1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Barcıların “Kovboy Kasabası” projesi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Barcıların “Kovboy Kasabası” projesi

A+A-

Ben bu şehrin (İzmit) sevdalısıyım. Şehri iyi tanırım, her yerini bilirim. Çok fazla insanla samimiyetim yoktur. Ama çok fazla insan tanırım..

Bu şehirde en güzel çorbayı kim yapar bilirim. En güzel börek, en güzel köfte, en leziz lahmacun,  en güzel kebap nerede yenir bilirim. Birkaç yıl öncesine kadar bu şehirde yaşamaktan çok büyük keyif alırdım. Bu şehirden bir gün ayrılsam, özlerdim. Artık öyle değil.. Çünkü İzmit benim doğup büyüdüğüm, kişiliğimi oluşturan şehir değil.

Çok uzun süredir bu şehirde bir “Barlar Sokağı” tartışmasının içindeyiz. Bu konunun da bütün detaylarına biliyor, bu tartışmanın içindeki bütün tarafları tanıyorum. Sorun, “Barlar”, “alkollü içki” sorunu değildir. Sorun “Siyasi inatlaşma” sorunudur. Sorun bu şehirdeki bütün insanların yaşam biçimine “Ayar verme” sorunudur.

Barlar Sokağı dediğiniz bölge,  10-15 tane alkollü içki de verebilen eğlence mekanının bir arada bulunduğu bölgedir. Buranın imajını, algısını bozmak için sistemli bir politika yürütüldü. Şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Kocaeli emniyetinin tamamen FETÖ’cü polislerin elinde olduğu, üstelik o grupla iktidar partisi yetkililerinin, yerel yöneticilerin çok iç içe olduğu dönemde, Barlar Sokağı’na çok büyük baskı uygulandı. İşletmeciler yıldırılmak istendi.

Ben, zaman zaman yanımda eşimle, aile dostlarımla Barlar Sokağı’ndaki mekanlara giderim. Alkollü içki içmek günahtır. Ama eğlenmek günah değildir. Herkes, kendi günahından sorumludur. Allah affetsin. Ben içerim.  Çok gergin, yıpratan bir işin içindeyim. Zaman zaman eğlenmek, kopmak da isterim. Barlar Sokağı’ndan eşimle birlikte sabah gün ağarırken çıktığım geceler olmuştur.

Bu şehrin her yerinde açık açık uyuşturucu satılır. Barlar Sokağı’nda uyuşturucu yoktur. Polisin de gereken önlemleri almaması,  “Yesinler birbirlerini” diye görmezlikten geldiği bazı tiplerin, bazı işletmeciler üzerinde mafyamatik haraç baskısı vardır. Polis istese, iki gün içinde bunu da bozar. O bölgeye gençler gider, aileler gider.

Gidin Konya’ya, Kayseri’ye, komşu Adapazarı’na gidin. AK Parti’nin yerel iktidarda olduğu yerleri saymıyorum; Bursa’ya gidin.. Hepsinde insanların eğlenebileceği, ailece arada bir gidip stres atabileceği, dans edeceği yerler, mekanlar var. Bizim şehrimizi temizliyorlar. Fuar’da bunu yaptılar. Barlar Sokağı denilen bölgeyi de tamamen ortadan kaldırmak, bu şehirde insanların hepsinin kendileri gibi yaşamasını sağlamak istiyorlar.

Emin olun, bu sorun İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın sorunu değil. Doğan’ın elinde değil. Bu kentte AK Parti yönetiminin, Büyükşehir’in tarzı ve tavrı nedeniyle böyledir.

…………

Geçenlerde Barlar Sokağı bölgesinde mekan işleten, ruhsatı olan arkadaşlardan bir grup geldi. Onlar da huzur istiyor. Kimse ile dalaşmak istemiyorlar. Daha bu tramvay yolu, kamulaştırma konusunu ortaya çıkmadan önce bu bölgenin şehir dışına bir yere taşınması tartışılıyordu. O dönemde bir proje hazırlamışlar. Yerel yönetimden hiçbir talepleri yok. Yer gösterilsin istiyorlar. Araziyi kendileri alacak.

