1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Balık mevsimi geliyor, Balık Pazarı’na girilmiyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Balık mevsimi geliyor, Balık Pazarı’na girilmiyor

A+A-

İzmit için pek çok sıfat bulabilirsiniz. İzmit, yıllardır en gelişmiş medeniyetlerin- günümüzde öyle değil ama- yaşadığı coğrafyadır.

İzmit 4 mevsimi en güzel şekilde yaşayan coğrafyadır.

İzmit sanayi kentidir, tarım kentidir. İzmit iki farklı denize kıyısı olan dünyanın ender kentlerinden birinin merkezidir.

İzmit “Pişmaniye” şehridir. Çenesuyu da ünlüdür.

Ama İzmit bir de “Balık” şehridir. İzmit,  son 50 yılda kirletilene kadar, dünyanın en güzel balıklarının yaşadığı İzmit Körfezi’ne adını vermiştir. Son yıllarda Körfez temizlendikçe, insafsız balık avına karşı önlemler alındıkça, İzmit Körfezi yeniden farklı cins balıkların girdiği, zaman zaman Yunusların dans ettiği bir akvaryum haline dönüşmektedir.

İzmitli balık tutmayı sever. Balıkları seyretmeyi sever. Kenti yönetenler belki çiftlikte yetişen Levrek ve Çupradan başkasını bilmezler ama; İzmitli Uskumru’yu, Lüfer’i, Palamut’u, Kofana’yı Torik’i, Hamsi’yi,  Fener’i,  Istakoz’u, İstiridye’yi,  Midye’yi, Kalamar’ı, Karides’i bilir. Hangisi nasıl pişirilirse güzel olur; hangisinin yanında hangi içki iyi gider; sadece ben değil, eminim İzmit’te pek çok kişi çok iyi bilir…

31 Ağustos gecesi,  Marmara ve Karadeniz’de balık av sezonu yeniden başlayacak.  Karamürsel’in Ereğli’sinden, Kandıra’nın Kefken’inden hayatlarını denizden kazanan Reis’ler av için açılacak. 1 Eylül sabahı Ereğli’deki, Başiskele’deki mezat yerlerine sandık sandık taze balıklar gelecek.

Av sezonu başlamadan önce gelen ilk sinyaller çok olumlu. Bu sezon çok bol palamut bekleniyor. Palamut bol olursa, arkası Torik’tir, o da çıkar. Geçen yıl Denizlerin Sultanı Lüfer’i neredeyse hiç görmedik. Bu sezon tecrübeli balıkçılar bol Lüfer de bekliyorlar. Lüfer çıkarsa, arkasından Kofana da gelir…

Bu şehir, balığı tutan, satan, balıktan para kazanan, balığı keyifle yiyen bir şehirdir. Ama Mayıs’tan bu yana gelen süre içinde yine bu şehre doğru dürüst bir balık pazarı yapamadık. Mevcut Balık Pazarı’nın bulunduğu cadde, tramvay yolu inşaatına kurban edildi. 1 Eylül günü sezonun ilk deniz balıkları tezgahlara gelecek. İyi de biz akşam eve giderken Balık Pazarı’na nasıl girecek, nasıl balık alacağız?

Şehri yönetenlerin umurunda değil. Benim umurumda.  Denize kıyısı olmayan şehirlere gidin. Örneğin Eskişehir’e gidin. Bir Balık Pazarı var,  şaşırırsınız. Biz, İzmit Balık Şehriyiz. Balık Pazarımız yok. Yıllardır bu konu tartışılıyor. Hiç değilse, mezatın Başiskele’ye taşınmasıyla boşalan sahilde, Yelken Kulübü’nün az ilerisindeki alana bir modern Balık Pazarı yapılabilirdi. Üstelik, mayıs ayında av yasağı ile inşaat başlar, ağustos sonunda av yasağı biterken açılabilirdi. Umursamadılar. Yapmadılar. Balık’tan keyif alan benim gibi pek çok İzmitli, balıkla birlikte iki kadeh de rakı veya şarap içer diye umursamadılar.

Ne var yani, git  bir büyük AVM’den çiftlik ürünü  levrek, çupra al, otur evinde yahni yap, aç Fanta’yı, ya da Sütaş ayranı  afiyetle ye… Yapmayacağım; ben bildiğim, alıştığım, sevdiğim gibi yaşayacağım.

31 Ağustos gecesi balıkçılar denize çıkacak. 1 Eylül sabahı mezatlara, öğlene doğru balıkçı tezgahlarına sezonun ilk ürünleri gelecek. Ama bizim Balık Pazarımız yok. Sözde var, onun da yolu yok. Ne yapacak bu şehir? El arabalarına balıklar yüklenecek de mahalle aralarında sularını döke döke satılacak mı? Büyük ayıptır İzmit’in bir balık pazarının olmaması. Yöneticilerimizi bu ayıpla baş başa bırakıyor, daha da başka bir şey demiyorum.

