1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Balıklarda “Zehir” izine rastlanmamış
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Balıklarda “Zehir” izine rastlanmamış

A+A-

20 Nisan günü sabahı ilimizden geçen, pekçok kirletici ve sabıkalı fabrikanın yanından akıp, İzmit Körfezi’ne dökülen Çuhane Deresi’nin Kullar Ovacık Mahallesi Burçak Sokak mevkiindeki kıyılarında çok  sayıda  ölü balık bulunmuştu.

Çuhane Deresi,  balık türü ve bolluğu açısından ilimizdeki en önemli derelerden biridir. Geçmişte de yanından geçtiği fabrikaların attığı zehirlerle çok sayıda balık bu derede ölmüştü.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çuhane Deresinde ölen balıklardan örnekler aldı. 21 Nisan günü,  8 adet ölü balık numunesi, birer poşet içinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü ‘ne teslim edilmiş.

Bu konuyu birkaç kez yazmış, “Çuhane Deresinde ölen balıkların analiz sonuçları neden açıklanmıyor?” diye sormuştum. Şimdi, rapor önümde. Pendik’teki laboratuvara 21 Nisan günü saat 15.20’de teslim edilen numuneler ile ilgili ayrıntılı analiz sonuçları  aynı gün sabaha karşı saat 03.00 sıralarında uzman veteriner hekimlerin imzasıyla yayınlanmış.

Analizin yapıldığı tarih 21 Nisan. Resmi rapor 4 Mayıs tarihinde imzalanmış. Her halde, Kocaeli Valiliği’ne, İl Tarım Müdürlüğü’ne de aynı gün, ya da en fazla bir hafta sonra gönderilmiştir. Bana önceki gün ulaştı.

Rapora göre, Pendik’teki laboratuvara teslim edilen 8 ölü balık numunesi üzerinde yüzden fazla  tetkik yapılmış. Ölü balık numunelerinde en küçük bir toksit(zehir)  izine rastlanmamış. Çuhane Deresi’ndeki balıkların,  sudaki anı ısı değişimi, ya da oksijensiz kalmak nedeniyle öldüğünün tahmin edildiği belirtiliyor. 

Raporun ilginç bir dip notu var. “Bu rapora itiraz süresi 15 gündür” deniliyor. Olay tarihi 20 Nisan. Analizlerin tamamlanması 22 Nisan. Raporun resmen yayınlanması 4 Mayıs.. İtiraz süresi çoktan bittikten sonra,  rapor kamuoyuna açıklanıyor. İster istemez benim kafam karışıyor.

Coğrafya aynı coğrafya. Şükürler olsun ki, Çuhane Deresi dışındaki derelerde bu tür balık ölümü olmadı. Balık ölüleri, Çuhane Deresi’nde,  kirletici ve umursamaz sanayinin en yoğun olduğu bölgede bulunuyor. Ama  resmi rapora göre, ölü balıklarda hiç zehir yok.. Acaba diyorum, birileri yine Birlikspor için kopartıldı mı?..Ya da  dereyi kirlettikleri saptanan birilerine, devletin yapamadığı bölgede büyük bir okul falan mı yaptırılacak?..

Fesatlık bende ya.. Çuhane Deresindeki bu balık ölümlerinin hiç zehir olmadan, tamamen doğal nedenlerden kaynaklandığına ben inanmıyorum. 

Lütfen dikkat Sedaş; maçta elektrik kesilmesin

Avrupa Futbol Şampiyonası başladı. Benim bir korkum var: Zırt pırt elektrik kesilmesi.

Bugün saat 16.00’da, Türk Milli Takımı, gruptaki ilk maçı için Hırvatistan ile karşılaşacak. Maç, hem Digitürk kanallarında, hem TRT’nin açık kanallarında yayınlanacak. Eminim, milyonlarca insan uzun süredir bugün bu maçı bekliyordur.

Bizim şehrimizde ne zaman, nerede elektrik kesilecek, kesilirse ne zaman gelecek hiç belli olmaz. Uzun süredir elektrik kesintisi konusunda geçmiş yıllara göre daha iyi durumdayız. Ama bu iş belli olmaz. Bu şehir, her konuda ihmal edilmişliğin, boş vermişliğin şehridir.

Bir futbolsever ve bir Milli Takım fanatiği olarak ilimizin elektrik dağıtım şirketi Sedaş’ı uyarmak istiyorum. Lütfen, özellikle bu şampiyona boyunca Türk Milli Takımının maçlarının oynandığı saatlerde dikkatli olun. Bakım, onarım personelinin sayısını arttırın. Ekiplerin arıza yerlerine ulaşımını sağlayacak araçların bakımını yapın, deposunu dolu tutun.

Ne olur, elektrik kesilmesin. “Leylek teli koparttı”, “Rüzgarda ağaç dalı tele çarptı” diye bizi kandırmayın.. Bir arıza olur da elektrik kesilirse, hemen ekipler gidip onarsın. Mümkün olan en kısa zamanda elektrikler geri gelsin. Bu turnuvada Türk Milli Takımının maçı sırasında elektrik kesilirse, bu her şeyi sineye çekiyor gibi görünen millet sonunda kontrolden çıkar. Lütfen, herkes işini iyi yapsın.

İlk sıcak pazar; yola radar koyun

Meteoroloji’yi son yıllarda çok başarılı buluyorum. Hava tahmin raporları çok yüksek oranda isabetli çıkıyor. Son raporlara göre, bugün yaz sezonunun ilk çok sıcak pazar gününü yaşayacağız.

Hoş vakit Ramazan.. Hava sıcak diye çok fazla insanın serinlemek için plajlara koşmasını elbette beklemiyoruz. Ama yine de özellikle Kandıra sahillerine hareketli bir trafik olacaktır. Bugün sıcaklığın 30 dereceyi aşması, 35 derece civarında olması bekleniyor. Saat 16.00’da Türk Milli Takımının Hırvatistan maçı başlayacak. Bu nedenle de denize girmek için çok fazla kişinin Karadeniz sahillerine yönelmesi beklenmiyor.

Ama bugünden başlayarak İzmit-Kandıra yolunda birkaç noktaya hız ölçen radarlar konulması ve sıkı denetim yapılması gerekiyor. Kandıra yolunda yaz sezonunda trafik kazalarında ölen insan sayısı, Karadeniz’de boğulanlardan çok daha fazla oluyor. Bu kazaların nedeni de, yolun yetersizliği değil, denetimsizliğidir. Bu yıl yaz sezonunda Kandıra yolunda radar kontrolünün yapılacağını, hız sınırını aşanların, hatalı sollayanların ağır para cezası alacağını bugünden itibaren göstermek lazım. Araç sürücüleri bu yolun denetlendiğini bilirlerse, trafik kazalarında da çok önemli azalma olacaktır. 

Değirmendere’ye çekek yeri

İzmit Körfezi aslında amatör balıkçılığın ülkemizdeki en önemli merkezi haline gelebilir. İzmit Körfezi’nde büyük, profesyonel teknelerle balık avı yasak. Bu önemli bir avantaj. Ayrıca, giderek temizlenen Körfez’de balık türü ve sayısı hızla artıyor.

İzmit Körfezi kıyılarındaki yerleşim bölgelerinde oturan, günlerinin büyük bölümünü amatör olta balıkçılığı ile geçiren, hatta bu işi yaparak evine taze balık götürmenin yanı sıra, para kazanan, geçimini sağlayan insanlar var.

Emekli olup bir sahil  kasabasına yerleşen, kendisine küçük bir sandal alıp,  ömrünün geri kalan kısmını balık tutmaya adayan pekçok insan var. Gençler var. İş bulamamışlar. Balıkçılık yapıyorlar. Olta ile sabahtan başlıyor, akşam tuttuklarını Ereğli Hali’ne götürüp satıyorlar. Özendirilse, İzmit Körfezi’nde amatör ya da yarı profesyonel balıkçılık çok gelişecek. Bu turizmi de geliştirir.

Ancak, bizim sahillerimizde küçük balıkçı teknelerini korumak için çekek alanlarının sayısı, eminim büyük, çok uluslu sermayeye ait liman sayısından çok daha azdır. İzmit Körfezi’nin kuzey ve güney kıyılarında, her yerleşim bölgesinin sahilinde 100-150 sandal kapasiteli çekek yerlere yapılmalıdır. Şimdi Gölcük Belediyesi, Değirmendere sahili için böyle bir proje hazırlamış. Değirmendere sahilinin en ucuna yapılıyor. Belki daha merkezde yapılsa daha iyi olurdu. Ama bu da bir başlangıç. Gölcük Belediyesi’nin Değirmendere sahilinde yaptıracağı sandal çekek yerinin Başiskele’den Karamürsel’e kadar güney sahilinde; İzmit’ten Darıca’ya kadar kuzey sahilindeki bütün yerleşim merkezleri için örnek olmasını diliyorum.

Kıymayın ıhlamurlara

İzmit’in artık çok azalan güzelliklerinden biri şehir merkezindeki Ihlamur ağaçlarıdır. Eskiden, şehir merkezinde ıhlamur ağacı azdı. Bilirdik hangi köşede ıhlamur var. Açtığı zaman, kokusunu içimize çekmek için, o ağacın yanından geçerdik.

