1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Işık: Siyasette en önemli iddia...
Bakan Işık: Siyasette en önemli iddia...

Bakan Işık: Siyasette en önemli iddia...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık muhalefeti eleştirerek, "Siyasette en önemli iddia tek başına iktidardır. Yoksa CHP'nin baraj korkusu mu var?" dedi.

A+A-
Bakan Işık, Körfez Belediyesi tarafından spor akademisi öğrencilerine tablet bilgisayar dağıtımı için Körfez Spor Okulu'nda düzenlenen törendeki konuşmasında, bütün okullardaki bilim ve teknoloji kulüplerini TÜBİTAK aracılığıyla destekleyeceklerini söyledi.
Çocukların bilim ve teknolojiye olan ilgisini, merakını arttıracaklarını ifade eden Işık, bunların arasından bilim insanlarını çıkaracaklarını belirtti.
"Dünya dijital çağı yaşıyor. Türkiye bu çağa asla seyirci kalmayacak. Bu çağ, Türkiye'nin oyuncu olacağı bir çağ" diyen Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Bunun için çocuklarımızın, özellikle hem sporu hem de bilim ve teknolojiyi sevenlerin yetişmesini önemsiyoruz. İstiyoruz ki, çocuklarımız daha küçük yaşta bilim ve teknolojiyi sevsin. Onun için Milli Eğitim Bakanlığımıza önerdik. Dedik ki, 'gelin kodlama derslerini ilkokul çağına indirelim, ilkokullara kodlama dersleri koyalım.' Bilgisayar çocukların sadece oyun oynayacağı aletler olmasın. Bilgisayarlar aynı zamanda çocuklarımızın kod yazdığı aletler olsun. Çocuklarımız bilgisayarın, tabletin başında zaman öldürmesin. Çocuklarımız bilgisayarın başında hem kendini yetiştirsin hem hoşça vakit geçirsin."
 Türkiye'deki 40 bin okulda her yıl bilim fuarı düzenleme kararı aldıklarını, şu anda 4-5 bin okulda bunu yaptıklarını anlatan Bakan Işık, 2016'nın mayıs ve haziranında Türkiye'deki bütün okullarda bilim fuarları açacaklarını, çocukların kendi çaplarında gerçekleştirdikleri çalışmaları burada sergileyeceklerini aktardı.
- "İnsansız hava aracı yarışması yapacağız"
TÜBİTAK olarak alanda dergiler çıkardıklarını kaydeden Işık, şu ifadeleri kullandı:
"Şimdi yeni bir dergiyi sadece elektronik ortamda bütün Türkiye'ye sunuyoruz. Bunun adı Bilim Genç. Artık gençlerimizin bilime olan ilgilerini arttırmak bilimle olan iletişimlerini güçlendirmek için bu dergiyi de çıkarıyoruz. Çocuklarımız girişimci olarak yetişsin. Keşif yapan çocuklarımız olsun. İstiyoruz ki dünya çapında bilim insanlarını bu çocuklarımız arasından çıkaralım.  Bu noktada da önümüzdeki günlerde ilk defa TÜBİTAK'ta lise düzeyinde insansız hava aracı yarışması yapacağız. Bütün bunları yapmamızın sebebi, çocuklarımız bilimi sevsinler, bilimle dost olsunlar ve ileride büyük bilim insanları bu çocuklarımızın arasından çıksın."
-"Kocaeli'ne önemli yatırımlar yaptık"-
Kocaeli'ne önemli yatırımlar yaptıklarını, 33 bin kişilik stadın inşaatının hızla devam ettiğini aktaran Bakan Işık, şunları kaydetti:
"İnşallah önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde 33 bin kişilik stat Kocaeli'nin hizmetinde olacak. Kocaeli'de olimpik yüzme havuzu inşaatına başladık. Şu anda zemin etüdü yapılıyor. Önümüzdeki günlerde inşaatı fiilen başlayacak. Körfez ve Derince arasında çok amaçlı bir sporcu fabrikası kuruyoruz. Artık çocuklarımız her yönüyle güçlü bir spor alt yapısını orada bulacaklar. İnşaatı devam ediyor. Kocaeli'ne olimpiyatlara hazırlık merkezi kazandırıyoruz. Kocaeli olarak bir eksiğimiz var, o da süper ligde bir takımımız yok. İnşallah önümüzdeki süreçte Kocaeli Birlikspor'u, süper ligde Kocaeli'ni temsil eden güçlü bir takım olarak göreceksiniz. Kocaeli hem sporla hem bilimle hem sanatla hem kültürle hemde edebiyatla kendisinden daha fazla söz ettirecek."
