1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Başarısız yöneticiler gitmeli
Başarısız yöneticiler gitmeli

Başarısız yöneticiler gitmeli

Çeyrek asırdır bu meslekteyim. Amatör kümede bu sezonki kadar gerginliğe şahit olmadım. Olaysız hafta geçmiyor. Bazı haftalar birçok maçta şiddet görüntüleri yaşanıyor. En son geçen hafta

A+A-

Çeyrek asırdır bu meslekteyim. Amatör kümede bu sezonki kadar gerginliğe şahit olmadım. Olaysız hafta geçmiyor. Bazı haftalar birçok maçta şiddet görüntüleri yaşanıyor. En son geçen hafta sonu tam 5 maçta spora yakışmayacak çirkinlikler yaşandı. Üç maçta hakemlere saldırı oldu. Hem de ne saldırılar. Hakemlerin boğazı sıkıldı, karnına tekme atıldı. İki maçta takım otobüsleri taşlandı. Geçen haftanın spordaki şiddet faturası ürkütücüydü. Düşünün ki, daha ligin son haftalarına gelmedik. Daha bugünden olayların boyutu bu noktaya geldiyse, ligin sonunu, kader maçlarını düşünmek dahi istemiyorum. Neden bu gerginlik, neden bunca saldırı? Amatörleri bu kadar öfkelendiren nedir? Bu noktaya nasıl gelindiğini iyi sorgulamak, teşhisi iyi yapmak gerekir.

Başarısız yönetici gider

Çıkan olayların yüzde 90’ı hakem hatalarıyla ilgili.  Bu yüzden de hakemlere her hafta saldırı oluyor. Hakemlere saldırıları kınıyorum elbette. Hakem hataları karşısında şiddete başvurmanın son derece yanlış olduğunu sürekli yazıyorum. Ancak bu noktada hakem kurumunun da neden bu kadar hata yapıyoruz diye kendilerini sorgulaması gerekiyor. Ancak ne yazık ki bu yapılmıyor. Her hangi bir meslekte bir sorumlu yönetici eğer başarısızsa, ya görevden alınır, ya da istifa eder. Yusuf Say, uzun süredir İl Hakem Kurulu’nun başında. Hakemlerin performansından birinci derecede sorumlu isim Yusuf Say. İlimiz amatör kümesinde son bir-iki yıl inanılmaz hakem hataları yaşandı. Tarihte hakemlerin bu kadar kötü olduğu bir sezon daha yoktur.

Federasyon gereğini yapmalı

Defalarca istifa çağrısı yaptık Say’a, olmadı görevden alınsın dedik. Hiçbiri olmadı. Say, çok başarısız bir yöneticilik yapmasına rağmen hala o koltukta oturuyor. Üstelik hiçbir rahatsızlık duymuyor. Bunca hakem hatası, bunca hakeme saldırı oluyor. Say, bunlardan kendisine pay çıkarmıyor. Olacak iş değil. Yusuf Say’a artık ne demeli bilmiyorum. Bıktım artık onu istifaya davet etmekten. Burada muhatap daha doğrusu sorumluluk Futbol Federasyonu’nda, dolayısıyla Merkez Hakem Kurulu’nda. Amatör futbol faaliyetlerinin sağlıklı olarak yürütülmesini sağlama görevi federasyonun. Bir sorun, bir aksaklık varsa müdahaleyi yapacak kurum Futbol Federasyonu. Bu ilin amatör kümesinde hakem hataları ayyuka çıkmış, her hafta büyük olaylar çıkıyorsa Futbol Federasyonu devreye girecek ve gereğini yapacak.

Gereğinin ne olduğu da çok açık seçik ortada.

Her kurum kendini sorgulasın

Hakemler kötü, hakemler formsuz. Atamalar sağlıksız. Hata yapan hakem cezasız kalıyor.  Hakem kurumunun yöneticileri görevlerini yapamıyor. Yönetici başarısızsa gidecek. Bunun başka yolu yok. Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Kurulu’nu uyaracak, bu ilin İl Hakem Kurulu başkanı görevden alınacak. Derhal bu operasyon yapılacak. Bu ilin amatör kümesindeki gerilimin düşmesi, daha vahim olayların yaşanmaması isteniyorsa bu ilin amatörleri Yusuf Say’dan kurtarılacak. Başka bir çare, çıkar yol göremiyorum ben. Bu ilin amatör futbolunun kurtuluşu için başarısız yöneticilerin gitmesi olmazsa olmaz koşuldur. Kuşkusuz tek suçlu Yusuf Say değil ama bence en büyük suçlu O. Say, gidecek ki, diğer kurumlara örnek olsun. Diğer kurumlar kendilerini sorgulasın, yanlışlarından, hatalarından dönsün. Bence Say’ın gitmesi amatör futbolun önünü açacaktır.

Harb. İşsporlu Kayıhan yanlış örnekti

Pazar günü köşemde, “Amatör futboldaki güzellikler” başlıklı bir yazı yazmış, son haftalarda oynanan iki kritik maçta öne çıkan Fair-Play tablolarının örnek olması gerektiğini belirtmiştim. Yazımda spordaki şiddetin önüne geçmek için her kulübün kendi evinin önünü temizlenmesi gerektiğine işaret ederek bir örnek vermiştim. Örneği bir gün önce gazetemizde çıkan bir haberden almıştım.

Takım arkadaşlarından mail yağmuru

Haberde Harb. İşspor yönetiminin disiplinsiz davranışlarından ötürü bir futbolcusunu kadro dışı bıraktığı belirtiliyordu. Harb. İşsspor’un son yıllarda centilmenlik adına örnek işler yaptığına bir çok kez şahit oldum. En son hatırladığım geçen yıl hakeme saldırıp kulübün adını lekeleyen bir futbolcuyu dışlamışlar, bu davranışlarıyla Fair-Play’a aday gösterilmişlerdi. Bu son kadro dışı bırakılma olayının da benzer bir olayla ilgili olduğunu düşündüm ve yönetimin aldığı kararın Fair-Play adına örnek olması gerektiğinin altını çizdim. Yazımla ilgili Harb. İşsporlu bir çok futbolcudan mail aldım. Adeta mail yağmuruna tutuldum. Takım arkadaşlarına sahip çıktıkları için mail gönderen futbolcuları yürekten kutluyorum. Duyarlılıkları gerçekten takdire değer.

Yanlış örnek vermişim

Zarar vermemek için isimlerini burada yazmak istemiyorum. Futbolcular, verdiğim örneğin yanlış olduğunu vurgulayarak şunları söylüyorlar: “Arkadaşımızın Fair Play ruhuna aykırı disiplinsiz bir davranışı olmamış, verilen sözlerin yerine getirilmemesi üzerine kendi isteğiyle takımdan ayrılmıştır. Dolayısıyla arkadaşımızla ilgili Fair Play’a aykırı disiplinsizlik suçlaması yapılması da, olmayan bir suçun örnek gösterilmesi de yanlıştır, haksızdır. Kayıhan arkadaşımıza bir özür borcunuz vardır”

Yaptığım araştırma da futbolcuların bu söylemlerini doğruluyor. Kayıhan’ın kadro dışı bırakılmasının gerekçesi yönetimle arasındaki parasal sorunlar. Yani ortada Fair-Play’a aykırı bir durum yok.  Kulüp Harb. İş, açıklanan gerekçe disiplinsizlik olunca Harb. İş yönetiminin önceki kararları aklıma geldi ve olayı Fair-Play olarak değerlendirdim. Örneği vermeden önce futbolcunun hangi gerekçeyle kadro dışı bırakıldığını sormam gerekirdi. Yanlış örnek vermişim. Kayıhan kardeşimden özür diliyorum.

Başkan Balaban’ın mesajı

İhsaniyespor Başkanı Çetin Balaban’dan dün mail aldım. Sevgili Balaban mesajında Defne ile oynadıkları maçı yöneten hakem Alper Çetin’i kutlarken, son dönemdeki olaylarla ilgili olarak hakemlerin kendilerini sorgulaması gerektiği vurguluyor.

Başkan Balaban bakın neler söylüyor: “Cumartesi günü Tepeköy Defne Spor ile oynadığımız maçtaki orta hakem Alper ÇETİN’i çok beğendim. Son yıllarda seyrettiğim (buna Süper Lig dahil ederim) en iyi performanstı. Gerçekten kendisini tebrik ederim. Böyle devam ederse onu çok iyi yerlerde görebiliriz, görmeyi de çok arzu ederim. Bunun yanında amatör kümede son günlerde çıkan olayları da tasvip etmiyorum ama bazı hakem kardeşlerimizin de formsuzlukları devam ediyor. Bence hakem kardeşlerimizin de oturup düşünmeleri lazım. Neden bu olaylar oluyor acaba biz olayların çıkmasına sebebiyet veriyor muyuz diye düşünmeliler. Futbol hata oyunu. Yönetim hata yapar, futbolcu hata yapar, hoca hata yapar, hakem hata yapar ama bu hatalar sıkça oldu mu devamlı sebep aynı oldu mu bir yerde sorun vardır demektir. Tüm müsabakaların centilmence ve Fair Play çerçevesinde geçmesini dilerim”.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.