1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Selçuk, kız çocuklarıyla buluştu
Bakan Selçuk, kız çocuklarıyla buluştu

Bakan Selçuk, kız çocuklarıyla buluştu

Bir dizi ziyaret gerçekleştirmek için kentimize gelen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü nedeniyle düzenlenen programa katıldı

A+A-

BİR DİZİ ZİYARET

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bir dizi ziyaret gerçekleştirmek üzere kentimize geldi. Öncelikle Valiliği ziyaret eden Selçuk, ardından Kocaeli Huzurevi sakinleriyle bir araya geldi. Selçuk, huzurevi ziyaretinin ardından Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü nedeniyle düzenlenen programa katıldı. Bakan Selçuk, düzenlenen programda kentimizde eğitim gören kız öğrencilerle bir araya geldi.

 

YOĞUN KATILIM

Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilen programa; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanı sıra Vali Hüseyin Aksoy ile eşi Hülya Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Kardaş Ergezen, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Emine Zeybek ve Radiye Sezer Katırcıoğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, KEFEK Başkanı Canan Kalsın, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın, AK Parti İzmit Belediye Başkan adayı Sibel Gönül, il müdürleri, şube müdürleri, STK temsilcileri, dernek başkanları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

 

saygi-durusu-007.jpg

 

İLK 3 PROJE ARASINA GİRDİM

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye çıkan Körfez Uluğbey Ortaokulu öğrencisi ve Prof. Dr. Gazi Yaşargil 2’nci Fen Bilimleri Yarışması Mansiyon ödülü sahibi Ezgi Çetinkaya, 15 Şubat Bilim ve Kadınlar ve Kız Çocukları Gününde karşınızda olmaktan gurur duyuyorum. Ben Ezgi Çetinkaya Körfez Uluğbey Ortaokulunda 7’nci sınıf öğrencisiyim. Araştırmayı, soru sormayı ilke edinmiş bir kız çocuğuyum. İnşallah ileride bilime yönelerek bir bilim kadını olacağım. Çünkü dünyanın bilime biliminde kadına ihtiyacı var. Milli Eğitim Bakanlığı Fen Bilimleri Proje Yarışmasında geliştirdiğim akıllı kapı projesiyle Türkiye’de ilk 3 proje arasına girdim” ifadelerini kullandı.

 

BAŞARILI OLDUK

Çetinkaya’nın ardından kürsüye çıkan Gölcük Fen Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi ve Yaşam Alanlarının Temizlenmesi Uluslararası Bilim Yarışması birincilik ödülü sahibi Zeynep Sude Çetin, “Ben ve arkadaşlarım üretkenliğimizi sınırlamadan araştırdık, ekip olarak çevremizi nasıl koruyacağımızı düşündük ve bir proje üreterek uluslararası bir yarışmada başarılı olduk. Eğitim alanında tüm ülkelere örnek olacak bir proje olan projede Finlandiya ile işbirliği içerisinde ilerledik” şeklinde konuştu.

 

SABRETMEKTEN VAZGEÇMEYİN

Kadın girişimciler adına konuşan Gıda Mühendisi Duygu Yılmaz, “30 yaşında bir Gıda ve Kimya Mühendisiyim. Babamın polis memuru olması sebebiyle 3 buçuk yaşında İstanbul’a geldim. Çok küçük yaşta çalışma hayatına başlamak zorunda kaldım. Hiçbir zaman umut etmekten vazgeçmedim. Hatta ilk okumayı öğrendikten sonra birçok projem oldu. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra mühendislik yapmaya başladım. Bir gün babamın kahvaltıda midesine iyi geldiğini düşünerek zeytin çekirdeğini araştırmaya başladım. 2 buçuk yıl bunu araştırdım. Şu an hem Amerika’da hem Avrupa’da bilinen bugün birçok hakkında belgesel çekilen bir şirketin yönetim kurulu başkanıyım. Bunlar çok güzel başarılar ama benim buradaki genç kızlarımıza en büyük önerim şudur, asla umut etmekten ve sabretmekten vazgeçmeyin” diye belirtti.

 

muzik-dinletisi-(2).jpg

 

DİSİPLİN, SABIR VE AZİM

Yılmaz’ın ardından kürsüye çıkan Doç. Dr. Rezzan Demir Çakan, “Bilim insanı olarak biz kendimizi anlatmaya çok alışık değiliz. Bilim kadını olarak ne bağlı bulunduğum kurumda ne de bundan öne çalıştığım kurumlarda kadın kimliğimden dolayı bir zorlukla karşılaşmadım ama bir bilim kadını olarak rol dengesini kurmak ve mesai saatlerinden bağımsız çalışmak gerçekten çok güç. Benim hayatımda hedeflerimi tutturamadığım çok zaman oldu. Önemli olan nokta asla pes etmemek ve küsmemek. Hayat ajitasyonla geçecek kadar uzun değil. 3 önemli madde var. Disiplin sabır ve azim. Bunları bırakmadığınız sürece bir şekilde başarılı oluyorsunuz. Ben birçok kurumdan ödüller aldım. Ama hiçbir çalışmamı ödül alayım diye yapmadım. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım ve bu çalışmalar ödül aldı” ifadelerini kullandı.