İzmit için önemli bir eser

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,  2014 yerel seçimleri öncesinde kent halkına sözünü verdiği “Deniz Ürünleri AVM” yani modern ve İzmit’e yakışır Balık Pazarı Projesi’ni, bir türlü Büyükşehir’den uygun yer verilmediği için yerine getiremedi. Ama Solaklar Köyü yolu üzerinde Türkiye’nin en modern Hayvan Pazarlarından birini İzmit Belediyesi gerçekleştirdi.

“İzmit’e hayvan pazarı ne lazım?” diye düşünen varsa, yanılıyor. Bizim şehrimiz, belki İzmit değil ama Kocaeli aynı zamanda hayvancılık alanında da hızlı bir gelişme gösteriyor. İzmit’in Hayvan Pazarı, Kurban Bayramı öncesi hizmete girecek. Artık Kurbanlık Hayvan Pazarı da bu modern tesiste kurulacak. Ama asıl hedef, bu tesisi yılın 12 ayında işler halde tutmak. Artık İzmit’in hiçbir yerinde, köprü altlarında, yol kenarlarında hayvan alışverişi yapılmayacak. Bu tesisin, çok uzun olmayan bir gelecekte, Türkiye’de canlı hayvan fiyatlarının belirlendiği bir Hayvan Borsası haline gelmesi de öngörülüyor.

Solaklar Yolu’ndaki Hayvan Pazarı, hem hayvan üreticileri, hem toptan et ticareti yapanlar için önemli bir tesis olacak. Bu tesis 10 milyon TL’ye maloldu. Başkan Doğan, başlattığı her proje gibi, bu işi de titizlikle takip etti. Eğer bu tesisi, İzmit Belediyesi değil de, Büyükşehir Belediyesi, ya da bir başka ilçe belediyesi yapıyor olsa, eminim Kurban Bayramı’na yetişmezdi.

Önümüzdeki günlerde kurbanlık hayvan alma ihtiyacınız olursa, bu tesisi göreceksiniz. O çamur içinde,  celeplerin derme çatma çadırlarda barındığı, hayvanların pislik içinde dolaştığı hayvan pazarı yerine çok modern bir tesis bulacaksınız. Başkan Doğan’ı bu yatırımı için kutluyorum. Umarım, sözünü verdiği modern ve İzmit’e yakışan Balık Pazarı ya da “Deniz Ürünleri AVM” işinin de peşini bırakmaz. İzmit’te uygun bir yere, gelecek yılın eylül ayına kadar bu tesisi de yapmasını bekliyorum.

Öğrenci servis fiyatları

Çok yakınlaştı, yeni eğitim yılı başlamak üzere. Öyle sanıyorum ki, eğitim yılına sıkıntılarla gireceğiz. Veliler şimdiden telaş içindeler. Sayıları azalan özel okullara büyük yığılma var. İlimizde faaliyeti devam eden özel okulların ücretlerine büyük zamlar yapılmadı. Ancak çok sayıda veliden şikayet alıyorum. Özel okulların öğrenci servis ücretlerinde geçen yıla göre çok büyük oranda zamlar yapılmış. Tanıdığım bir veli aradı, “Çocuğum için özel okula ödeyeceğim para kadar servis aracına ödemem gerekiyor” diye yakındı. Büyükşehir UKOME, ilimizde öğrenci servis ücretlerine sadece yüzde 5 zam yapmıştı. Ama velilerden çok büyük paralar talep ediliyormuş. Veli, bu durumu açıp, Büyükşehir UKOME’ye şikayet etmek istemiş. Ama karşısında muhatap bulamamış. Vatandaşın kazıklanmasını önlemek, Belediyelerin görevi. Öğrenci servis ücretleri konusunda titiz denetim yapılması gerekiyor.

Merak ediyorum, acaba ne yapacaklar?

Büyükşehir Belediyesi ilginç bir ihale açtı. Bu yılın ekim, kasım, aralık aylarında; konser, tanıtım, kültürel etkinlik gibi 27 büyük program düzenlenmesi planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi 19 Eylül’de yapacağı ihale ile bu büyük kültür ve sanat etkinliklerini organize edecek firmayı belirleyecek.

Koskoca baharı, yazı bu cıvıl cıvıl şehirde hiçbir etkinlik yapmadan geçirdik. Şimdi, ekim-kasım- aralık aylarında 27 tane nasıl etkinlik yapılacak doğrusu merak ediyorum. Bir konser yapmaya kalksanız,  şehit haberleri geliyor, iptal ediliyor. Böyle bir ortamda Büyükşehir’in bu yılın son üç ayında gerçekleştireceği büyük kültür ve sanat etkinlikleri neler olacak hele görelim bakalım.

Bu yazı toplam 2416 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum