1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Balık lokantaları sınırı aşmış…
Balık lokantaları sınırı aşmış…

Balık lokantaları sınırı aşmış…

Sahildeki balıkçı lokantaları faaliyete gireli 10 yıl olmuştur. O zamandan beri bu bölgeye ve 8 balıkçı lokantasından oluşan komplekse bir isim bulup koyamadık. Bir ara “Kumkapı Balıkçı Loka

A+A-

Sahildeki balıkçı lokantaları faaliyete gireli 10 yıl olmuştur. O zamandan beri bu bölgeye ve 8 balıkçı lokantasından oluşan komplekse bir isim bulup koyamadık. Bir ara “Kumkapı Balıkçı Lokantaları” ismi verilmek istendi. İstanbul özentisi bu isim tutmadı, kullanılmadı. Başka bir isim de üretilmediği için tarif ederken ya da yazarken “Sahildeki balıkçılar” tanımlamasını kullanıyoruz.

Karaosmanoğlu'nun başkan seçilmesinin üzerinden kısa bir süre geçmişti. Haber kamuoyuna bomba gibi düştü. Belediye balıkçı lokantalarının sahil tarafına tel örgü çekiyor, bu lokantaların en önemli özelliği olan bahçelerini kapatıyor, deniliyordu.

Gerçekten de belediye ekipleri çalışmalara başlamış lokantaların birkaç metre ilerisine sahille bağlantısını kesecek şekilde tel örgü çekiyordu.

Olay AKP'li belediye yönetiminin alkolle savaşı olarak değerlendirildi. İbrahim Karaosmanoğlu müdahale etti. Tel örgü çalışması durduruldu.

Belediye ile lokantalar arasındaki anlaşmazlığın alkolle ilgisi olmadığı daha sonra anlaşıldı. Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri bu lokantaların önündeki sahil kesiminde ağaçlandırma çalışması yapmıştı. Çok güzel, bakımlı ağaçlar dikilmişti. Bazı lokantalar kendi önlerine isabet eden ağaçları yer işgal ediyor diyerek kafasına göre sökmeye, budamaya çalışmıştı. Bu ağaç katliamına bozulan Fen İşleri Müdürlüğü de lokantaların gerçek sınırının başladığı yeri tespit ederek tel örgü çekmek istemişti.

Dediğim gibi iş başka tarafa çekildi, hassasiyetler devreye girdi. Balıkçı lokantalarına çok cüzi bir kira bedeli karşılığında önlerindeki uçsuz bucaksız bahçeleri kullanma izni verildi.

Balıkçı lokantalarından bazıları bu yıl ilginç bir uygulama başlatmış. Kendi binaları ile kira karşılığı kullandıkları yüzlerce masanın sığabileceği bahçe arasında en çok iki metre genişliğinde taş bir yol var. Sahil boyunca yürümek isteyen vatandaşın lokantalar mevkiinde kullanabileceği tek geçiş burası. İşte bazı lokantalara koskoca bahçe yetmemiş olacak ki akşam olduğunda bu yola masaları barikat gibi diziyorlar. Yürüyüş yapmak isteyen vatandaşa 10 cm.lik geçiş bile yok. Yol kapalı…

Şimdi belediye bu durumu görse ya da biri gidip “Benim yolumu kapatıyorlar” diye şikayet etse, zabıta da gelip balıkçı lokantalarının önüne yine tel örgü çekmeye kalksa ne diyeceğiz?

“AKP alkollü mekanlara düşmanca davranıyor” mu diyeceğiz. Yoksa “Öyle edepsizlik yaptılar ki bunu hak ettiler” mi diyeceğiz...

Otoparklar önce sokakları pazarlıyor

Geçen hafta bir yazımda trafik sıkışıklığının ana nedeninin cadde ve sokaklara yapılan çift sıralı parklar olduğunu vurgulamıştım. Bu konudan çok şikayet eden varmış. Telefonla arayanlar, yolda çevirip dert yananlar oldu…

Park konusunda açık otoparklardan da çok şikayet var. İzmit şehir merkezinde açık otopark işletmek çok kârlı iş. Şöyle 10-15 araba sığdırabileceğiniz boş bir bahçeniz varsa ayda binlerce lira para kazanabiliyorsunuz.

Helal olsun, daha çok kazansınlar. Önemli bir ihtiyaca yanıt veriyorlar. Fakat ciddi bir sorun var. Açık otopark işletmecileri kendilerine bırakılan arabaları sabah erkenden gelip önce cadde veya sokaklarda boş buldukları yerlere yerleştiriyorlar, sonra kendi alanlarını dolduruyorlar.

Bu duruma birileri engel olmalı. Yıl sonunda Musan Park firmasının sözleşmesi dolacak. Bu park işine doğrudan Büyükşehir Belediyesi müdahale edecek. Bence görevli sayısını arttırsınlar, şehir merkezindeki her cadde ve sokağa hakim olsunlar. Hem çift sıra park edenleri engellerler hem de cadde ve sokaklara yapılan parklardan haksız kazanç elde edilmesinin önüne geçerler…

Bursaspor soruşturması iyi takip edilmeli

Geçtiğimiz hafta Bursaspor ile ilgili ilginç gelişmeler yaşandı. Bursa Emniyeti Mali Şube ekipleri önce kulüp avukatları ve yöneticilerinden bir grubu gözaltına aldı. Ardından Başkan İbrahim Yazıcı da gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Soruşturma usulsüzlük ve zimmete para geçirme iddiasıyla yürütülüyor. Stadyumun yenilenmesi, bilet satışları, transfer harcamaları ile ilgili olarak kulübün zarara uğratıldığı haksız menfaat elde edildiği öne sürülüyor.

Benzer bir soruşturma Kocaelispor yöneticileri için de başlatılmıştı. Kulubün iki eski başkanı Serhan Gürkan ve Muammer Çelik bir süre tutuklu kalmışlardı. Tutuklu sanıklar salıverildi ama dava devam ediyor. Bu işlerden anlayanlar Kocaelispor davasında sürecin uzun süreceği fakat sonuçlandığında önemli cezalara hükmedileceğini söylüyorlardı.

Bursaspor bir önceki yılın şampiyon takımı. Kamuoyu daha büyük ilgi gösteriyor. Bursaspor soruşturması tamamlanıp dava açıldığında bütün Türkiye takip edecektir. Bu davadaki gelişmelerin Kocaelispor davasını ve sanık poziyonundaki eski Kocaelispor yöneticilerinin durumunu da etkileyeceğini düşünüyorum

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.