 

YÖN VERECEK BULUŞLAR

Programda ilk olarak kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “11 Şubat Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü. Kadınlarımız her yerde olmalı. Bazen bir sanayide otomobil tamircisi. Bazen doktor, bazen mühendis, bazen bir şirket CEO’su. Bazen ise bilim insanı. Yaşamın her alanında söz sahibi olmalı. Çünkü bu ülkenin üreten kadınlara ihtiyacı var. Üretimin her sahasında daha sık görmeye başladığımız kadınlarımız, bilimde de söz sahibi olmaya başladı. Bugün dünya çapında bilinen ve pek çok başarıya imza atmış bilim kadınımız var. Dünyanın çeşitli kuruluşlarında ve üniversitelerinde yaptıkları çalışmalarla ülkemizin gurur kaynağı oldular. Kadınlarımız her alanda insan yaşamına yön verecek buluşlara imza attı” diye belirtti.

 

BİLİMİN KADINA İHTİYACI VAR

Konuşmalarının devamında Karaosmanoğlu, “Bizim kadınlarımız, çetin bir coğrafyada yetişen çiçekler gibidir. Yetişmesi zordur, ancak ne kolay koparılır, ne de solarlar. Zirvede en sert şartlarla mücadele ederler yine de ayakta kalmayı başarırlar. Anadolu’nun çetin yaşam şartlarında ayakta kalan bir toplumdan yetişmiş kadınlarımız bugün de azim ve kararlılıklarını ortaya koymaktadır. Bizim kadınlarımız birçok ülkede! Erkeğin kafası bilime daha çok çalışır’ tabusunu yıkmıştır. Her kıtada, bilimin her seviyesinde çalışan kadınlarımız, hayatlarını bilginin ilerlemesine ve insanlığın iyileştirilmesine adamıştır. Şu unutulmamalıdır ki dünyanın bilime bilimin de kadına ihtiyacı vardır”
şeklinde konuştu.

 

KADINSIZ DEMOKRASİ OLMAZ
Kadınların her alanda söz sahibi olması için hazır olduklarını ifade eden Karaosmanoğlu, “Çünkü kadın, insanı ve toplumu yeni bir çağı, aklı ve yüreği ile geleceğe taşıyan kişidir. Kadınlarımızın eşit fırsatlardan faydalanması büyük önem taşımaktadır. Kadınlar sosyo-kültürel tarihimizin oluşturulmasında büyük katkı sunmuşlardır. Kadının müdahil olmadığı hiçbir alan olamaz. Türkiye gelişirken bu sürece en fazla katkı veren kadınlarımız olmuştur. Fikirleriniz bizler için çok değerli. Çünkü kadınsız demokrasi olmaz. Biz toplum olarak kadınlarımızla daha güçlüyüz” ifadelerini kullandı.

 

KADINLARIMIZIN EKONOMİDE OLMASI AMACIMIZ

Karaosmanoğlu’nun ardından kürsüye çıkan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli Türkiye’nin ekonomisine önemli katkılar sunan bir kent. Bu kentte kurumlar arasında güzel bir koordinasyon ve işbirliği içerisinde çalışmalar sürdürülmektedir. Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’de de nüfusumuzun yarıya yakını kadınlarımızdan oluşmaktadır. Bu anlamda Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürüttüğümüz güzel çalışmalarımız var. Biz Kocaeli’de her eğitim bölgesinde anaokulu ilkokul ortaokul ve liselerimizdeki bir sınıfı teknoloji robotik sınıfı haline getirmeye başladık. Temennilerimiz çocuklarımızın bu sınıflarda kendilerini geliştirebilecekleri ve çok daha iyi noktalara gelecekleri bir ortamı onlara sunabilmek. Özellikle kadınlarımızın ekonomide, istihdamda girişimcilikte daha çok yer alması bizim amacımız” diye belirtti.

 

TOPLUMU İLERİYE GÖTÜRECEK

Son olarak kürsüye çıkan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bilimin ve teknolojinin ülkeler için artık stratejik bir güç haline geldiği bir çağda yaşıyoruz. Bunun için de bilim ve teknoloji çağının gereksinimi olan hızlı değişime ayak uydurmakla kalmayıp öncülük edebilmemiz gerekmekte. Kültür ve medeniyet tasavvurumuzun, sağlam toplum yapımızın önemli yapı taşlarından biri hiç şüphesiz aile yapımız. Aileyi gelecek kuşaklara taşıyan ve toplumu asıl olarak inşa edenler ise erdemli, hikmetli ve bilge kadınlarımız. Dolayısıyla kız çocuklarımız ne kadar değer verirsek onların önünü ne kadar açarsak ailelerimiz de o kadar güçlü olacaklar, toplumu daha ileriye götürecekler” diye konuştu.

 

ÖZEL BİR YER TEŞKİL EDİYOR

Konuşmasının devamında Selçuk, “Bakanlığımız özel sektör işbirliğinde “Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi”ni yürütüyoruz. Projede; liselerde mühendislik eğitimi kızlarımıza anlatılıyor ve mühendislik okuyan başarılı kızlarımıza burs veriliyor. Desteklediğimiz “Geleceği Yazan Kadınlar Projesi”nde ise kızlarımızı yazılım konusunda eğiterek, bilişimde kadınların istihdamını ve girişimciliklerini artırmayı hedefliyoruz. Bu sayede kadınlarımızın, çalışma hayatından sosyal hayata artık her statüde, yani insana ilişkin her mecrada bilfiil var olduklarını görüyoruz. Bizler faaliyet alanı kadın ve aile olan bir Bakanlık olarak, bu farkı bizzat teşhis etme imkânına sahibiz. Ülkemizin temel politikalarında ve Bakanlığımızın çalışmalarında kadınların işgücüne katılması özel bir yer teşkil ediyor” ifadelerini kullandı.

 

selcuk.jpg

 

KADINLARIMIZA AYRICALIKLAR SUNDUK

Sözlerini sürdüren Selçuk, “Türkiye bu konuda da, Avrupa ülkeleri dâhil birçok ülkeyi geride bırakmış durumda. Teşviklerimizden desteklerimize her uygulamamızda kadınlarımıza sunduğumuz ayrıcalıklarımız sayesinde son 10 yılda, kadınlarımızın işgücüne ilave katılım oranında Avrupa’da birinci sıraya yükseldik. 2007-2017 yılları arasında kadın istihdamını yaklaşık 3,4 milyon kişiyle %63 oranında artırmış durumdayız. AB üye ülkeleri ve Avro alanında ise aynı dönemde kadın istihdamı sadece %6,4 oranında artmıştır. AB üyesi 10 ülkenin kadın istihdamı azalırken Türkiye kadın istihdamının artırılmasında model ülke olmuştur. Yine aynı dönemde Almanya’da kadın işgücü artışı 1 milyon 132 bin kişi, İngiltere’de 1 milyon 496 bin kişi olurken, Türkiye ise kadın işgücünü 4 milyon 244 bin kişiyle %72 oranında arttırmış” şeklinde konuştu.

 

GELECEĞE SİZLER TAŞIYACAKSINIZ

“Bu imkânlarla kadın girişimcilerimiz ve çalışma hayatına dâhil olan kadın sayımız her geçen gün daha da artıyor” diyen Selçuk, “Kadın işgücüne katılma oranımız şu an %34,9 seviyelerinde. Hedefimiz 2023 yılına kadar kadınların işgücüne katılım oranını %41 düzeyine çıkarmak. Üniversitelerde öğretim görevlilerimizin yarısı, Milli Eğitim Bakanlığındaki öğretmenlerimizin ise yarıdan fazlası kadın. Hâkimlerimizin, mimarlarımızın, avukatlarımızın ve kamu görevlilerimizin ise yarıya yakınını kadınlarımız oluşturuyor. Araştırmaya, geliştirmeye, bilgiye, teknolojiye daha çok destek vererek ülke olarak özgüvenimizi artıracağız. Bizleri başarı hikâyeleriyle dolu bir geleceğe sizler taşıyacaksınız” diye belirtti.

 

EĞİTİMLER DÜZENLEDİK

Son olarak Selçuk, “Sizlere baktığımda; geleceğin bilim kadınları, mühendisleri, öğretmen, doktor ve mimarlarını görüyorum. Türkiye, küresel ekonomik rekabette sizlerle daha da güçlü olacak. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelecek. Bu hedeflerimizi kısa süre içerisinde gerçekleştirmek, 2023, 2053, 2071 hedeflerimize yürüyüşümüzü sürdürmek için gereken adımları atıyoruz. Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü kapsamında kariyerlerinizi bilgi ve iletişim teknolojileri alanında sürdürmeniz için 2 bin kişiye “Bilgi Teknolojileri ve İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı” ve “Dijital Okur Yazarlık” gibi eğitimler düzenledik” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.