Amerikan western filmlerinde gördüğünüz kovboy kasabalarını düşünsenize.  20-25 mekanlık böyle bir projeleri var. 7-8 milyon TL’ye malolabiliyor. İşletmeciler kendileri yapacaklar. Ahşap binalar.. Eğlence yerleri.. Dışında otopark. İçinde polis merkezi, acil sağlık hizmeti verebilecek bir birim. Bir mekanda caz müziği, bir mekanda taverna müziği, bir mekanda Karadeniz müziği, bir mekanda türküler çalacak. Bir mekanda balık, yanındakinde kebap, bir başkasında  en güzel mezeler, ötekisinde ev yemekleri..

“Bir yer gösterilsin” diyorlar.. Fuar’da.. Seka Park’ın en ucunda. Alikahya’da çöp fabrikasının yanında, Outlet Center’in arkasında. 7-8 dönümlük bir yer. Barcılar da bugünkü bölgede kalmak istemiyorlar. Kendileri yapacaklar. İzmit’e bir eğlence bölgesi kazandıracaklar.

Bakın, kimseyi suçlamıyorum. Ama bu şehirde nelere, kimlere ne izinler verildi. Şimdilerde terör örgütü olduğu anlaşılan FETÖ’cülere, bu şehirde kaç tane öğrenci yurdu, kaç tane dershane, kaç tane okul açtırdılar. “Bunların alnı secdeye değiyor. Bunlardan zarar gelmez” diye, hepsine her türlü desteği verdiler. Biz terörist değiliz. Barcılar terörist değil. İçki içenler belki günah işliyor. Ama bu insanlar 15 Temmuz’da devletin yanındaydı. Demokrasinin yanındaydı. Seçilmiş iktidarın yanındaydı.

Gelin uzlaşalım. İzmit çok büyük bir şehir. Bu şehirde öğrenciler var, gençler var. Bu şehrin yüreğini kararttılar. Beynini karartılar. Kaç zaman oldu, bir konser yok. Bir müzik yok. Bir eğlence yok. Biz pavyon istemiyoruz. Biz ahlaksızlık peşinde değiliz. Derli toplu,  bu şehre yakışan bir eğlence merkezi istiyoruz. Gelin mantıklı şekilde bu işi tartışalım. Bu şehirde uygun bir yere Kovboy Kasabası projesini yapsak, bu şehrin değerini arttırırız.

İki dürüst adam

İçişleri Bakanı değişince, Emniyet Genel Müdürü, 6 ilin valisi de değişti. Kocaeli Valiliği’nden Hatay’a atanan Ercan Topaca Ankara Valisi oldu. ANAP iktidarı döneminde ilimizde görev yapan, uzun süredir kızakta olan Erdal Ata da Hatay Valiliği’ne atandı.

Hem Ercan Topaca, hem Erdal Ata, gerçekten son derece dürüst, devlete bağlı önemli bürokratlardır. İkisi adına da sevindim. Bir kararnamede daha Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun adı geçmediği, Güzeloğlu ilimizde kaldığı için de sevindim.

Belki de adını değiştirmeliyiz

Rakamlar devletin kurumu  (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün resmi rakamları.  Kartepe Cengiz Topel Havaalanından sadece Trabzon’a yapılan uçak seferlerinde yüzde 90 doluluğa ulaşılmış. Topel’in sivil havacılık için nasıl büyük bir potansiyel oluşturduğu ortada. İstanbul’daki havaalanlarının hali de ortada.

Bütün dünyaya, bütün Türkiye’ye uçmakla övünen THY, bir tek bizim ilimize gelmiyor. Son olarak terör nedeniyle 13 aydır kapalı olan Hakkari Yüksekova’daki Selahattin Eyyubi Havaalanına da THY yeniden uçmaya başladı. 250 kişilik uçak, İstanbul’dan Yüksekova’ya 59 yolcu ile uçmuş. Yüksekova Selahattin Eyyubi Havaalanına İstanbul ve Ankara’dan THY düzenli seferler yapacak.

Bizim buradan İzmit-Trabzon arasında gidip gelen uçakta yer yok. En pahalı yurt içi uçak bileti buradan satılıyor. Ama THY gelmiyor.

Belki sorun bizim havaalanımızın ismindedir diye düşünmeye başladım. Cengiz Topel, çok önemli bir şehit kahramanın ismi.. Hava alanımızın adını eski bir Osmanlı büyüğünün, bir büyük din aliminin, bir önemli tarikat şeyhinin falan adıyla değiştirsek, acaba THY bizim buradan da uçak seferleri başlatır mı merak ediyorum.

Bu yazı toplam 4030 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum