1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Baro’da kongre heyecanı: Tek aday Gökçe
Baro’da kongre heyecanı: Tek aday Gökçe

Baro’da kongre heyecanı: Tek aday Gökçe

Kocaeli Barosu’nun 34’üncü Olağan Genel Kurulu’nun da mevcut Başkan Sertif Gökçe ikinci dönemi için yeniden aday oldu. Kocaeli Barosu’nda son 25 yılda ilk kez bir kongrede başkanlık için tek aday çıktı.  

A+A-

SEÇİM YARIN YAPILACAK
Kocaeli Barosu’nun 34’üncü Olağan Genel Kurulu’nun ilk toplantısı bugün Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Baro Başkanlığı için mevcut Başkan Sertif Gökçe tek aday.  Kocaeli Barosu’nda son 25 yılda ilk kez bir kongrede başkanlık için tek aday çıktı.  Sertif Gökçe’nin yönetimi dışında Muhammed Yurtkulu ve Didem Turan yönetime aday. Yarın adliyede yapılacak olan seçim saat 09.00’da başlayacak ve 17.00’de sonlanacak. Kongre sonucunda ise 10 yönetim kurulu üyesi, 5 disiplin kurulu üyesi, 3 denetleme kurulu üyesi ve Türkiye Barolar Birliği için 5 üye seçilecek

DİVAN BAŞKANI IŞIK
Genel Kurula Başsavcı Mehmet Ali Kurt, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, HDP Eski Milletvekili Ali Haydar Konca, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ünal Özmural, Eski Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, KOTO Başkanı Semih Barış, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan ve baroya bağlı avukatlar katıldı. Kongrenin Divan Başkanlığını eski Baro Başkanı Ersayın Işık üstlendi. 

EYLEMLERİ REDDEDİYORUZ
Genel kurulda konuşma yapan Mevcut Baro Başkanı ve Başkan Adayı Sertif Gökçe, “Kocaeli Barosu olarak, insanlığa karşı bir suç olan bütün terör eylemlerini, darbe teşebbüslerini, hukuk dışı tüm eylem ve yapılanmaları reddediyoruz. Her zaman demokratik hukuk devletinin bütün unsurlarıyla sonsuza dek yaşaması için azim ve kararlılıkla çalışacağımızın bu vesileyle bir kez daha bilinmesini istiyoruz. Kocaeli Barosu kurulduğu 1938 yılından bugüne kadar, cumhuriyetin temel değerlerine bağlı, eksiksiz demokrasi, hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, bağımsız ve tarafsız yargı, temel hak ve özgürlüklerin yaşama geçirilmesi için mücadele vermiştir” diye konuştu. 

İSTİKRARLI MÜCADELE
Gökçe, “Kocaeli Barosu geçmişten gelen gücü ve deneyimi ile bundan sonra da bu mücadelesini istikrarlı ve daha etkin olarak sürdürecektir. Özellikle eksiksiz demokrasi, gerçek ve evrensel anlamda hukuk devleti ilkesinin hayata geçirilmesi için çabamız artarak devam edecektir. Kocaeli Barosu Türkiye’de sesini duyuran, iz bırakan barolar arasında yerini almıştır. Gerek meslek sorunlarını, gerekse ülkemizde ve ilimizde yaşanan sorunları, birini diğerine üstün kılmadan, cesurca dile getirmiş, sorumluluk almaktan asla çekinmemiştir”  ifadeleri kullandı. 
 

YARA DERİNLEŞİYOR
Sözlerinin devamında Gökçe şunları söyledi: “Barolara danışılmaksızın, hatta bizlerin taleplerine aykırı olarak sürekli avukatlar aleyhine mevzuat değişiklikleri yapılmakta, avukatlık mesleği, gerek statü, gerekse özlük hakları bakımından gerilemektedir. Yetersiz sayıda öğretim üyesine rağmen, sayısı durmadan çoğalan, niceliği arttıkça niteliği azalan hukuk fakültelerinin açılması, binlerce hukuk fakültesi mezunu yanında, avukatlık sınavının da kaldırılmış olması nedeniyle bu yara, giderek, daha da derinleşmektedir.

ba8-001.jpg

3 TEMEL YARGI 
OHAL kapsamında yürütülen, soruşturmalarda yargının kurucu unsuru olan biz avukatlara, yetkili makamlarca engel olunmaması, aksine, adil yargılanma hakkı çerçevesinde gerekli imkanların sağlanması gerekmektedir. Ayrıca, soruşturmaların sağlıklı ve doğru yürüyebilmesi, toplumdaki adalet duygusunun zedelenmemesi, bu süreçlerde mağduriyetlerin yaşanmaması, suçlu ile suçsuzun ayrılabilmesine olanak sağlayacak hukuki zeminin ivedilikle oluşturulması gerekmektedir. Suçlu-suçsuz ayrımının yapılabilmesi, insanların vicdanlarını yaralayacak herhangi bir duruma sebebiyet verilmemesi için, yargılamanın üç temel sacayağından birisi olan  savunma makamının, görevini etkin ve işlevli yerine getirebilmesi şarttır.

ÖZNE CUMHURİYET SAVCISIDIR
Hukuk devletinde soruşturma aşamasının en önemli öznesi Cumhuriyet Savcısıdır. Oysa ki; OHAL kapsamında yapılan düzenlemeler ve yine Adalet Bakanlığı’nın tasarı çalışmalarında görüyoruz ki; soruşturma aşamalarında Cumhuriyet Savcısı’na ait ve görevin kolluğa devredilmeye çalışıldığı görülmektedir. Bu husus, hukuk devleti açısından kabul edilemez. Kocaeli Barosu olarak, 15 Temmuz’da ülkemizin demokrasisine yapılan hain darbe girişiminin, adil yargılanma hakkı, hak arama özgürlüğü, savunma hakkı, masumiyet karinesi gibi temel ilkelerin tam olarak uygulanması ile bertaraf edilebileceğini önemle vurgulamak isteriz.
 

YENİ DÖNEME HAZIRIZ
2 yıl önce başkan olarak göreve geldiğini ifade eden Gökçe, “Bu onurlu görevi, Kocaeli Barosu’na yakışır biçimde en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştım. Bugün, bu kutsal emaneti genel kurula teslim ediyorum. Önemle belirtmek isterim ki, yola çıktığımız ilk günkü heyecan ve motivasyon ile yeni döneme de hazırız” şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından meslekte 30, 20 ve 10’uncu yılını dolduran avukatlara plaket takdimi yapıldı. 

KİMSEYİ AYIRMADIM
Genel kurulda söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Milletvekili olduğum zaman partili partisiz hiçbir meslektaşımı ayırmadan telefon numaramı verdim. Görevimin mesleğime katkısı olsun istedim. Hem mesleki, hem sosyal hem de toplumsal olarak yardım etmek istedim. Baro olan ilişkimi hep güçlü tutmak istedim. Avukatların toplumu aydınlatma gibi özellikleri çok önemlidir. Hukukun üstünlüğünün sonuna kadar savunucularıyız” diye konuştu.
 

EN ZOR DÖNEM
Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt şunları söyledi.” Kocaeli barosu ve adliye arasında çok uyumlu bir çalışma var. Bizde bu uyuma destek vereceğiz.  Baro da tek aday olması, uzlaşı gerektirir. Rekabet yerine uzlaşı olan bir sa.jpgbaroda çalışmak güzel çok tebrik ediyorum. Bunun bir tesadüf değil, uyum olduğunu düşünüyorum. Yargı tarihinin hem personel hem hakim savcı sayısının bildiğimiz nedenlerle azalması bizim delil faaliyeti yapan personel açısından düşündüğümüzde de en zor dönemlerimiz olmasına neden oldu ama bir hukukçunun objektif açıdan uzaklaşmadan soruşturmalarımızı yapıyoruz. Hukukçuyuz. Birçok baro müdafi bulmakta zorlandı son dönemdeki soruşturmalarda. Fakat biz Kocaeli Barosu olarak oluşturduğumuz sistemle böyle bir sıkıntı yaşamadan soruşturmalarımızı sürdürüyoruz. Bundan sonra da yapmaya devam”  

BARO’NUN BÜTÇESİ AÇIKLANDI
Konuşmaların ardından Baro’nun geçmiş dönem bütçesi açıklandı. 2016 yılı gelir 743 bin TL gider 453 bin 400 TL. 2017 yılı tahmini bütçesi ise 788 bin 500 TL olarak açıklandı. Ardından genel kurulda söz alan FETÖ soruşturmasından gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan hakim Mesut Erbaş, “Soruşturulmak asla korkmadım. İlk gün dedim ki: ‘Başım dik’ Asla memleketimi yere vuran cümle kullanmadım. ‘Ben kendime güveniyorum bir de Kocaeli Barosu avukatlarına güveniyorum’ dedim” şeklinde konuştu. 

BARO SESİNİ ÇIKARTACAK
Baro eski başkanlarından Bora Uluç şunları söyledi: “Sayımız arttıkça gücümüz azalmaya başladı. Bu çok zor günlerde baro olarak toplumu yönlendirmemiz gerek fakat genel kurula bakıyorum bizim site toplantılarımız daha hareketli geçiyor. Faaliyet raporu okundu kimse bir şey söylemedi. Biz kafamızı kuma gömersek başkanlarımız da yönetimimiz de gereken çalışmayı yapmaz. Baro belirli şeylere sesini çıkaracak bu sesi çıkartırken de sizleri arkasında görmesi lazım.  Bakıyorum genel kurul bitse de gitsek havası var. İki yılda bir yaptığımız genel kurulda bu tablo var. Biz kendi sorunlarımıza sahip çıkmazsak başkaları hiç sahip çıkmaz. Geçmiş yönetime çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu konuşmamın da gelecek döneme ışık tutmasını temenni ediyorum.

Sertif Gökçe’nin Yönetimi:

Av. Sertif Gökçe, Av. Nuri Almaz, Av. Filiz Aykan, Av. Adnan Duman, Av. Nefise Koç Çelik, Av.Zekeriya Işık, Av. Kadir Caner Karakadılar, Av.Mehmet Gül, Av. Barış Cem Yavuz, Av. Tamer Ejderoğlu, Ali Yıldırım Sezer. 

Bağımsız adaylar:
Muhammed Yurtkul, Didem Oral

Haber: Çiğdem ARMAĞAN

ba6-002.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.