1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bakan Işık’tan öncelikli üç talebim var
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bakan Işık’tan öncelikli üç talebim var

A+A-
Kimileri, hatta kimi partilileri harcansın istiyorlardı. Fikri Işık’ı çekemeyen, Bakan olmasını bir türlü hazmedemeyenler vardı. Ama onların dilek ve temennileri boşa çıktı. Kritik dengeler göz edilerek oluşturulan 64 ncü Cumhuriyet Hükümeti’nde, Fikri Işık yerini korudu. 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı  görevini  60 ncı hükümet (1 Mayıs 2009-6 Temmuz 2011) ve 61 nci hükümet (6 Temmuz 2011-26 Aralık 2013) tarihleri arasında Kocaeli Milletvekili  Nihat Ergün üstlenmişti. Nihat Ergün, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının kurucusu olmuştu. Başarılı oldu. Nihat Ergün’den sonra,  2013 yılı sonundan itibaren yine bir Kocaeli Milletvekili Fikri Işık bu bakanlığı devraldı. Nihat Ergün gibi, Fikri Işık da bu görevde kısa süre içinde kendisini kabul ettirdi. Işık, çok çalışkan bir siyasetçi. Partisi adına Kocaeli’de çok önemli seçim zaferlerinin de lideri oldu. İşini iyi yaptığı için, hak ettiği için yeniden Bakan olarak atandı. Mutlaka, dönem sonuna kadar da bu görevi sürdürecek, 64 ncü hükümet içinde ekonomi ile ilgili temel kararların alınmasında ve uygulanmasında da söz sahibi olacaktır. 
Kendimi Sayın Fikri Işık’a yakın kabul ederim. Bu yakınlığımız ve birbirimize güvenimiz, il başkanlığına aday olduğu dönemlerden başlar. Sakin güçtür. Doğru bildiğine inandığı bir konuda karar vermişse,  uygular.. Cesurdur, kendisine güveni tamdır. Dinler, gözler, yapar.. 
Benim bu kent adına Bakan Işık’tan beklentilerim yüksek. Ama öncelikle üç önemli ve ivedi beklentim, talebim var. Bunları, yüz yüze geldiğimizde de kendisine hep söylemişimdir. Bugün tekrarlamak istiyorum:
1)-KOCAELİSPOR: Sayın Bakan, kurucusu olduğunuz Birlikspor’a verdiğiniz katkılara saygı duyuyorum. Umarım, Birlikspor konusunda daha fazla hayal kırıklığı yaşamaz, amacınıza ulaşırsınız. Ama bir de bizim Kocaelispor’umuz var. Sizden tek ricam, Birlikspor’a verdiğiniz desteğin, sadece 100’de 1’ini bizim Kocaelispor’umuzdan esirgemeyiniz. Biraz, ucundan el tutsanız, Kocaelispor’u hedeflerimize ulaştırabiliriz. Gelin, Kocaelispor’u yeniden yaratma çabamızda sizin de bir tutam tuzunuz olsun. 

2)-TREN: Sayın Bakan, İzmit-Ankara arasında çalışan Hızlı Tren’den memnunuz. Eminim, iktidarınız döneminde Türkiye’nin diğer kentlerine de hızlı trenle konforlu ve güvenli biçimde gitme imkanı bulacağız. Ama bizim, bu şehrin o yıllarca alıştığımız banliyö trenlerine çok ihtiyacı var. Lütfen bu işe el atın. Pendik-Adapazarı hattında yeniden banliyö trenlerinin çalışmasını sağlayın. Binlerce kişi bu hizmeti bekliyor. 

3)- UÇAK: Fikri Işık, açılmadan önce Cengiz Topel Havaalanının gerektiğine inanmayanlardandı. Kocaeli’nin burnunun dibinde Sabiha Gökçen Havaalanının olduğunu, Cengiz Topel’e ihtiyaç bulunmadığını söylerdi. Ancak, Cengiz Topel açıldıktan sonra, sahiplendi. Alma Cengiz Topel’in canlanması için fazla bir şey yapmadı. Hala, Topel’den sadece Trabzon uçuşları, kerhen devam ediyor. Işık’ın seçim öncesi çok net sözleri var. Cengiz Topel’den Erzurum, Antalya, Diyarbakır, İzmir gibi illere de karşılıklı uçak seferlerinin başlatmasını bekliyoruz. Bakan Işık bu işe el atarsa olur. Umarım, el atar.
*Bu kadar kolay olmamalı 
Ne kadar farkındasınız bilmiyorum.. Bu şehirde, kamuya ait gayrimenkuller çok rahat satışa çıkartılıyor, ihalelerle birilerine veriliyor.
Büyükşehir çok gayrimenkul sattı. İlçe Belediyeleri ne var ne yoksa sattı.  Vergi daireleri, SGK  ihaleler açtı, gayrimenkuller satıyor.. Ama,  bu şehirde  bazen  çok ihtiyaç olmasına rağmen, okul yapılacak  yer bulunamıyor..
