1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bakanlık, kanser için 'Mobil' tarama seferberliği başlattı
Bakanlık, kanser için 'Mobil' tarama seferberliği başlattı

Bakanlık, kanser için 'Mobil' tarama seferberliği başlattı

Sağlık Bakanlığı, kanserle mücadele kapsamında tarama seferberliğine başlıyor. Bakanlık, Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM)'ne ücretsiz verilen meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı

A+A-

Sağlık Bakanlığı, kanserle mücadele kapsamında tarama seferberliğine başlıyor. Bakanlık, Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM)'ne ücretsiz verilen meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetlerini, mobil araçlarla mahalle mahalle dolaşarak sağlayacak. 81 şehre gönderilecek, içerisine monte edilmiş mobil dijital mamografı cihazı bulunan 120 araçta, 40-69 yaş arası 11 milyon kadın kanser taramasından geçirilecek.

Sağlık Bakanlığı, kanserle mücadele kapsamında 81 ilde kanser tarama seferberliği başlatıyor. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından 81 il valiliğine ‘Meme Kanseri Tarama Planlamaları’ başlıklı yazı gönderildi. Çalışma kapsamında, meme kanseri taramalarının etkin yürütülebilmesi için illere hizmet alımı yoluyla yılda iki kez araç içerisine monte edilmiş mobil dijital mamografı cihazı gönderilecek. KETEM merkezlerine ücretsiz verilen meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetleri mobil araçlarla mahalle mahalle dolaşarak sağlanacak. Tüm Türkiye'de yaygınlaştırılacak mobil araç hizmetinde aile hekimleri de hazır bulunacak. İllerdeki aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinin usule uygun olarak tarama takvim planlamalarını yapacak. Araçların tarama yapmak amacıyla park edebileceği noktalar belirlenecek. Tarama sonrası şüpheli bulunan vakaların yönlendirilecek teşhis merkezleri tespit edilecek.

MOBİL TARAMA ARAÇLARI İLE GÜNDE 75 TARAMA YAPILACAK

Meme kanserinin daha erken yaşlarda görülmesi nedeniyle meme kanseri tarama yaşı 40'a indirildi. Rahim ağzı kanserlerinin erken teşhisi için 30-65 yaşları arasında devam edilen smear (sürüntü) programına HPV testleri de ilave edilirken yeni testler uygulamaya konulacak. Bu kapsamda bağırsak kanserlerine yönelik ülke genelinde 50-70 yaşlar arasındaki vatandaşların dışkıda gizli kan testi ve kolonoskopi ile taranmaları sağlanacak. İllere gönderilecek mobil araçlarla 40-69 yaş arası kadın nüfus dikkate alınacak. Planlamalarda hedef nüfus iklim şartları ve coğrafi koşullar göz önüne alınarak yapılacak. Mobil araç park yerlerine ulaşım süresi toplu ulaşım araçları ile 60 dakikayı geçmeyecek. Taramanın 2 yılda bir yapılacağı göz önüne alınarak cihaz başına günlük en az 75 hasta çekimi yapılacak. Günde 75 hasta haftada 6 gün çalışma ile ilk etapta hedef nüfusu olan 11 milyonun 8 milyonunun (yüzde 75) 1 yılda taranması hedefleniyor. Kalan yüzde 25’lik hedef nüfusunda 2014 yılı ilk 6 ayında bitirilerek mobil taramanın sürekli yapılması planlanıyor. İstanbul Avrupa ve Anadolu yakası olarak iki ayrı bölge şeklinde hesaplanacak. Park Yeri açısından uygun adresler belirlenerek araç için uygun park yeri bulunmayan Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) en yakın, uygun park yeri lokalizasyonuna dahil edilerek hesaplanacak.

40-69 YAŞ ARASI 11 MİLYON KADIN TARAMADAN GEÇİRİLECEK

Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı tarafından başlatılacak seferberlik kapsamında planlamalar tamamlandı. Tarama kapsamında, hedef nüfus 40-69 yaş arası kadınlar belirlendi. TÜİK verilerine göre, ülkemizde 40-69 yaş arası 11 milyon kadın bulunuyor. Planlamaya göre hedef nüfus 10 bin ila 155 bin arası bulunan 65 ile il başına 1 araç olmak koşuluyla 65 araç gönderilecek. Hedef nüfusu 155 bin-300 bin arası 11 ile 22, 300 bin-600 bin arası 2 ile 6, 600 bin-700 bin arası 1 ile 4 araç, 700 bin 900 bin arası 1 ile 5 araç ve 900 bin ve üzeri 1 ile ise 18 olmak üzere 81 ile toplam 120 mobil tarama aracı gönderilecek.

YILDA 175 BİN KİŞİ KANSERE YAKALANIYOR

Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemi olarak biliniyor. Sağlık Bakanlığı verilerine Türkiye'de yılda 175 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor. Her 100 bin erkekten 280’i ve 100 bin kadından 172’si kanser oluyor. Kanserli olguların üçte ikisi erkeklerde görülüyor. Ayrıca, kanser vakalarının üçte biri önlenebiliyor.

75 bi��i�Y 0[ teşhisi konuluyor. Her 100 bin erkekten 280’i ve 100 bin kadından 172’si kanser oluyor. Kanserli olguların üçte ikisi erkeklerde görülüyor. Ayrıca, kanser vakalarının üçte biri önlenebiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.