1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Baro: “Madımak’ta devlet aciz kalmıştır”
Baro: “Madımak’ta devlet aciz kalmıştır”

Baro: “Madımak’ta devlet aciz kalmıştır”

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta meydana gelen, 37 canın ölümüne sebep olan vahim olayla ilgili olarak Kocaeli Barosu da bir açıklama yaptı. Baro açıklamasında, bu olayın bir daha yaşanmama

A+A-

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta meydana gelen, 37 canın ölümüne sebep olan vahim olayla ilgili olarak Kocaeli Barosu da bir açıklama yaptı.

Baro açıklamasında,  bu olayın bir daha yaşanmaması için şeffaf ve denetlenebilir hukuk devletine ihtiyaç olduğunun olayın yıl dönümü nedeniyle tekrar dile getirmek ihtiyacı doğduğu duyuruldu. Bu olayların sebepleri ve failleri konusunda çok çeşitli görüşler ortaya atıldığı ve halen olayın faillerinin tamamı tespit edilip ortaya çıkarılmadığı hatırlatılan Kocaeli Barosu yönetimi adına yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“-Devletin olaylar sırasındaki acizliği ve göz göre göre 37 kişinin ölümünün tüm yöneticilerin seyirci kaldığı herkes tarafından bilinmektedir.  Görünürde faillerin cezalandırılmasına  ilişkin yargı süreci işletilmiş ise de, bu faillerin arkasındaki gizli ellerin tespit edilememiş  olması ya da tespit etmek için gayret sarf edilmemiş olması,   ülkemizde geçmişte yaşanan Sivas benzeri tüm olayların arkasındaki karanlık güçlere cesaret vermeye devam etmektedir. Bu nedenle, ülkemizde egemen güçlerin hukuk devleti çerçevesinde denetlenebilir olması gerektiği gibi,  yine egemenleri hukuka uygun davranmaya zorlama gücünün her zaman zinde olması gereklidir. Hukuk dışına çıkılan her davranışın tüm faillerinin cezalandırılabilir bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu Sivas olaylarının yıldönümünde tekrar dile getirme ihtiyacı doğmuştur. Halkımızı mezhep, etnik köken, ırk, dil, inanç farklılığı gibi nedenlerle birbirine düşürmeye çalışan ve bu farklılıklardan kargaşa yaratmak için medet uman güçlere karşı her zaman uyanık olmak zorundayız. Bu farklılıklarımıza saygı göstererek demokrasi ve hukuk devleti içerisinde ülke sorunlarını  çözmek için de siyasi iradenin kararlı ve cesur olması gerekmektedir.

Kocaeli Barosu olarak hukuk devletine olan ihtiyacı olaydan 18 yıl sonra tekrar dile getirmek zorunda kalmış olmamızdan dolayı üzüntü duyduğumuzu ve Sivas'ta hayatını kaybeden aydın, sanatçı ve yurttaşlarımıza rahmet dilediğimizi tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.