Türkiye'de istikrar sürdükçe her alanda başarıların artacağını, Türkiye çapında değil dünya çapında yeni aktörlerin olacağını belirten Işık, çocuklara seslenerek, "Bu aldığınız tabletlerle sadece oyun oynamayacaksınız. Bu tabletlerde elbette oyunda oynayacaksınız ama bu tabletlerde özellikle kod yazmaya başlayacaksınız. Eğitiminize destek olacak" dedi.
"Artık teknolojiyi tüketen, teknolojiye esir olmuş bir Türkiye değil, teknolojiyle dost, teknolojiyi üreten ve gelecek çağlarda önemli aktör olan bir Türkiye için emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz" diyen Bakan Işık, çocuklara bilgisayar tablet hediye eden Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran'a teşekkür etti.
Vali Güzeloğlu: En değerli yatırımın insana yapılan yatırımdır
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da en önemli ve en değerli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu vurgulayarak, "İnsanı kazanarak, insani değerleriyle yetiştirerek geleceğe güvenli hazırlamak en önemli özelliğimiz, önceliğimiz ve ödevimizdir. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutarak, değerlerini, ülkesini ve geleceğini hazırlayan birer ideal insan yetişmesi için çalışıyoruz" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Bakan Işık ile Vali Güzeloğlu, Körfez Belediye Başkanı Baran ve AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, öğrencilere tablet bilgisayarları dağıttı.
Işık, daha sonra esnaf ziyaretlerinde bulunarak, vatandaşlarla sohbet etti.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Daha düne kadar devletteki paralel yapılanmadan en fazla şikayet edenlerin, bugün paralel yapılanmayla kol kola girdiklerini, arka kapılardan girip gizli buluşmalar gerçekleştirdiklerini görüyoruz. Dolayısıyla bu kirli ittifakların, bu perde gerisindeki ittifakların milletimiz tarafından gayet iyi değerlendirileceğini görüyoruz" dedi.

Partisinin Kocaeli İl Başkanlığı binasında gerçekleştirilen seçim koordinasyon toplantısı sonunda gazetecilere açıklama yapan Işık, muhalefetin sahada olmadığını, karşılarında daha kendi adaylarını kendi tabanına tanıtamayan bir ana muhalefet partisinin olduğunu söyledi.
AK Parti'nin hedefini belirlediğini ancak muhalefetin henüz ciddi bir hedefinin olmadığını kaydeden Işık, ittifakların kurulması ve koalisyon söylentilerine ilişkin bir soruya, şöyle yanıtı verdi:
"Türkiye'de fena halde koalisyonu özleyen bazı çevreler var. Ama bu milletimizin arzusu değil. Milletimiz istikrarın sürmesini, Türkiye'nin büyümeye devam etmesini istiyor. Onun için de Allah'ın izniyle AK Parti tek başına güçlü şekilde iktidarına devam edecek. Bugün gözüken tablo bu. Ama koalisyonu özleyen, maalesef spor kıyafetle başbakan karşılamayı özleyen veya kabine listesini oluştururken 'bana niye sormuyorsunuz' diyen, kabine listesi oluştururken bazı müdahaleleri özleyen bazı yapılar var mı? var. Türkiye'nin güçlenmesinden rahatsız olan yapılar var mı? var. Türkiye'de yapamadıkları darbeleri özleyenler var mı? var. Ama bunların hiçbirisinin de millette karşılığı yok. Millet, tek başına güçlü bir AK Parti iktidarını inşallah 7 Haziran'da tekrar iş başına getirecek. Bunda hiç tereddüdümüz yok. Onlar kendi hesaplarını yapa dursunlar. Bizim hesabımız, milletimizle birlikte olmaktır."
