1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Baro’da karma yönetim
Baro’da karma yönetim

Baro’da karma yönetim

Kocaeli Barosu, son derece medeni, demokratik bir seçimi geride bıraktı. Dört başkan adaylı yarıştan galip ayrılan Av. Tamer Solakoğlu oldu. Solakoğlu, 269 oy alarak, en yakın takipçisi 247...

A+A-

Kocaeli Barosu, son derece medeni, demokratik bir seçimi geride bıraktı. Dört başkan adaylı yarıştan galip ayrılan Av. Tamer Solakoğlu oldu. Solakoğlu, 269 oy alarak, en yakın takipçisi 247 oy alan Av. Sertif Gökçe’nin önünde yarışı önde tamamladı. Av. İsmail Çömlekçioğlu’nun 231 oyda kaldığı yarışta, diğer aday Av. Örfü Köksal’ın sadece 8 oy alması, bu tip bir yarış için hayli ilginçti.

Yönetim, denetim, disiplin ve Türkiye Barolar Birliği deylegeliği için adayların yapılan oy ayrımında özellikle yönetimde, “karma” bir tablo oluştuğu görüldü. Her üç adayın ekibinden üçer kişi yönetim kuruluna girerken, üç başkan adayının da listesinde bulunan ortak aday Gebzeli avukat  Harun Kaya, başkanlık divanı belirlenmesinde etkili isim olacak.

 

Arıkan’a meslektaş vefası

845 üyeden 765’nin sandık başına geldiği ve 10 oyun geçersiz sayıldığı seçimde en yüksek oyu alan kişi TBB delegasyonuna aday olan, bar başkanlığı görevini bırakan Av. Cumhur Arıkan oldu. Arıkan’a 547 oy çıktı. 10 kişilik yönetim için 26 aday çıktı. En fazla oyu 359 oyla Av. Nuri Almaz elde etti.

5 kişilik disiplin kurulu için 10 aday çıktı, en fazla oy 477 oyla Av. Güler Çetin’e çıktı. 3 kişilik denetleme kurulu için aday olan 5 isim içinden en fazla oyu 424 oyla Av. Hürrem Güner aldı.

 

Solakoğlu mutlu

Kocaeli Barosu Başkanlığına seçilen Tamer Solakoğlu, farklı ve heyecanlı bir seçim geçirdiklerini belirtti, “Başkan adayları Sertif Gökçe ve İsmail Çömlekçioğlu’ndan çok daha sonra adaylığımı açıkladım. Bu süre farkını kapatmak için çok çalıştık. Emeğimizin karşılığını aldığımızı düşünüyorum. Seçim bitti ve bundan sonra meslektaşlarımızı ve baromuzu daha iyi noktalara getirmek için elimizden geleni yapacağız. Kocaeli Baromuzda genç avukat arkadaşlarımız var. İlk olarak genç arkadaşlarımızın sorunlarına yönelik projelerimizi hayata geçireceğiz. Yönetim kurulumuzda çok dengeli oluştu. Tecrübeli ve genç arkadaşlarımızdan bir yönetim kurulumuz oldu. Meslekte 23 yılımı tamamladım ve bu duruşuma karşılık her kesimden oy aldım. Herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Diğer adayların görüşü

Kocaeli Barosu başkan adayı Sertif Gökçe, genel kurul iradesine saygı gösterdiklerini söyledi, “Böyle bir sonuç beklemiyorduk. Seçim gününe kadar ciddi farkla önde görünüyorduk. Demek ki, bir eksiğimiz varmış. Daha çok çalışmak gerekiyormuş. Seçilen arkadaşlarımıza başarılar diliyorum” dedi.

Üçüncü sırada kalan Av. İsmail Çömlekçioğlu ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“-Seçimin sonucu Kocaeli Barosuna hayırlı olsun. 3 arkadaşımızı da herkes tanıyor. Neticede genel kurul tercihini böyle kullandı. Bundan böyle seçilen arkadaşlarımıza destek vermekten başka bir şey düşünmüyoruz”

Seçimi sadece 8 oyla tamamlayan Av. Örfü Köksal’ da görüşlerini, “Çok faydalı ve genel kurul oldu. Baromuz hakikaten kazandı. Tamer bey 6-7 aydır adaylığını açıklamıştı. Kazanmak da çalışanın hakkıdır. Bizde 8 oy almışız. Büyük bir başarı. Seçimin kazananın ben olduğumu düşünüyorum. Son 10 günde açıkladım. Hiçbir gruba dahil olmadan aday olmadım. Hiç kimseye gitmedim. Demek ki çalışsaymışım 800 oyun 800’nü de alacakmışım” dedi. Sertif Gökçe’nin listesinde yer alan ve 239 oy alan Nizamettin Özaydın’ın ise oyların tekrar sayılması yönünde bir itirazı bugün yapıp yapmayacağına karar vereceği bildirildi. Diğer taraftan seçimlerin ardından yönetim kuruluna Sertif Gökçe’nin listesinden giren Salih Balcıoğlu ise seçimlerin hemen ardından Brezilya’ya gitti. Mazbata töreninin ise, yarın saat 14. 00’de yapılması planlanıyor. Başkanlık divanı seçiminin de muhtemelen önümüzdeki hafta yapılacağı sanılıyor.

 

BARO YÖNETİM KURULU

BAŞKAN: M. Tamer SOLAKOĞLU (269 oy),

YÖNETİM: Nuri Almaz (359 oy-Sertif Gökçe’nin listesinden), Bahar Gültekin Candemir (314 oy-İsmail Çömlekçioğlu’nun listesinden), Harun Kaya (295 oy-Gebzeli avukat, ortak aday), Cahit Çiftçi (289 oy-Tamer Solakoğlu’nun listesinden), Mehmet Akgül (270 oy-Tamer Solakoğlu’nun listesinden), Ali Yıldırım Sezer (268 oy-Sertif Gökçe’nin listesinden), Mehmet Gül (265 oy-İsmail Çömlekçioğlu’nun listesinden), Salih Balcıoğlu (260 oy-Sertif Gökçe’nin listesinden), Süreyya Koşar (244 oy-İsmail Çömlekçioğlu’nun listesinden), Neşe Sarıer (241 oy-Tamer Solakoğlu’nun listesinden)

DİSİPLİN KURULU: Güler Çetin (477 oy), Arzu Aksoy (370 oy), İsmail Karakadılar (337 oy), Hakan İnal (315 oy), Çiğdem Demircan (290 oy).

DENETLEME KURULU: Hürrem Güner (424 oy), Bülent Kocaata (410 oy), Halil Demiral (350 oy).

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ DELEGELERİ: Cumhur Arıkan (547 oy), İlter Yılmaz (477 oy), Mustafa Okçu (356 oy).

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.