1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Balıkesir’in tramvayını devlet yapıyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Balıkesir’in tramvayını devlet yapıyor

A+A-
Ulusal gazetelerden birinde okudum. Balıkesir Belediye Başkanı A.Edip Uğur, Ankara’ya gitmiş.  Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ile görüşmüş. Bu görüşmenin sonunda, Balıkesir için büyük ihtiyaç olan raylı sistemin yapılması konusunda el sıkışmışlar.
Balıkesir’de Otogar ile Organize Sanayi Bölgesi arasında kurulacak raylı sistem, bizim İzmit’teki Otogar-Sekapark arasındaki tramvaydan daha uzun mesafeli olacak. Maliyeti 103 milyon dolar. Bizim İzmit’teki 120 milyon TL civarında.  Yani Balıkesir’deki iş çok daha büyük ve pahalı. Ama belediye bütçesinden değil, doğrudan devlet tarafından yapılacak.
Biz Tramvay Projesi'nin parası için, İSU’ya kredi çektirdik. Yani, tamamen yerel bütçe ile yapılıyor. Balıkesir’e devlet yapıyor da, İzmit’i neden belediye yapıyor? Biz de tramvay işini devlet bütçesinden yapsak, buradan artacak para ile, Durhasan’da MKE’ye bir hurdalık yapıp, Seymen sahilini kurtaramaz mıydık?
*Aslında çok doğru olur
Türkiye’de son yıllarda en fazla “Yap-boz” eğitim alanında gerçekleşti. Özellikle çocukların, gençlerin geleceğini etkileyen büyük sınavların sistemi üzerinde her yıl değişiklik yapılması kafaları karıştırdı. Bu büyük sınavlara "Paralel yapı" parmağının girdiği, torpil ve istismarlar yapıldığı iddiaları herkesin şevkini kırdı.
Kuşkusuz eğitim konusunda doğru işler de yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı gelecek ders yılından itibaren, sömestr tatili süresini 1 aya çıkartıp, yaz tatili süresini 2.5 aya indirmeye hazırlanıyormuş.  2016-2017 eğitim döneminden itibaren uygulanması planlanan sisteme göre, ilkokul, ortaokul ve liselerde yarıyıl tatili 31 Aralık’tan başlayıp, 1 Şubat’a kadar devam edecek. Yani, ocak ayının tamamında okullar kapalı olacak. Buna karşın, dönem sonu, yani yaz tatili 15 Haziran-1 Eylül tarihleri arasında yapılacak.
Milli Eğitim Bakanı, henüz bu yöndeki çalışmaları doğrulamadı. Çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Ocak ayının büyük bölümünde, Türkiye’nin tamamı en ağır kış koşullarını yaşıyor. Sık sık farklı illerde okullara kar yüzünden ara veriliyor. Ocak ayında okullar kapalı olursa, hem bu kar tatili işleri azalacak, hem okul binalarındaki ısınma giderlerinden tasarruf edilecek. Yaz tatilinin 3 ay sürmesi de çok uzundu. Öğrenciler okulu unutuyordu. Bu karar, yaz turizm sezonunun süresini biraz kısaltacak, kış turizm sezonunun süresini biraz uzatacak. Ama Türkiye koşulları için doğru bir karar olduğunu kabul etmek lazım.
*Haydi, bu defa yapılsın
Çok uzun süreden beri ilimizdeki önemli eksiklerden birinin Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Araştırma ve Tedavi Merkezi (AMATEM) olduğunu yazıp duruyorum.
İlimizdeki sağlık hizmetlerinin kalitesine söyleyecek laf yok. Çok modern, çok büyük hastaneler açıldı. Kamuya bağlı hastanelerde "Gebelik okulu", "Loğusalık okulu", "Anne Oteli" gibi özel bölümler kuruluyor.