Büyükşehir Belediyesi 2004’den sonra Yürüyüş Yolu üzerinde yeni ıhlamur fidanları dikti. Özellikle Rafet Karacan Bulvarı bölgesinde refüjde ıhlamur ağaçları var. Hepsi çiçek açtı. İnsanlar, ellerinde portatif merdivenlerle ıhlamur ağaçlarına yaslanıyor, eve götürmek için ıhlamur topluyorlar. Ağaçların gövdesi yara alıyor. Dalları kırılıyor.

Tabii, bizim şehrimizde hiçbir alanda denetim yok. Kimbilir bu şehirde kaç tane zabıta görevlisi var. Ama ortada göremezsiniz. O gencecik ıhlamur fidanlarına merdivenlerin yaslanması, hoyrat biçimde ıhlamurların toplanması,  bu ağaçları tahrip ediyor. Yapmayalım, ne olur. Bırakalım, şehre ait ağaçlardaki ıhlamur, dalında kalsın. Aksi halde birkaç yıla kadar ağaçların hiç biri çiçek açmayacak. 

Çok kaçak sigara var

Bizim polisimiz, “Suriyeli dilenci çocuklar”a karşı önlem olarak halka broşür dağıtıyor. FETÖ operasyonunda tuttuğunu götürüyor, istediğine kelepçe dağıtıyor. Gizli kalması gereken ifade tutanaklarını etrafa saçıyor.

Bu arada, Ramazan ayı ile birlikte bizim şehrimizde kaçak sigara satışı patladı. Uyuşturucu zaten gırla gidiyor. Her köşede bulmak, üstelik ucuza bulmak mümkün. Gümrük vergisi ödenmeden kaçak olarak yurda sokulan ve vergisi ödenmiş sigaraların piyasadaki fiyatına göre çok daha ucuza satılan kaçak sigaralar,  terör örgütünün en önemli gelir kaynağı.. Gidin Halkevi çevresine, gidin Fethiye Caddesi’ne bol bol kaçak, bandrolsüz sigara bulabilirsiniz.

Legal sigara alırsanız devlete büyük vergi ödüyorsunuz.

Kaçak, bandrolsüz sigara alırsanız, terör örgütüne mermi parası vermiş oluyorsunuz. Bu çok yaygınlaşan ve bollaşan kaçak sigara ticaretine bizim polisimiz neden ilgi göstermiyor, merak ediyorum. 

Bir ay gezi hikayesi yok

Pekçok okurum, pazar günleri bu sütunlarda  kent içi gezi  ve yemek yazıları okumaya alışmıştı. Hafta içinde nereye kimlerle gidip geldiğimi, ne yediğimi, ne içtiğimi sizlerle paylaşıyordum.

Malum, vakit Ramazan.. Her türlü dost ve arkadaş gezileri, akşam muhabbetleri askıya alındı. Ramazan sonrası yine yeni keşfettiğimiz yerleri, gırgır muhabbetleri sizlerle paylaşmaya devam ederim. Şimdilik, iftar sofralarında ailemle birlikteyim. Bunların da hikaye edilecek bir tarafı yok.

Ancak şunu söylemek istiyorum. Ramazan başlayınca, içkiye ara verdim. Gerçekten bu içki zararlıymış. Şimdi daha rahat uyuyor, kendimi daha zinde hissediyorum. Hani utanmasam, “Ramazan’dan sonra da içmem” diyeceğim de, böyle bir taahhütle kendimi bağlamak istemiyorum.  

Perşembe Pazarı daha ne kadar kalacak?

Büyükşehir Belediyesi, sahip olduğu gayrimenkullerin bir kısmı için kiralama ihalesi açtı. İzmit Perşembe Pazarı alanı içinde 30 metrekarelik bir alan da “Köfte satış yeri” olarak kiraya verilecek. Büyükşehir Belediyesi, bir yıllık kiralama ihalesine çıkarken yıllık muhammen kira bedelini 9.950 TL olarak belirledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin sahibi olduğu yerleri değerlendirmesi elbette önemli. İyi ama,  İzmit Perşembe Pazarı hala daha en az bir yıl Pazar yeri olarak mı kalacak?.. Büyükşehir Belediyesi’nin Pazarcılar Odası ile yaptığı bir protokol vardı. Kadıköy Mahallesi’ndeki Kapalı Pazar Yeri tamamlanınca, pazarcılar buraya taşınacaktı. Perşembe Pazarı alanı kent meydanı olacak,. Eğer yapılırsa teleferik de buradan başlayacaktı.

Perşembe Pazarı alanında  “Köfte satış yeri” kiraya veriliyorsa,  pazarı buradan kaldırma projesinin de askıya alındığı anlaşılıyor.

 

 

Bu yazı toplam 2314 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum