1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakarsınız bir gün sever o yürekler de…
Bakarsınız bir gün sever o yürekler de…

Bakarsınız bir gün sever o yürekler de…

Milletler ailesinde muvazene unsuru bir millet olarak bir defa daha var olma fırsatını yakalama şansı demek olan değişim sürecine girdiğimizden beri, med-cezie misali gel-gitler yaşıyoruz

A+A-

Milletler ailesinde muvazene unsuru bir millet olarak bir defa daha var olma fırsatını yakalama şansı demek olan değişim sürecine girdiğimizden beri, med-cezie misali gel-gitler yaşıyoruz huzur ve karmaşa toplumu olma arasında. Birileri elinde malzemesi yapmaya,inşaya çabalarken birileri de bilerek-bilmeyerek kaos ve karmaşa heveslilerine yardımcı olmakta. Kendi içinde barışık huzur toplumuna en çok ihtiyaç duyulan bu kritik dönemde bu kin ve öfke niye. Nedir ve niye Allah aşkına,kendilerine yada bulundukları konuma bakıp hizaya geleceğimiz,yol-iz belirleyeceğimiz her biri birer kutup yıldızı mîsal büyüklere karşı bu tavır ve davranış? Halbuki hemen herkes biliyor ki, hırs ve öfkenin galebe çaldığı yer ve zamanlarda akıl ve mantık sıvışır. Geçmişin hayır getirmeyen siyaset tarzı niye? Hz Mevlana’nın “ Dün dünle gitti cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım.” dediği gibi, siyaseten de yeni şeyler söylemek lazım. Yine Hz Mevlana’nın “ Bugün yüzünde bir başka güzellik var senin” le başlayan o güzel sözlerinde olduğu gibi, yüzümüz her yeni güne yeni bir güzellikle baksa. Ne olur kör olsun şeytan bir gececik,bir gün;sevgimiz kör etsin şeytanın gözlerini, birlikte başarma ahlakımız çatlatsın orta yerden.

Milletler ailesinde muvazene unsuru bir millet dedik,Hz Mevlana’dan güzellikler getirmeye çalıştık dünyamıza. Madem Mevlana dedik, o büyük insanın güzellikleriyle tamamlayalım bugünü:

Güneş gibi ol şefkatte,merhamette. Gece gibi ol ayıpları örtmede. Akarsu gibi ol keremde,cömertlikte.   Ölü gibi ol öfkede,asabiyette.        Toprak gibi ol tevazuda,mahviyette. Ya olduğun gibi görün,Ya göründüğün gibi ol.

Bu güzel insan bakın ne demiş “Bugün yüzünde bir başka güzellik var senin” le başlayan sözleriyle:“Bugün yüzünde bir başka güzellik var senin.

Bugün dudağında başka bir tad var.

Boyunda başka bir yücelik,Bugün kırmızı gülün bir başka daldan. Ayın gökyüzüne bugün sığmamış, Göklere benzeyen göğsün bugün daha geniş.

Hangi yanından kalktın bu sabah söyle,

Bir başka kavga var dünyada senin yüzünden,

Dünyada bir başka gidiş.

Hz Mevlana’nı bu güzel sözleri “ Bakarsın bugün sever bu yürek, Yarın sevilir bakarsın. Yüreğimin özünde başka yarınlar var.” la akıp gidiyor yüreklere berd-ü selam mîsal. Ne olur bizim yüreğimize de Allahım… Bizim yüreğimize ki, sadece biz,sadece bizim insanımız değil bütün insanlık sevsin insanı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.