Ama bu şehirde bir AMATEM yok. Üstelik, bütün resmi kayıtlar, bizim ilimizde gençler arasında uyuşturucu kullanımının çok yaygın olduğunu ortaya koyuyor. Uyuşturucu bağımlılığının tedavisi var. Ama mutlaka hastanın yatırılarak tedavi edilmesi gerekiyor. AMATEM, çok özel bir kurum. Uzmanlar olacak. Tedaviyi kabul eden madde bağımlıları bir süreliğine aileleri dahil toplumdan uzak tutulacak. Kocaeli gibi bir kentte sağlık alanında yapılması öncelikle gereken ilk iş, AMATEM kurmak. Bu konuda çok demeç, nutuk dinledik. Bu konuda pek çok konferans, seminer düzenledik. Ama bir türlü AMATEM için ciddi adım atılmadı. İlimizde "Adsız Alkolikler" adını kullanan gönüllü bir grup var. Bu grubun öncüleri ile tanışmıştım. Madde ve alkol bağımlılığının yaygınlaşmasını önlemek, bu illetin pençesine yakalanmış insanları yeniden topluma kazandırmak için AMATEM’in önemini onlardan dinlemiştim.
Şimdi yeni bir adım var. Konunun önemini kavrayan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, KOÜ Rektörü Prof.Dr. Sadettin Hülagü ile bu konuyu görüşmüş. Rektör, KOÜ yerleşkesi içinde yer gösterme sözü, Başkan Doğan da AMATEM binasını inşa etme sözü vermiş.
Haydi artık bu işi kağıt üzerinde, sözde bırakmayalım. Sokaktaki torbacıları toplamakla uyuşturucu ile mücadele edilmiyor. Bütün alkollü mekanları kapatmakla da olmuyor. Bu şehirde gerçek bir AMATEM kuralım. Bu şehrin gençlerini, geleceğini uyuşturucu ve alkol bağımlılığının pençesinde bırakmayalım.

*Kuyumculuğun itibarı yükseltilmeli
Bizim ilimizde son yıllarda en fazla itibar kaybeden mesleklerden biri hiç kuşkusuz kuyumculuk olmuştur. Kendi işlerinde çok büyüyen Tüysüz kardeşlerin, ardından Kadıçeşme kardeşlerin dükkanlarını kapatıp, ortadan kaybolması ile bu meslek kentimizde büyük yara aldı.
Oysa, 15-20 yıl öncesine kadar kuyumculuk bizim şehrimizdeki en itibarlı mesleklerden biriydi. Çok fazla kuyumcu açıldı. Meslek ilkelerine, meslek ahlakına uymak konusunda disiplin kayboldu. Mesleği namusuyla yapan, meslek kuralları dışına çıkmamaya hassasiyet gösteren kuyumcular bile, genel itibar kaybından zarar gördüler.
Şimdi bu mesleğe yeniden itibar kazandırmak gerekiyor. Kuşkusuz bunu yapması gereken de yine kuyumculardır. Kocaeli Kuyumcular Derneği, bu kentteki en eski, en köklü derneklerden biridir. İlimizdeki dürüst, namuslu kuyumculardan Mehmet Bayram, 3 yıl boyunca bu derneğin başkanlığını yaptı. Ne yazık ki, onun döneminde Tüysüzler ve Kadıçeşme’ler vakaları yaşandı. O dönemlerde çok görüşmüştük. Mesleği ve meslektaşları adına ne kadar üzüldüğünü biliyorum.
Kuyumcular Derneği’nin 18'inci genel kurulu sonunda Nuri Koç dernek başkanı oldu. Nuri Koç da ilimizde bu mesleğin en önemli, en düzgün temsilcilerinden biridir. Üstelik, otoriter adamdır. Nuri Koç başkanlığındaki Kocaeli Kuyumcular Derneği’nin, mesleğin itibarını yeniden yükseltmek, kuyumcuların sadece kuyumculuk yapmasını sağlamak adına radikal adımlar atmasını bekliyorum. Bu şehirde çok saygın, işini çok doğru yapan kuyumcular olduğunu biliyoruz. Hepsi dernek yönetiminin yanında yer almalı, yeni kurallar koymalı ve kent halkına kuyumculuğun bir tefecilik, faizcilik olmadığını anlatmayı başarmalıdır.
*7 kadın, 2 genç mecburi
CHP İl Kongresi pazar günü yapılacak. Kongreye iki liste çıkacak gibi gözüküyor. Cengiz Sarıbay’ın listesinin karşısına bir liste daha çıkacak ama, hiç şansı gözükmüyor.
Kongrede bütün gözler 22 kişilik kurultay delegeliği konusunda düğümlenecek. Malum, Cengiz Sarıbay çok açık biçimde mevcut Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu destekliyor. Sarıbay’ı destekleyenler de Kılıçdaroğlu ile partinin devamından yana. Bu nedenle, ilimizden seçilecek 22 kurultay delegesinin tamamının 16-17 Ocak’taki kurultayda Kılıçdaroğlu’na oy verecek partililerden oluşmasını istiyorlar ki, bu son derece doğal…
CHP’nin tuhaf bir tüzüğü var. İl kongresinde 608 partilinin oy kullanma hakkı bulunuyor. 25 kişilik il yönetimi, 22 kurultay delegesi seçilecek. CHP’nin tüzüğüne göre, partinin her organında yüzde 30 kadın, yüzde 10 gençlik kotası uygulanıyor. Yani, 22 kurultay delegesinden 7’sinin kadın, 2’sinin 30 yaş altındaki genç partililer olması lazım.
Düşünün, yazılı olmayan geleneğe göre, 12 ilçe başkanının hepsi kurultay delegesi yazılacak. Üstüne 7 kadın, 2 genç partiliyi koyun; 21 ediyor. İl Başkanı kurultay delegesi olmazsa olur mu?.. Bir de il başkanını koyarsanız, liste doluyor.
Oysa, kurultay delegeliği çok önemli, çok prestijli bir siyasi sıfattır. Partiye emek vermiş, partiye yıllarını vermiş insanların bu onuru hak ettikleri bir gerçektir. Bu koşullarda, pazar günkü il kongresinde Sarıbay’ın listesine 22 tane kurallara uygun isim yazarak kurultay delegelerinin seçilmesi, partide uzun süre kapanmayacak yaralar açabilir. En iyi çare demokrasi… CHP’nin Kocaeli kurultay delegelerinin demokrasi kuralları içinde belirlenmesi, bu onuru taşıyacak 22 partiliyi, parti delegelerinin seçmesi en doğru yöntem olacaktır.
*Uzaya yolculuk yakında gerçek olacak
Biz kendi içimize kapanmış, terörle, savaşlarla, Dolar ve Euro değeri ile boğuşup duruyoruz. Dünya ilerlemeye devam ediyor. Sonunda, uzaya fırlatılan bir roketin, fırlatıldığı üsse zedelenmeden, bir helikopter gibi dikey inişini de gerçekleştirdiler.
Uzaya fırlatılan roketler, işlerini bitirdikten sonra ister istemez imha oluyorlardı. Daha sonra ABD, Uzay Mekiği’ni geliştirdi. Uzay Mekiği bir uçak gibi geri dönebiliyordu ama, riskleri vardı. Amerikalı bir şirket yeni bir roket geliştirdi. Bu roketle geçtiğimiz günlerde uzaya 11 küçük uydu fırlatıldı. Uyduların her biri, belirlenen yörüngelerine başarıyla yerleştirildi. Sonra, bu roket fırlatıldığı üsse, dikey olarak, zarar görmeden geri geldi.
Bu olayın, yakın gelecekte uzay turizminin başlamasına öncü olacağı söyleniyor. İnsanları uzaya fırlatacaklar, dünya yörüngesinin dışında, evrendeki boşlukta selfie çekmelerini, dolaşmalarını, kim bilir belki bazı gezegenlere inip, manzara izlemelerini sağlayacak, sonra yine aynı roketle fırlatıldıkları üsse geri gelmesini sağlayacaklar.
Dünya, çok hızlı ilerliyor. İnsanlık, çok hızlı yükseliyor. Biz Şırnak’a, Nusaybin’e, Cizre’ye takılıp kaldık. Geleceğimize yazık oluyor.

*Çuhane tarafına yeni yol
Geçenlerde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, bana küçük bir şehir turu attırmış, yapılan çalışmaları göstermişti. O gün, Symbol Yaşam Merkezi’nin batısından geçip, şehrin kuzeyine ulaşımı sağlamak için açılan yeni yolun ham halini de göstermişti.
D-100’den girilerek doğruca Çuhane, Arslanbey bölgesine; buradan da isterseniz Suadiye, Balaban, Derbent’e ulaşabileceğiniz, hem D-100’ün, hem Sapanca Yolu'nun büyük bölümünü by-pass yapan önemli bir ulaşım damarı. Artık kullanıma açılmış…
Bu yola girmek için Symbol Yaşam Merkezi girişinin önünden geçip, VM Medicalpark Hastanesi binasının yanından kuzeye dönüyorsunuz. Sarıdere üzerine yeni bir köprü yapıldı. Bu köprüden geçiyor, 2 kilometre uzunluğundaki kaymak gibi yolu kullanarak Çuhane Caddesi’ne ulaşabiliyorsunuz. Çok önemli bir yol. Özellikle yakında eğer Köseköy Merkez'de battı-çıktı inşaatı başlarsa, kentin güneybatısı ile İzmit arasında ulaşım için bu yol çok ciddi bir alternatif olabilecektir.
*İçimizdeki Jet Fadıl’lar
Jet Fadıl (Fadıl Akgündüz) tutuklandı. İyi oldu. Elbette hak etti. Fadıl Akgündüz, Türkiye’nin en kurnaz dolandırıcısı. 1990’ların başında piyasaya çıktı. Başlangıcı, küçük bir sürücü kursu kurmak. Daha sonra "Türkiye’de ilk yerli otomobili yapacağım" dedi. Yurt dışındaki gurbetçilerin paralarını topladı. Ortada otomobil falan yok. İstanbul Beylikdüzü’nde 600 lüks konut yapacağını söyledi. Yine yüzlerce kişiyi dolandırdı. Ortada ev falan yok. Birkaç yıl önce de kendisini tamamen "Müslüman bir işadamı" olarak tanıtıp, Hint Okyanusu ortasındaki bir adayı "İslami Ada" haline getireceğini söyleyerek insanlardan para topladı. Sözde devre mülk yapacak, insanlar Hint Okyanusu ortasındaki egzotik adada devre mülk evlerinde dinleneceklerdi.
Jet Fadıl’ın kısa süren bir bağımsız milletvekilliği dönemi de var. 2002’de Siirt’ten seçildi. Sonra bu Siirt seçimi iptal edildi. Fadıl Akgündüz’den boşalan milletvekilliğini, Baykal sayesinde yasağı kalkan Recep Tayyip Erdoğan kazandı, Abdullah Gül’den Başbakanlığı devraldı.
Jet Fadıl binlerce insanı dolandırırken, televizyon kanallarına, ulusal gazetelere çok büyük reklam paraları ödedi. Kimsenin sesi çıkmadı. Bir tek kişiden bile silah zoruyla 5 kuruş gasp etmiş değil. İnsanlar bir zamanlar Banker Kastelli’ye koşa koşa götürüp paralarını verirlerdi, 1990’lı ve 2000’li yıllarda da Fadıl’a verdiler.
Şimdi hapiste… Fadıl Akgündüz dolandırıcı da, ona para kaptıranlar en azından "Saf" değil mi?.. Sonra şöyle bir düşünün, etrafınıza bir bakın, "Ev yapacağım", "Holding kuracağım" diye bu kentte pek çok kişiden para toplayıp, üstüne yatanlar yok mu?.. Fadıl içeri giriyorsa, onlar neden girmiyor?
Bu yazı toplam 1332 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.