- "Paralel yapılanmadan en fazla şikayet edenler bugün kol kola"
Türkiye'de Anayasa'yı değiştirecek bir çoğunluğa ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan Bakan Işık, koalisyon hesapları yapanları, kendi hesaplarıyla baş başa bıraktıklarını ifade etti.
Son dönemdeki ittifakları da ibretle izlediklerini anlatan Işık, "Daha düne kadar devletteki paralel yapılanmadan en fazla şikayet edenlerin, bugün paralel yapılanmayla kol kola girdiklerini, arka kapılardan girip gizli buluşmalar gerçekleştirdiklerini görüyoruz. Dolayısı ile bu kirli ittifakların, bu perde gerisindeki ittifakların milletimiz tarafından gayet iyi değerlendirileceğini görüyoruz. Bizim başka bir partinin başarısızlığı üzerine başarı bina etmek gibi bir niyetimiz de düşüncemiz de olamaz" şeklinde konuştu.
- "Siyasette en önemli iddia tek başına iktidardır"
"AK Parti olarak bugüne kadar yaptığımız gibi milletimizle buluşmak, milletimizin duasını ve desteğini almak ve Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırmak istiyoruz" diyen Işık, şöyle devam etti:
"Bunun dışında kim ne yaparsa yapsın, onlar bizi çok faza ilgilendirmiyor. O parti barajı aşmış, aşmamış, bu bununla ittifak yapmış. Demokrasilerde, siyasette en önemli iddia tek başına iktidardır. AK Parti'nin dışında tek başına iktidar iddiasında olan hiç bir parti var mı? CHP hedefini koydu. En fazla yüzde 35 ki yüzde 35'in şu anda neredeyse altında. Belki de daha da fazla. MHP'nin tek başına iktidar iddiası yok. HDP'nin bütün iddiası barajı geçmek. Böyle bir siyaset yapısında her halde milletin yine inşallah 7 Haziran'da ortaya koyacağı tablo inanıyoruz ki AK Parti'nin tek başına iktidarıdır."
-"Acaba, CHP'nin baraj korkusu mu var?"
Bir gazetecinin CHP'nin seçim vaatleriyle ilgili sorusunu cevaplayan Bakan Işık, CHP'nin bu vaatlerinin 2002 yılındaki Cem Uzan'ın vaatleri olduğunu belirttti. Işık, "Cem Uzan yüzde 10 barajını aşmak için bu vaatleri yaptı. 'Acaba, CHP'nin baraj korkusu mu var da bu vaatleri yapıyor' diye düşünmüyor değiliz. Biliyorsunuz Cem Uzan bu vaatlere rağmen yüzde 7'de kaldı" ifadelerini kullandı.
Gökteki yıldızları vadeden CHP'nin kendi tabanında bile inandırıcılığını kaybetme noktasında olduğunu,  pek çok sağduyulu CHP'linin "Sayın Kılıçdaroğlu ne yapıyor" dediğini gayet iyi bildiğini aktaran Fikri Işık, şunları kaydetti:
"Ama çaresizlik insanı belki her şeye meylettirebiliyor. Bu CHP'nin çaresizliğini gösteriyor. Türkiye'de Gezi tuzağına kimse düşmedi. Paralel tuzağa düşmedi. Şimdi özellikle muhalefetin Türkiye'yi popülizm tuzağına düşürmek gibi bir gayretinin olduğunu görüyoruz. Allah'a şükür tek hedefimiz ülkeyi tekrar namerde muhtaç hale düşürmemek. 13 yılda ülkeyi namerde muhtaç olmaktan kurtardık. Tekrar Türkiye'yi namerde muhtaç hale düşürmemek için de elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz."
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.