1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Balık Turizmi’ni de biraz düşünsek
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Balık Turizmi’ni de biraz düşünsek

A+A-
Bizim şehrimizde çok hayal kurulur, çok palavra sıkılır.  Bu şehrin gömleği biçilmiş.. Limanlar, fabrikalar, lojistik merkezlerinin şehri oldu ve daha da çok olacak. 
Bu şehre, sporu, kültürü, sanatı, eğlenceli ve renkli bir hayatı hiç yakıştırmıyorlar. Ama arada bir de kendilerinin de hiç inanmadığı palavrayı sıkı sıkı veriyorlar:
“-Kocaeli Turizm kenti olacak”
………
İyi hoş da, turist bu şehre neden gelecek?.. Kocaeli’nin coğrafi yapısı,  dünyanın en önemli turizm merkezi olmasına uygun. Ama bu şehrin içi çürümüş, ışığı sönmüş.
Düşünün ki, Başiskele’den Karamürsel’e kadar o güzelim sahilde, alkollü içki veren bir tane yer yok. Seka Parkı yaptık, “Yağlı pehlivan güreşi çayırı” olarak kullanıyoruz. 
İzmit’in turisti cezbedecek, turisti çekecek hiçbir cazibesi bulunmuyor. 
Potansiyel var. Ama her geçen yıl bizim şehrimiz turizmden uzaklaşıyor. Bu nedenledir ki, bu kentte ticaret ölüyor. Hala şehir merkezinde mülk sahipleri, çok büyük kira bedelleri talep ediyorlar da, artık açılan mağazadan çok, kapanan mağaza görüyoruz. 
Kokoreççi, köfteci, börekçi, bu şehrin insanına hizmet eden küçük ticaret erbapları ayakta durabiliyor. Dışarıdan insan gelmediği, kentte hareket olmadığı için, markalı dükkanlar bile İzmit’e yatırım yaptığına pişman olup, geri kaçıyor. 
………..
Dünyada ve Türkiye’de pek çok kentin kendine özel turizm potansiyeli var. 
Kordon’da kafa çekmek için İzmir’e, kebabın hasını yemek için Antep’e, Künefe’nin kralı için Hatay’a, Pastırma-Sucuk için Kayseri’ye gidilir. 
Pislik içinde bir şehirken, Büyükerşen’in elinde Avrupa kenti olan Eskişehir’deki değişim turist çeker. Mevlana kenti Konya’nın, Peygamberler kenti Urfa’nın, dinleri birleştiren Mardin’in kendilerine has turizm potansiyeli vardır. İnsanlar, Eyfel manzaralı romantizm için Paris’e, kumar oynayıp, sınırsız eğlence için Las Vegas’a, göz alabildiğine yeşillik, doğa ile baş başa kalmak için Glaskov’a, Bolşoy balesi için Moskova’ya gidebilirler. 
İzmit’e kim, neden gelsin?.. Zaten buraya gelen, iç göç için geliyor. Turist olmuyor, buraya yerleşip kalıyor. 
……..
Benim İzmit için uçuk bir önerim var. Gelin bu şehri “Balık turizmi” nin başkenti yapalım. Bu potansiyel bu kentte mevcut. Özellikle bu yıl İzmit Körfezi’nde hem balık türü, hem balık sayısı olağanüstü arttı. Ben balık tutmayı sevmem. Zor iştir, sabır ve zahmet gerektirir. Balığı sadece pişmiş halde önüme geldiğinde severim. 
Ancak balık işi, dünya çapında olağanüstü bir kültürdür. Amatör balık avcılığı bir fanatizmdir. ABD’de, Avrupa’da çok iyi korunarak balık cenneti haline getirilmiş ve turizm merkezi olmuş göl, nehir kıyılarında pek çok bölge bulunur. 
Büyükşehir Belediyesi, Başkan Karaosmanoğlu’nun olağanüstü gayreti ile İzmit Körfezi’ne hayat verdi. Bütün evsel atıklar arıtılmaya başlandı. Körfez’de profesyonel balıkçı teknelerinin avlanması yasaklandı ve titizlikle bu yasak kontrol edildi. 
Şimdi bu denizde Kırlangıç, Levrek, Karagöz tutuluyor. Şu mevsimde Lüfer, Sarıkanat neredeyse denizdeki sandalların içine atlıyor. 
Çok kişi farkında olmayabilir.. İzmit Körfezi sahillerinde her gün yüzlerce tekne, binlerce  kamış oltalı kıyı balıkçısı balık avlıyor. Körfez’deki lüfer akınını duyup, İstanbul’dan oltasını alıp gelenler var. 
Bu çok büyük potansiyeldir.  İzmit Körfezi dünya çapında bir Amatör Balıkçılık Merkezi haline getirilebilir. 
Bakın, bugün Bartın’ın Amasra ilçesi, her yıl bu küçük ilçede balık yemek, özellikle Kalkan ziyafetine oturmak için gelen onbinlerce insan sayesinde ayakta duruyor. 
Bizim Körfez’den öyle çok değerli böcek, ıstakoz çıkmaz.. Ama zamanla bu kente antik çağlarda adını veren Istakozlar da üreyecektir. Hatta bu denizden ahtapot tutulabilecektir.  Dünyanın en lezzetli balıkları bu Körfez’de dolaşıyor ve avlanabiliyor. Eminim, Uskumru da, Mercan da gelecek. İzmit Körfezi sahilleri topu topu 120 kilometre uzunluğunda. Amatör balıkçılar için özel yerler yapılabilir. Her yerde kiralık küçük balıkçı tekneleri olabilir. Balık lokantaları bütün Körfez kıyılarında serbest bırakılır. Bu alandaki büyük markalar davet edilir. 
İzmit Körfezi’nde midye tarlaları kurulabilir.  Balık tutmayı hobi edinen, balık yeme kültürüne sahip yerli yabancı insanlar inanın bu kente akın edecektir.
Çıkın İzmit Körfezi’nden, Serindere’de “Kırmızı Benekli Alabalık” var. Gidin Sapanca Gölü’ne kerevit var. Gidin Karadeniz sahillerine, küçük bir tekne ile “Parakete” atın, Palamut, Torik yakalayabilirsiniz. 
………
Kartepe’yi, gölü, Marmara ve Karadeniz’i turizm potansiyelinde değerlendiremedik. Ama bu kenti, yılın 12 ay “Balıkçılık turizmi” merkezi yapabiliriz. Akın akın gelir insanlar. Amerika’dan, Çin’den gelirler. 
Yarışmalar, festivaller yaparız.  Emin olun, bu şehri uçurur, bu şehrin ekonomisini zirveye çıkartırız. Bu potansiyel var. Bu potansiyelin hayalini kurmak, tarihe not düşmek benim olsun..
Bırakalım şu liman, sanayi kuruluşu, lojistik merkezi sevdasını.  
Bir balık sevdalısı için, denizden canlı canlı lüfer tutmanın değerini ve bedelini ölçemezsiniz. Dünya bizden ibaret değil. Dünyada hobileri için, hayatın lezzetleri için yaşayan ve bu uğurda büyük paralar harcamaya hazır milyonlarca insan var. Bu şehri Afrikalı gemicilere değil, onlara açalım. 
Bu yazı toplam 682 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum