1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan'dan milyonları ilgilendiren açıklama! Artık başlıyor...
Bakan'dan milyonları ilgilendiren açıklama! Artık başlıyor...

Bakan'dan milyonları ilgilendiren açıklama! Artık başlıyor...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, elektronik ticarette kapsamlı düzenlemeleri içeren "Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik Taslağı"nın tamamlandığını ve yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi

A+A-
Canikli, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe  giren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un uygulanmasına ilişkin  hazırlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik  Taslağına kamuoyunun görüşleri doğrultusunda son halinin verildiğini belirtti. 
 
Yönetmelikle, ticari iletişimin kurallarıyla, telefon ve bilgisayar  gibi elektronik iletişim araçlarıyla gönderilen SMS, e-posta ve telefon araması  yoluyla yapılan ticari elektronik iletilere ilişkin hususlar ile bunların  yapılmasına elektronik ortam sağlayan aracı hizmet sağlayıcıların  yükümlülüklerinin belirlendiğini ifade eden Canikli, yeni yönetmeliğin yalnızca  ticari nitelik gösteren iletilere uygulanacağını vurguladı. Canikli, şunları  kaydetti: 
 
"Devletin, mahalli idarelerin ve diğer kamu tüzel kişilerinin  kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla gönderdikleri iletilere, 5809 sayılı Elektronik  Haberleşme Kanunu kapsamındaki işletmecilerin abone ve kullanıcılarına;  münhasıran kendi mal ve hizmetlerini tanıtmak amacıyla gönderdiği ticari  elektronik iletilere, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile kamuya  yararlı dernekler ve vergi muafiyeti sağlanan vakıfların, kendilerine ait ticari  işletmelerin faaliyetleriyle ilgili olarak, üyelerine gönderdiği iletilere, 6112  sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun  hükümlerine göre radyo ve televizyon yayıncılığı yapan kuruluşlarca, kamuoyunu  bilgilendirmek ve eğitmek amacıyla yapılan yayın hizmetlerine ilişkin  bilgilendirme iletilerine, vakıf üniversitelerinin öğrencilerine ve bunların  velilerine gönderdiği iletilere bu yönetmelik uygulanmayacak." 
 
Elektronik ortamda yapılan ticari iletişimi gerçekleştirenin  belirlenebilir olması için bu iletişimde gerekli bilgilerin yer almasının zorunlu  olacağına işaret eden Canikli,  promosyon ve hediye gibi hususların niteliğinin  açık bir şekilde belirtileceğini ve bunlara katılım ve faydalanma koşullarının  anlaşılabilir olmasının sağlanacağını ifade etti. 
 
"Sessiz kalınırsa onay talebi reddedilmiş sayılacak" 
 
 Ticari elektronik iletilere ilişkin onayın belirli usul ve esaslara  göre alınacağını belirten Bakan Canikli, "Onay, ticari elektronik ileti  gönderilmeden önce sadece hizmet sağlayıcı tarafından alınacak ve alıcı reddetme  hakkını kullanıncaya kadar geçerli olacak" görüşüne yer verdi. 
 
Alıcının sessiz kalması durumunda onay talebinin reddedilmiş  sayılacağına dikkati çeken Canikli, böylece tüketicilerin her onay talebine ret  cevabı yollamak zorunda kalmayacağını belirtti. 
 
  
 Alıcının kendisiyle iletişime geçilmesi amacıyla iletişim bilgilerini  vermesi halinde, temin edilen mal veya hizmetlere ilişkin değişiklik, kullanım ve  bakıma yönelik ticari elektronik iletiler için ayrıca onay alınmayacağına işaret  eden Canikli, devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç  hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat veya benzeri durumlara  ilişkin bildirimleri içeren iletiler için önceden onay alma zorunluluğu  aranmayacağını kaydetti. 
 
 Hizmet sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü  durumlarında alıcılara önceden onay alınmaksızın ileti gönderilebileceğini  belirten Canikli, şöyle devam etti: 
 
  
"Tacir veya esnaf olan alıcıların elektronik iletişim adreslerine  gönderilen ticari elektronik iletiler için önceden onay alınması zorunlu  olmayacak. Ancak tacir ve esnafların reddetme hakkını kullanması halinde onayları  alınmadan ticari elektronik ileti gönderilemeyecek. Alıcının elektronik iletişim  adresine ticari elektronik ileti gönderilerek onay talebinde bulunulamayacak.  Acentelik, özel yetkili işletme ya da bayilik sözleşmesindeki taraflardan birine  verilen onay; bu sözleşmeye konu mal, hizmet veya marka ile sınırlı olarak  sözleşmenin diğer tarafı için de verilmiş kabul edilecek. Hizmet sağlayıcı aldığı  onayı, kendi mal veya hizmetleri ile birlikte olmak kaydıyla promosyon olarak  sunulan mal ve hizmetler için de kullanabilecek. Ancak bu promosyon ilişkisinin  bir sözleşmeye bağlı olma şartı aranacak." 
 
"Alıcılara iletiyi reddetme hakkı tanınacak" 
 
Alıcının istediğinde, gerekçe göstermeksizin, ticari elektronik  iletileri almayı reddedebileceğini vurgulayan Bakan Canikli, "Alıcının ret bildiriminde bulunması, bildirimin yapıldığı iletişim kanalına ilişkin onayı  geçersiz kılacaktır. Bu ret bildirimi ticari elektronik ileti hangi iletişim  kanalıyla gönderildiyse, kolay ve ücretsiz bir şekilde olmak üzere aynı iletişim  kanalıyla sağlanacak ve gönderilen her bir ticari elektronik iletide yer alacak"  ifadesini kullandı. 
 
Canikli, hizmet sağlayıcının, ret bildirimi kendisine ulaştığı andan  itibaren 3 iş günü içinde alıcıya ileti göndermeyi durduracağını bildirdi. 
 
 Aracı hizmet sağlayıcıların hukuki sorumluluğu belirlenecek 
 
Hizmet sağlayıcının önceden onayını aldığı alıcılara ticari elektronik  iletileri kendisi gönderebileceği gibi aracı hizmet sağlayıcılar vasıtasıyla da  gönderebileceğini ifade eden Canikli, "Ancak gönderdiği bu iletilerde hizmet  sağlayıcılara yönetmelikle öngörülen yükümlülüklerin ifasına teknik imkan  tanıyacak" görüşüne yer verdi. 
 
Aracı hizmet sağlayıcıların, gönderilen ticari elektronik iletilerin  içeriğinde kendisine ait marka adı, ticaret unvanı veya işletme adı gibi tanıtıcı  bilgilere yer vereceğini belirten Canikli, aracı hizmet sağlayıcıların başkaları  adına, onların mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak ya da işletmesini  tanıtmak amacıyla ticari elektronik ileti göndermek için onay alamayacağını  kaydetti. 
 
"Şikayetler Bakanlık internet sayfasından yapılabilecek" 
 
Konuyla ilgili şikayetlerin de ciddi bir şekilde takip edilerek  değerlendirileceğinin altını çizen Canikli, şu değerlendirmede bulundu: 
 
"Şikayet başvuruları, elektronik ortamda kolay, hızlı ve etkin bir  şekilde Bakanlık resmi internet sitesindeki şikayet portalı veya e-Devlet Kapısı  üzerinden ya da dilekçe ile ticaret il müdürlüklerimize yapılabilecek. Şikayet  başvuruları, ticari elektronik iletinin gönderildiği tarihten itibaren en geç 3  ay içinde yapılacak. Şikayetlerin değerlendirilmesinden sonra ilgililere idari  para cezası uygulanabilecek." 
 
Canikli, elektronik ticaret faaliyetinde bulunanların elde ettiği  kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumlu olacağını, bu verilerin  kişinin önceden onayı olmaksızın üçüncü kişilerle paylaşılamayacağını vurguladı. 
 
 Yeni yönetmelikle ticari elektronik iletinin başlığında veya  içeriğinde,  tacirler için MERSİS numarası ve ticaret unvanına, esnaflar için adı  ve soyadı ile T.C. kimlik numarasına yer verileceğini bildiren Canikli, bu  iletilerde elektronik iletişim aracının türüne bağlı olarak hizmet sağlayıcının  telefon, faks, kısa mesaj numarası ve elektronik posta adresi gibi erişilebilir  durumdaki iletişim bilgilerinden en az birine de yer verileceğini belirtti. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.