Bu şehirde Kızılay çok rahat gayrimenkul satıyor. Kızılay, insanların en çok güvendiği kamu kurumu. Eski İzmitliler, ölmeden önce  gayrimenkullerini Kızılay’a bağışlamış.. Yönetim, ihaleye çıkıyor, satıyor.. Kozluk’ta, Saray Yokuşu üzerinde, Valilik konutu karşısında çok değerli bir arazi Kızılay’a bağışlanmıştı. Şimdi orada çok katlı otel binası var. Kızılay Kocaeli Şubesi, şimdi de Yenimahalle’de, muhtarlık binası yanında bulunan 1991 yılında bu şehrin yerlilerinden Nuriye Oğultürk tarafından hayır işlerinde kullanılsın diye bağışlanmış 545 metrekarelik arsayı ihaleyle satacak.  Arazi için 272 bin TL değer biçilmiş. İhale, 2 Aralık’ta. 
Mutlaka, bu gayrimenkulün satışından gelecek para, Kızılay tarafından hayır işlerinde kullanılacaktır. Benim anlamadığım, neden satıyorlar. Bu gayrimenkullerin satışına kent adına kim karar veriyor?.. Bizim Kızılay, emlak bürosu gibi.. Sürekli bir şeyler satıyor,. Sürekli bir şeyler kiralıyor.. Bu ne kadar doğru, bu tavır şehre saygı konusunda ne kadar mantıklı anlayamıyorum. Bana göre bu kentte Kızılay, hala 1999 felaketi sonrası Irak’ın “Depremzedeler” için bağışladığı 10 milyon Dolar’ın hesabını bile vermemiştir. Hayır işi için bağışlanmış gayrimenkullerin yıllarca hiç kullanılmadıktan sonra apar topar satışa çıkartılıyor olmasını ben anlamakta zorlanıyorum.
*Belsa Plaza aydınlatılamaz mı?
Geçen akşam, arkadaşlarla bir yerden dönüyoruz. İzmit’e girdiğimizde hava kararmıştı. İzmit’te akşamları saat 21.00-22.00’den sonra el ayak ortalıktan çekiliyor, şehir sakinleşiyor. Ama şu sıralar İzmit’in en kalabalık günleri. Akşamları 18.00-21.00 arası şehir merkezi inanılmaz kalabalık. Hatta, şehir merkezinde mesai saati bitip, okullar kapandıktan sonra çok daha büyük bir trafik yoğunluğu yaşanıyor. 
Dikkat ettim. Şehir bu kadar kalabalık, bu kadar hareketli ama, karanlık.. İzmit Belediyesi’nin kullandığı Belsa Plaza binasında bir tek ışık yok. Halbuki aydınlatılabilir. Belsa Plaza şehrin göbeğinde. Üstelik güzel bir bina.. Yılbaşı yaklaşırken, belediyenin abuk ve abartılı olmayan bir aydınlatma çalışması içine girmesini isterim. Hem Belsa Plaza binası, hem şehir merkezi biraz aydınlatılabilir. Bu hareketli şehre, bu kadar karanlık yakışmıyor diye düşünüyorum.
*Pekin, siyasetin içinde kalacak
Süleyman Pekin.. Bence bu kentteki önemli isimlerden biri.. Kartvizitinde, isminin altında “Eğitimci, Sendikacı, Şair-Yazar, Tarihçi ve Dış Politika analisti” yazıyor. Uzun yıllar sürdürdüğü sendika başkanlığını, 7 Haziran seçimleri öncesinde MHP’den milletvekili aday adayı olunca bıraktı. MHP’deki aday adaylığı hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Hakkı olmasına rağmen, sendika görevine geri dönmedi.  “Selçuklu Düşünce Kulübü” isimli yeni bir STK’nın kuruluşuna öncülük etti, Başkanı oldu.
Süleyman Pekin ile, geçen gün gazeteye yaptığı ziyaret sırasında sohbet imkanı buldum. Pekin, hakiki ülkücülerden.. Aynı zamanda MHP ve ülkücülüğü sorgulayabilenlerden. MHP’de uğradığı hayal kırıklığına rağmen, siyasetin içinde kalacağını söyledi. 4 aylık ücretsiz iznini kullanıyor. Öğretmenliğe dönüş yapacak.  MHP’deki iç gelişmeleri de yakından takip ediyor. Öyle sanıyorum ki,  Meral Akşener’in saflarında siyaset yapacak.. 
Süleyman Pekin’i dikkatle takip etmek yazım. Bu kentte MHP güçlenecek, ülkücü camia yeniden siyasette etkili olacaksa, Pekin de bu işin içinde yer alacaktır. Keşke şimdi de MHP’nin Kocaeli milletvekili Saffet Sancaklı değil, Süleyman Pekin olsaydı.
*Teşekkürler VM Medicalpark
Dün sabah evden çıkıp, gazeteye geliyorum. D-100 üzerinden.. Belki daha  önceden asılmıştı da ben fark etmemiştim.. Symbol Yaşam Merkezi bünyesinde bulunan, binası D-100’den çok güzel görünen ilimizin yeni özel hastanesi VM Medicalpark’ın D-100’e basan cephesinde çok şık bir Kocaelispor bayrağının asılı olduğunu gördüm. 
Sabah sabah içim açıldı.VM Medical Park gibi bir kurumun, binasına kocaman Kocaelispor bayrağı asması güzel bir jest.. Umarım, pek çok özel sağlık kurumu gibi,  VM Medical Park’ın da ilimizde spora, futbol veya basketbola yakın gelecekte maddi katkıları da olur. 


*CHP’NİN BAYRAĞI ÇOK KİRLİ
BAL’da bulunduğu grupta zirveye oturan, camiaya umut ve heyecan veren Kocaelispor’u sahiplenme yarışı, önümüzdeki günlerde hızlanacaktır. İzmit şehir merkezinde, CHP İzmit İlçe Binası önünde. Yürüyüş Yolu üzerine geçen seçimler öncesi CHP de büyük bir Kocaelispor bayrağı asmıştı. Hatta bu bayrak nedeniyle, CHP İzmit örgütü ile, AKP yönetimi ve belediye arasında da bir sürtüşme yaşanmıştı. 
CHP İzmit örgütünün astığı o büyük Kocaelispor bayrağı, Yürüyüş yolu üzerinde duruyor. Ama o çınarların arasındaki bölge, kargaların, sığırcıkların cirit attığı bir yer. Kuş pislikleri, Kocaelispor bayrağını bir hayli kirletmiş. CHP’lilerin Kocaelispor’a gerçekten saygısı varsa, arada bir o bayrağı çıkartıp, yıkatmaları, temiz halde yeniden takmaları gerekecek. 
*Törende iki milletvekili
Bizim ülkemizde milletvekilliği, aslında en kolay işlerden biridir. Tamam, seçim dönemlerinde adaylar çok yorulurlar. Ama seçim bitip de milletvekili seçilenlerin çok fazla işi yoktur. Az çalışır, çok kazanırlar.. 
Milletvekilinin birinci işi,  kendi seçim bölgesinde her fırsatta seçmenlerin, halkın arasında bulunmaktır. Milletvekilinin i toplantıda sadece gözükmesi bile önemlidir. 
Kocaeli’nin 11 milletvekili var. Bence çoğu üşengeç tipler. Özellikle muhalefet parti milletvekillerinin seçim sonuçlarından ders alıp, daha fazla halkın içinde bulunmaları, kendilerini gösterip, tanıtmaları gerekir. Her toplantıda 5-10 kişiyle el sıkışırsınız, bu bile önemlidir. Sadece düğünlere, cenazelere katılmakla olmaz.  Çeşitli meslek gruplarının önemsediği toplantılarda bulunmak, gözükmek en azından o mesleğe saygının gereğidir.
24 Kasım Öğretmenler Günü kutladık. SDKM’de Valiliğin düzenlediği, stajyer öğretmenlerin yemin ettiği güzel bir tören. 11 milletvekilimizden sadece Sezer Katırcıoğlu ile Mehmet Akif Yılmaz katılmışlar. Diğer 9 milletvekilin-haydi Bakan Işık’ı hariç tutalım- o gün daha önemli bir işi olduğunu sanmıyorum. Öğretmenler Günü töreninde keşke bütün milletvekilleri bulunsaydı. Katırcıoğlu ve Yılmaz’ı üşenmeyip bu törene katıldıkları için kutlarım. 
*Kış lastiği için süre uzamalı 
Kış aylarında bütün araçlar için “Kış lastiği takma zorunluluğu” getirilmesini destekliyorum. Gerçekten karlı, buzlu havalarda özellikle şehir içinde kış lastiği çok gerekli. Zincire bile gerek bırakmıyor. 
Kış lastiği taktırmak zorunlu olmalı, bu lastiği takmadan trafiğe çıkanlar cezalandırılmalı. Ancak, kış lastiği dediğiniz önemli masraf. 1 Aralık’tan itibaren takılmasının zorunlu olduğu, yapılacak denetimlerde kış lastiği bulunmayan araçlara 500 TL’ye varan cezalar kesileceği açıklandı. 
Havalar henüz Kış Lastiği gerektirecek durumda değil. Üstelik gerekmeden, yani kar-buz olmadan kış lastiği takılması da, yakın tüketimini arttıran bir masraf. 1 Aralık dediğiniz önümüzdeki hafta başı.  Bir karar almak, havalar soğuyana, gerekene kadar kış lastiği konusundaki zorunluluğu ötelemek gerekiyor. Ya da,  ikinci bir duyuruya kadar,  Kış Lastiği konusunda denetim yapılmayacağı konusunda güvence vermek lazım. 
Bu ülkede kurallara uymayanlar kadar, devletin bütün kurallarına uyan insanlar da var. Şimdi zorunluluktur diye 1 Aralık’a kadar arabasına kış lastiği takmak isteyenler, sıkıntı yaşayacaklardır. Geçen yıl hava erken soğumuş, kar erken yağmıştı. Bu nedenle 1 Aralık uygundu. Ama bu yıl, bu tarihi ötelemek lazım.
Bu yazı toplam 771 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.