1. HABERLER

  2. Baro’da tek adaylı seçim rehavet yaratmamalı
Baro’da tek adaylı seçim rehavet yaratmamalı

Baro’da tek adaylı seçim rehavet yaratmamalı

Kocaeli Barosu, 34 ncü olağan genel kurul için bu hafta sonu sandık başına gidiyor. Cumartesi günü konuşmalar, pazar günü Adliye Sarayı içinde oy kullanma işlemi olacak.

A+A-

Kocaeli Barosu tarihinde belki de ilk kez bu kadar heyecansız bir seçim dönemi yaşanıyor. Hatta bazı avukat arkadaşlar seçim olacağını işyerlerine gelen kongre çağrısı ve gazetelerdeki haberlerden öğrendiklerini söylüyor. Önceki seçimlerde 1300 civarı üye tek tek dolaşılır, oy istenirdi.

Baro seçimleri çarşaf liste yapılıyor. Üyelerden dileyen herkes -sayısı önemli değil- yönetime girmek için tek başına aday olabilir. Bunların içinde en çok oyu alan 11 kişi yönetimi kurabilir. Ancak mevcut başkan Sertif Gökçe, alışageldiği üzere çalışma ekibi olarak bir liste açıkladı. Bu listenin karşısında rakip bir grup bulunmuyor. Ayrıca Muhammed Yurtkulu dışında ferdi adaylık başvurusu yapan da olmadı. Sonuç olarak listenin büyük ölçüde delinmesi söz konusu değil.

Sertif Gökçe’nin rakipsiz girdiği bu seçimde listesini inceleyelim:

Av.Sertif Gökçe (Başkan): İzmit’te 20’nin üzerinde çalışanı bulunan Göker Hukuk Bürosu’nun iki ortağından biri. Ağırlıklı olarak banka icra davalarını takip ediyor. Baro ve dernek çalışmaları dışında, spora da yakın bir isim. İlimiz amatör futbol takımlarından Derince Birlikspor’da uzun süre başkanlık yaptı. Eşi Sibel Hanım da avukatlık yapıyor.

Av.Nuri Almaz: Artvinliler Derneği’nin eski başkanı. Gökçe’den önceki yönetimlerde de görev yaptı.  Genelde son seçimde olduğu gibi başkandan sonra en çok oyu alıyor. Yönetimin 2 nci adamı Almaz’ın gelecek seçimlerde başkan adayı olması kimseyi şaşırtmayacaktır. Körfez İlçesi’nde Av.İbrahim Tavan’la birlikte yıllardır devam eden ortaklığını kısa süre önce İzmit’e taşıdı. Dernek ve sosyal çalışmalara ağırlık verse de, her görüşe eleştirisi olan siyasetten uzak bir isim olarak dikkat çekiyor.

Av.Ali Yıldırım Sezer: Gölcüklü eski avukatlardan. Sağ görüşlü olduğu biliniyor. Baronun ve yönetimin deneyimli isimleri arasında yer alıyor.

Av.Caner Karakadılar: Koyu Beşiktaşlı, İzmit’te çalışan genç avukatlardan. CHP’li Emrah Toker’le ortaklığı var. Sertif Gökçe ile birlikte yönetimde 2 nci dönemi olacak.

Av.Zekeriya Işık: Gebzeli, MHP kökenli. Koyu Fenerbahçeli. Yakınlarda bürosunu yeni Gebze Adliyesi yanına taşıdı. 15 Temmuz nöbetlerinde sıklıkla alanlarda görmek mümkündü.

Av.Nefise Koç: Yönetimin 2 kadın avukatından biri. Bürosu İzmit’te, Sertif Gökçe ile birlikte yönetimde 2 nci dönemi.

Av.Adnan Duman: Eski baro başkanlarından Av.Cumhur Arıkan’ın ortağı. Caner Karakadılar ve Zekeriya Işık’la birlikte Baro Futbol Takımı’nda oynuyor. Takım arkadaşlarından Av.Volkan Koçak, bu dönem yönetimde yer almayacak.

Av.Mehmet Gül: Eski Baro Başkanı Tamer Solakoğlu döneminde ilk kez yönetimde yer aldı. Sertif Gökçe’nin ilk döneminde yönetime girmedi ama yeni listede yer alarak geri dönüş yaptı. MHP’ye yakın bir isim olarak biliniyor.

Av.Barış Cem Yavuz: Soyadına bakarak tanımak mümkün. Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’un kardeşi, Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV) Mütevelli Üyesi ve ilimizin duayen isimlerden Av.Veysi Yavuz’un oğlu. İlk kez baro yönetimine giriyor. İzmit’te çoğu bankanın avukatlığını yapan, genç ve başarılı isimler arasında yer alıyor.

Av.Filiz Aykan: Baronun tecrübeli isimlerinden olmasına rağmen ilk kez yönetimde yer alması dikkat çekiyor, İzmit’te çalışıyor.

