1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Barcılar bekliyor: "Mağduriyetimiz giderilsin"
Barcılar bekliyor: "Mağduriyetimiz giderilsin"

Barcılar bekliyor: "Mağduriyetimiz giderilsin"

Son dönemde Kocaeli’nin en çok tartışılan konusunun suskun isimleri, ilk kez gazetemize konuştu. 2016’dan bu yana mağdur olduklarını söyleyen barcılar Serkan Güyük ve Evren Bozkurt, kentin büyüklerinin kendilerine el uzatmasını istiyor

A+A-

PARANTEZ AÇIN

Tramvay projesinin güzergahında kaldığı için Barlar Sokağında yıkılan binada hizmet veren Barselona Teras Bar ve Sığınak Bar’ın sahiplerinin İzmit Belediye Meclisi kasım ayı toplantısında reddedilen ruhsat talepleri yaşadıkları mağduriyeti derinleştirdi. Barselona Teras Bar’ın sahibi Serkan Güyük ve Sığınak Bar’ın sahibi Evren Başyurt, mağduriyetlerinin giderilmesini ve yeni hazırladıkları mekanları açmak için ruhsat verilmesini istiyor. Mekanlarının yıkıldığı 2016 yılından bu yana mağduriyet yaşayan esnaf, bu kentte kendilerine de bir parantez açılmasını istiyor.

TRAMVAYDA KALMIŞTI

Son günlerde ilimizde bir başka mekan üzerinden yaşanan tartışmanın göbeğinde kalan ikili, artık çözüm bulunması için çağrıda bulunuyor. Tramvay projesi kapsamında 2016 yılında Otel Asya’nın karşısında bulunan binada hizmet verdiklerini söyleyen Serkan Güyük, binanın kamulaştırma sonucu yıkılması ile işlerinden olduklarını hatırlattı.

RUHSAT HAKKI VAR MI?

sürecinde dönemin Büyükşehir Genel Sekreteri olan Tahir Büyükakın ile görüştüklerini söyleyen Güyük, “Biz o dönem yıkımların eğlence yerlerinin kaldırılması ile ilgili olduğunu düşündük. Ancak Tahir başkan bu amaçla olmadığını ve tramvay yolunun buradan geçmesi gerektiği konusunda bizi ikna etti. Kamulaştırmadan dolayı iş yerleri yıkılan iş yerlerinin ruhsat hakkının kaybolmayacağını söyledi. Yeni yer bulduğumuzda bu hakkın oraya aktarılabileceğini söyledi.

TOP TACA ATILDI

Daha sonra o dönemki Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, gerek yeni bir alan bulunması, gerekse mevcut yıkılan yerlerin hukuku uygun alanlara mevcut ruhsatları ile geçmesi önerisine hayır cevabı verdi. Bize muhatabın İzmit Belediyesi olduğu söylendi. O dönemki İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da bizimle görüşme yapmaktan kaçındı ve topu taca attı. Doğan ‘Benim yapacağım bir şey yok’ diyerek ret etti. Aylarca basında da bu beyanla yer aldı.

ÇALIŞMALAR YAPILDI

3 yıllık mağduriyet sonrası Tahir Büyükakın’ın belediye başkan adayı olması ile birlikte kendimize hukuka uygun yerler aramaya başladık. Bu yerlerle ilgili önce İzmit Belediyesi’ne başvuruda bulunarak yerlerin hukuka uygun olup olmadığına dair müracaat ettik. Yetkili birimlerce tüm ölçümler, krokiler ve gerekli tüm evraklar teslim alındı. Yaklaşık 1 ay süren bir çalışmanın ardından emniyet ve kaymakamlık olur verdi. Ardından Büyükşehir Belediyesine gittik ve Tahir başkan bizimle görüştü. Sürecin en başından beri bizim mağduriyetimizin birebir süreci takip eden kişi olarak konuyla ilgili kendisinin ne yapabileceğini sordu.

HUKUKİ YERİNE GELSİN!

Biz de gerekli evrakları İzmit Belediyesine teslim ettik. Uzun bir inceleme ve takip sürecinin ardından sözü geçen yerlerin uygunluğunu onayladığını ancak bununla ilgili meclis kararına ihtiyaç oluğunu söyledik. Bu konuda bize yardım etmesini talep ettik. Hukuki şartlar yerine gelmişse bizim açımızdan bir sakınca olmaz yanıtını verdi. Yıllar sonra da olsa Tahir başkanın bu yaklaşımı bizi umutlandırdı. Tekrar işimizin başına döneceğiz diye hazırlık yapmaya başladık. Siparişlerimizi verdik, kiralamalarımızı yaptık, hava parasını verdik. 6 aydır hazırlık yapıyoruz ve çok büyük yatırım yaptık.

LÜTFEN BİZE EL UZATIN

Turizm standartlarında işletmeleri kent için hazırladık. Açık alanı olan, mutfağı olan, şartları turizm değerlerine uygun, kente değer katacak yerler hazırladık. Oluşturduğumuz yerel markalarımızı bir adım ileri taşıyacak yerlerden bahsediyoruz. Bu mağduriyet bir an önce son bulmalıdır. Çok mücadele verdik. İnsani olarak Tahir başkan daima yanımızda ve anlayışlı oldu. Başka her konu varsa bizim dışımızda gelişmektedir. Lütfen bize bu şehirde bir parantez açın. Büyüklerimiz artık bize el uzatsın ve bu mağduriyeti bitirsin” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum