1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bari bunu yapanları bulun
Bari bunu yapanları bulun

Bari bunu yapanları bulun

Bizim ilimizde hem yetkililer, hem sivil toplum örgütleri, çevre konusunda çok sık ve sözde çok cesur söylemlerde bulunurlar. Vali, Belediye Başkanları, Çevre Müdürü, herhangi bir çevre sorunu yaşandığ

A+A-

Bizim ilimizde hem yetkililer, hem sivil toplum örgütleri, çevre konusunda çok sık ve sözde çok cesur söylemlerde bulunurlar. Vali, Belediye Başkanları, Çevre Müdürü, herhangi bir çevre sorunu yaşandığında “Bunu yapanlar bulunacak ve cezalandırılacak” derler. Politikacılar, bürokratlar, çevreyi kirletenlerin gözünün yaşına bakılmayacağını, en ağır şekilde cezalandırılacaklarını, kimseye taviz verilmeyeceğini her fırsatta tekrarlarlar.

Ama bugüne kadar çevreye karşı suç işleyenlerin ağır şekilde cezalandırıldığını hiç görmedim, duymadım. Dahası, çevreye yönelik ihanetler, suçlar yeterince araştırılmaz. Bunların failleri bulunmaz. Gazeteler yazar, birkaç kişi bağırır, sonra olay unutulur.

Son bir yıl içinde böylesi uygulamalara yönelik onlarca örnek verebilirim. Vali'nin, diğer yetkililerin “Sorumluları mutlaka bulunacak ve cezalandırılacak” dedikleri pek çok çevre suçunun üzeri kapatılmıştır.

Dün bu gazetenin manşetinde yeni bir çevre suçunun haberi vardı. İzmit merkeze 30 kilometre mesafedeki Terziler Köyü’nde güzelim orman alanının içine, torbalar dolusu sanayi atığı bırakılmıştı.

İki olasılık var: Birincisi; bir sanayi kuruluşu imha etmekte zorlandığı çöplerini, atıklarını kendisi çuvallara koyup, buraya atmış olabilir.

İkincisi; bir sanayi kuruluşu, anlaşmalı olduğu atık imha şirketine -ilimizde bunlardan çok var- atıklarını teslim etmiş, parasını da ödemiştir. Ama bu lisanslı atık yok etme şirketi, işin kolayına kaçıp, bu torbaları götürüp, Terziler'deki orman alanına bırakmıştır.

Devlet istese, bu atıkların kime ait olduğunu, kim tarafından buraya atıldığını bir gün içinde itiraza yer bırakılmayacak şekilde bulabilir.

Bir firma, çöplerini neden İzmit'e 30 kilometre uzaklıktaki bir köyün yakınlarında orman alanına bırakıyorsa bu işin içinde suç var demektir.

İlimiz yetkililerinden rica ediyorum. Hiç değilse bir kere yasaların verdiği yetkileri kullanın. Kimdir Terziler'deki orman alanına bu atıkları bırakanlar?.. Bulun ve en ağır cezayı verin. Aksi hâlde, bu tür olayların sonu gelmeyecek.

“Çok büyük AVM” söylentisi

Aslında lafı aylardır devam ediyor. Öyle böyle değil... Bugüne kadar bildiğimiz, gördüğümüz bütün AVM'lere fark basacak bir yatırım için İzmit'te hazırlık yapıldığı konuşuluyor.

Eski Gölcük Yolu'nu gözünüzün önüne getirin. Gölcük'e gidiş yönüne göre sol tarafta Büyükşehir İtfaiye binasının yanından başlayın. 400 dönümlük alanı büyük bir şirketin satın aldığı, burada Forum İzmit AVM'nin kurulacağı konuşuluyor.

Henüz Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Bize böyle bir başvuru var” diye doğrulamadı. Ama söylentilerin dozu artıyor. Hatta bu alan içinde kalan Renault ve Honda Plaza arazilerinin bile satın alındığı iddia ediliyor.

Forum İzmit yapılırsa, bir alışveriş merkezinden çok daha fazlası olacak. Bütün dünya markalarının mağaza açacağı, içinde sinemaların, çok ünlü ve her zevke göre restaurantların, eğlence, dinlence mekanlarının bulunacağı iddia ediliyor.

Forum İzmit, İzmit'i tamamen değiştirecek, İzmit'i çok yeni markalarla tanıştırıp, bu şehre yeni bir yaşam biçimi getirecek yatırım olacakmış.

Bir şey bu kadar konuşulmaya başlanırsa, olur. Yeni AVM denildiği gibi çok geniş ve ulaşımı çok kolay bir bölgeye kurulursa, mevcut bütün AVM'lerin pabucu dama atılacaktır. Aynı zamanda İzmit şehir merkezinde can çekişen ticaret de tamamen bitecektir.

Efes Pilsen Kocaeli'yi önemsemiyor

Geçen yıl da bu zamanlarda Efes Blues Festivali İzmit'e gelmiyor diye yazmıştım. Tamam bizim şehrimizde çok ciddi bir alkollü mekan sorunu var. Bu organizasyon için yer bulmakta zorlanıyorlar. Orasını kabul ediyorum… Ama Efes Pilsen yetkililerinin İzmit'i, Kocaeli'yi önemsemedikleri de açıkça görülüyor.

Bu yıl 22'ncisi gerçekleştirilecek olan festivalin programı açıklandı. 23 Eylül ile 29 Ekim tarihleri arasında 19 şehir gezilecek. Dünyaca ünlü yabancı blues grupları konserler verecek.

Festival programında olan şehirler şunlar: Adana, Hatay, Mersin, Kayseri, Konya, Antalya, Denizli, Gaziantep, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon, Ankara, Eskişehir, Bursa, Balıkesir, İstanbul, Edirne, Çanakkale, İzmir…

Bizim şehrimiz yukarıda saydığım illerin yarısından fazlasından daha büyük. Daha yüksek eğlence potansiyeline sahip. Ama Efes Pilsen'in listesine giremiyor.

Efes Pilsen son dönemde İzmit'te dağıtım anlamında da çok geriledi. Pek çok mekanın rakip firma Tuborg ile anlaşma yaptığını gözlemliyorum…

Böylesine büyük bir firma Türkiye'nin en büyük şehirlerinden birini nasıl böylesine göz ardı ediyor anlamış değilim…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.