Av.Tamer Ejderoğlu: CHP Kartepe Belediye Meclis Üyesi ve Cevizdibi Restoran Sahibi Musa Ejderoğlu ile Av.Özlem Ejderoğlu’nun kardeşi. Yönetimin en sıkı CHP’lilerinden biri. İlk dönemi.

Kocaeli Barosu’nun o kavgalı ve son derece çekişmeli seçimlerinden bugün tek adaylı bir seçime gelinmesi şüphesiz dikkat çekici. Sertif Gökçe’nin listesi -bazı isimler açıkça ifade etmese de-, CHP ağırlıklı ve biraz da MHP’den destekli. İktidarı elinde bulunduran AK Parti’den geçen dönem olduğu gibi bu dönem de listeye giren olmadığı gibi, AK Partili’lerin başı çektiği karşı bir liste çalışması da bulunmuyor.

AK Parti’de, Baro’da sayıları hızla artan genç üyelere hakim, çevresi olan isimler var. Av.Halit Çokan ağabey konumuna geldi diyelim; İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın yardımcılarından teşkilat sorumlusu Av.Mustafa Kocaman ile seçim işleri sorumlusu Av.Abdullah Eryarsoy; İzmit İlçe Başkan Yardımcıları Av.Alper Doğan ile Av.Ali Güney örnek verilebilir.

Ama bu isimlerden sadece Eryarsoy’un Sertif Gökçe ile başında bulunduğu Hukuk Bürosu’ndaki iş ortaklığı dışında direk teması olan yok.

Gökçe’nin CHP-MHP ağırlıklı bir listeyle, AK Parti’lilerin de hoşgörüsünü kazanarak seçime girmesi kendi kişisel başarısıdır. Bu konuda kesinlikle hakkını yiyemeyiz. Ama bu durumu mutlaka Baro’ya önemli hizmetler sunmak adına kullanmalıdır. Seçim öncesi düşük olan heyecanın, kongre bittikten sonra mutlaka yükselmesi ve Yeni Adliye Binası ile Sosyal Tesis gibi sorunların çözülmesi gerekir.

Bozdağ’ın sözlerini, 2,5 ay önce Uğur söylemişti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gölcük Adalet Sarayı’nın açılışı için geçen hafta ilimize geldiğinde, şu sıralar AK Parti’de sürekli dillerde olan şu soruyu sordu: “CHP içinde Fetö’cü yok mu?”. Benzer soruyu CHP’yi ilimizde en iyi bilen, yakın geçmişte il başkanlığında sekreterlik de yapan Uğur Ulusoy, Demokrat Kocaeli Gazetesi’nde 4 Ağustos tarihli yazısında, diğer bir ifadeyle 2,5 ay önce sormuş,  “Ya CHP’deki Fetö’cüler?” demişti.

Muhalefetin 15 Temmuz sonrası en sık yaptığı işlerden biri, Fetö’cülerin hepsinin AK Parti içinde olduğu şeklindeki sözleri sürekli gündeme taşımasıydı. CHP’ye göre AK Parti beğenmediği her görüşten insanı Fetö’cü diye fişliyor, kendi içindekilere ses çıkarmıyordu. Devlet bugüne kadar binlerce kişiyi Fetö bağlantıları nedeniyle açığa aldı veya tutukladı. Bunların içinde çok sayıda AK Partili de vardı, hatta belediye başkanları, meclis üyeleri de vardı. Ama CHP’nin tavrında genel veya yerel hiç değişim olmadı. Büyük bir iştahla, neredeyse bütün AK Partililer Fetö’cü demeye getirdiler.  AK Parti, 15 Temmuz şokunun etkisiyle de olabilir, suskun kaldı. Uzun süre bu yöndeki eleştirilere yanıt verilmedi. Şimdi yeni yeni CHP’de veya başka partilerde de Fetö’cü olabileceği, herkesin önce kendi kapısının önünü temizlemesi gerektiği şeklinde açıklamalar geliyor. Ama bu atak için biraz geç kalındığını düşünüyorum.

CHP’nin içinden olan Uğur Ulusoy bile 2,5 ay önce bu konuya dikkat çekmeye çalışmıştı.

Gerçekten de Fetö’cüleri sadece AK Parti içinde aramak doğru mu? Bana göre de değil. Sonuçta darbe girişimi gerçekleşmiş olsa CHP veya MHP değil, AK Parti kapatılacaktı.

Fetö’cülerin kendi planları işlemiş olsa, gelecekte bu partilerin gücünü düşünerek kendilerine buralarda önceden yer edinmeleri en mantıklı olandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bile, 15 Temmuz öncesi parti içinde kendisine muhalefet edenlerin bu örgütle bağlantılarına dikkat çekmişti. CHP’de Deniz Baykal’ın kaset operasyonları da yine bu örgütle ilişkilendirildi.

Şu bir gerçek ki, Fetö siyasi partiler dahil hayatın her köşesine sızmış sinsi bir örgüt. Bu örgütten kesin kurtuluş için herkes önce kendi evini temizlemelidir. Bu ülkede temiz iktidar kadar, temiz muhalefete de ihtiyaç var.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.