1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Bardağın içindeki su artık temizdir; sıra dibindeki deliği kapatmaya gel
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Bardağın içindeki su artık temizdir; sıra dibindeki deliği kapatmaya gel

A+A-
Sezonun bitmesiyle birlikte şampiyonluğun neden kaçtığını sorguluyoruz. Son maç öncesinde istifa eden Kayhan Çubuklu, “Suçlu benim” diye kısa bir açıklama yaptı. Ben köşemde başarı zincirini oluşturan halkalardan teknik ekip dışındakilerin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdi şeklinde bir tespitte bulundum. Spor basınının geneli de benimle aynı fikirdeydi.  Başkan Bahri Yavuz düzenlediği basın toplantısında faturayı kişilere çıkarmanın yanlış ve haksız olduğunun altını çizerek, “Hepimiz suçluyuz” dedi. En son olarak da takımın ateşli taraftar grubu Hodri Meydan yönetimi tespitini , “Başkan Bahri Yavuz yüzünden şampiyonluğu kaçırdık” şeklinde ilan etti. Öncelikle hakaret içermediği, belden aşağı olmadığı sürece herkesin görüşüne saygı duyulması gerektiğini hatırlatmak isterim. Hepimiz üzülüyoruz ve Kocaelispor iyi olsun istiyoruz. Bu bağlamda geride kalan sezonla ilgili doğru teşhisler koymalıyız ki, tedaviyi yapalım. 

KONGRE KARARI ALINMAMASINA SAYGI DUYULMALI
Hodri Meydan Grubu’nun açıklamasının satır aralarına bakıp, değerlendirmemizi yapalım. Sezon başı teknik direktör seçiminin ciddi bir hata olduğu tartışma götürmez bir gerçek. Son haftalara girerken, kan değişimine gidilmesi gerektiğine dair tespitin de doğru olduğunu düşünüyorum. Mesajda olağanüstü kongre kararı alınması gerektiğinin altı özellikle çiziliyor. Yönetim güvenoyunu alsın, yönetimi biraz daha güçlendirsin yönünde kamuoyunda da beklenti vardı. Ancak Başkan Yavuz, buna gerek olmadığı açıkladı. Ben Başkan’ın bu düşüncesine saygı duyulması gerektiği inancındayım. Zira ekiple çalışan kendisi.  Bir eksiklik görse, mutlaka yenilemeye giderdi. Demek memnun ki devam edeceğiz diyor. Kimi çevrelerde daha iyi bir oluşum çıkabilir yönünde umutlar, beklentiler var. Saygı duymakla birlikte hiç sanmadığımı da açık açık yazmak durumundayım.

SPORTİF BAŞARI ÖNEMLİ AMA HERŞEY DEĞİL 
 Bu yönetimi sadece işin sportif tarafına bakıp değerlendirmek, başarısız diye ilan etmek bence doğru, sağlıklı bir bakış açısı değil. Sportif başarı elbette çok önemli ama her şey değil. Şampiyonluğun kaçmasında yönetimin teknik direktör tercihleri rol oynamıştır. Bu noktada kaçan şampiyonluktan başkan ve yönetim sorumludur demek kabul edilebilir bir tespit olabilir. Ancak bu demek değildir ki, yönetim başarısızdır. Yönetime not verirken, işin kurumsal yönüne de bakmak gerekir. Bu yönetimin kulübü devraldığı günle, bugün arasında kurumsallık adına yaptıklarını görmezden gelmek nankörlük olur. Bırakın görev almayı kimsenin kapısının önünden geçmek istemediği, köşe bucak kaçtığı bir kurumdu Kocaelispor. İtibarı yerlerde sürünüyordu. Güven ortamı sıfıra inmişti. Bahri Yavuz ve ekibi taşın altına elini koymasa, büyük olasılıkla bu sezon BAL’dan da düşecekti. 

3 YILDA İKİ ÜST LİG HEDEFİ ŞAŞMIŞ DEĞİL 
Bu yönetim kurumsal anlamda attığı adımlarla, projeleriyle yıllar sonra kentin her köşesinde Kocaelispor konuşuldu, Kocaelispor sevgisi ve heyecanı yaşandı. Kent insanı 80’li yıllardan sonra Kocaelispor’u halkın takımı olarak benimsedi, bağrına bastı.  8 ay gibi kısa süreçte Kocaelispor’un kurumsallık adına geldiği noktayı görmek ve bu yönetime hakkını vermek gerekir. Bir önemli noktanın da altını çizelim, hatırlatmayı yapalım. Başkan Yavuz, bu kulübün yönetimini aldığında ilk yıl için kimseye şampiyonluk sözü vermedi. Ligin ilerleyen sürecinde takım potaya girdiğinde şampiyonluk sözcüğünü dillendirdi. Başkan Yavuz’un söylediği, söz verdiği nokta 3 yılda 2 üst ligdi ki, bu hedefi yakalamaları mümkün. Bu da demektir ki, bu yönetim sportif başarı sözünü tutamamış noktada değil. 

KURUMSALLIK TAMAM GİBİ, SIRA SPORTİF BAŞARIDA
Başkan Yavuz göreve geldiği günlerde düzenlediği basın toplantısında Kocaelispor’un durumunu bir bardak örneğiyle ortaya koymuş, “Elimizdeki bardağın içindeki su kirli, dibi de delik. Suyu kurumsallık, dibini de sportif başarı olarak görelim. Öyle bir noktadayız ki, hem bardağın içini temizleyeceğiz, hem de dibindeki deliği kapatacağız. İkisini birden yapmak çok zor ama elimizden gelen gayreti göstereceğiz” demişti. Bu yönetim kuramsallık adına müthiş işler yaptı, yani bardağın içindeki suyu büyük ölçüde temizledi.  İlk yıl için bence başarıdır. Bir kez daha iddiayla yazıyorum ki, bu kentte bu kadar kısa süreçte bunları yapabilecek başka bir başkan ve yönetim yoktu.  Şimdi sıra sportif başarıya, yani bardağın altındaki deliği kapatmaya geldi. Kurumsallaşma adına epeyce bir yol alındığı için yönetim yeni sezonda enerjisini daha çok sportif başarı için kullanacak. Bu da önemli bir avantaj olacak. 

SON SÖZÜM ŞUDUR Kİ 
Sadede geliyor, bitiriyorum. Gerek kurumsallaşma adına atılan adımlar, gerekse sportif başarı noktasında edinilen tecrübelerle bu yönetim Kocaelispor’u sadece yeni sezon şampiyonluğa değil, sabır ve destek verilirse gelecekte çok daha üst liglere taşıyacaktır. Benim buna inancım tamdır. Kentte, taraftara düşen görev ve sorumluluk da Kocaelispor’un küllerinden doğması için belki de son şans olan Bahri Yavuz ve ekibine sahip çıkmak, sonuna kadar arkasında durmaktır. 
Bu yazı toplam 452 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum