesinde açıklama yaptı. Okulun kalkmayacağını, aynı yerinde devam edeceğini söyledi. Şehirle ilgili bu işler, yerel yönetimlerin işi. Siz üstünüze vazife olmayan işlere neden karışıyorsunuz.  İzmit Lisesi ile Gazi Lisesi binaları bu kent için önemlidir. Yıkamazsınız”  mealinden eleştiri yöneltmiştim. 
Yazının çıktığı gün Sayın Bakan aradı. Uzun süredir görüşmemiştik. İyi oldu. Bakan Işık da bir bakıma içini döktü. 
……….
Fikri Işık sözlerine, “Ben hiçbir yerde, hiçbir zaman İzmit Lisesi, Gazi Lisesi binaları yıkılacak demedim. Zaten Gazi Lisesi binası tarihi eserdir. İzmit Lisesi’nin de bu şehir için ne kadar önemli ve değerli olduğunu, en az senin kadar bilirim” diye başladı. 
Yenimahalle’deki C Tipi Cezaevi binasını sonunda boşalttıklarını, bürokratik işlemler tamamlanır tamamlanmaz, en kısa zamanda yıkılacağını ve bu arazinin eğitim için kullanılacağını söyledi. Kafasındaki projeyi şöyle anlattı:
“-  Cephanelik alanında çok büyük bir meslek lisesi binası yapılacak. Yakında inşaatına başlanacak. Yenimahalle’deki alanda da lise seviyesinde okullar yapılacak. Kız Meslek Lisesi binası yıkılacak. İzmit Lisesi ve Gazi Lisesi de okul olarak buraya taşınabilir. İzmit şehir merkezinde ilkokul ve ortaokul konusunda büyük sıkıntı var. 50 nci Yıl ve Hızırreis yetmiyor. İzmit Lisesi binası ilkokul veya ortaokul olarak değerlendirilebilir. Çocuklar için şehrin büyük bölümünden yürüme mesafesidir. Gazi Lisesi binasının ise, şehre yakışan büyük bir kütüphane olarak değerlendirilmesi kararlaştırıldı.” 
Bakan Işık’ın benim pazartesi günkü yazımda en çok alındığı bölüm, “Başkan Karaosmanoğlu başka, Bakan başka söylüyor. Aralarında görüş ayrılığı mı var?” şeklindeki değerlendirmem olmuş. Kendisi devam etti:
“-Kentle ilgili her konuyu; biz aramızda tartışıyoruz. Görüşüyoruz. Ortak karar alıyoruz. Karaosmanoğlu, Nevzat Doğan ve benim aramda görüş ayrılığı olmaz. Birimizin söylediğini diğerimiz silmeyiz. Sayın Başkan’ın söyledikleri ile benim söylediklerim arasında bir çelişki de bulunmuyor”
……….
Hazır Bakan Fikri Işık’ı yakalamışım.  “Sayın Bakan” dedim, “Bırakın şu okul işlerini falan da, bize banliyö treni ne zaman getireceksiniz?” diye pat diye sordum. Bakan bu konuda vade veremiyor. Şunları söyledi:
“-Bürokrasi ile uğraşıyoruz.. Demiryolu hattının kablolarını kesen bozguncularla uğraşıyoruz. Banliyö tren de gelecek. Size bir türlü yapılanları beğendiremedik. Bu kentte İzmit’ten Derince’ye bir saatte gidilemiyordu. Çok önemli işler yapıldı.  Pek çok ışıklı kavşak kalktı. Bak,  Kandıra Yolunun duble yol olması programa alındı.  Eski İstanbul Yolu duble olacak. Derince Limanından Otoyol’a bağlantı yapılacak. Bunlar kolay işler değil. Hepsi programa alındı. Önümüzdeki dönemde arka arkaya büyük yatırımlar başlayacak. Büyükşehir çok önemli bir tramvay projesini açıkladı, uygulamasına başlıyor.”
Ben yine altta kalmadım; “Sayın Bakan, başka kentleri görüyoruz. Bunların hepsi çoktan yapıldı.” dedim. 
Bakan Işık öyle düşünmüyor. İktidarları döneminde bu kentte çok ve önemli işlerin yapıldığına, ama bir türlü bana beğendiremediklerine inanıyor. 
Sözün özü; İzmit Yürüyüş Yolu’nu tramvay işgalinden kurtardığımız gibi, herkes rahat olsun ki, Gazi Lisesi ve İzmit Lisesi binalarını da kesin olarak kurtardık. 
Banliyö tren ne zaman gelir, Yenimahalle’deki C tipi cezaevinin yerine hangi okullar gider; Kandıra yolu, Eski İstanbul Yolu ne zaman duble olur,  Derince limanı ile otoyol bağlantısı ne zaman kurulur, bunlar için şimdilik hiç kimse, kesin bir vade veremiyor. 
Sayın Bakan’ı zaman zaman pek çok konuda detaylı bilgi almak adına, belki de bu sütunlarda biraz eleştirmek, biraz kızdırmak gerekiyor. 
Bu yazı toplam 1092 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum