1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NU DİKKATLE DİNLEDİM (1)
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NU DİKKATLE DİNLEDİM (1)

A+A-

15 Nisan 20l6 tarihinde yapılan AK Parti Gençlik Çalıştayında konuşan Sayın Başbakanı mütevazı bir şekilde ve dikkatle dinledim. Yazmaya çalıştığım bu yazı dizisinde, Sayın Başbakanın yeni nesil gençlere ve topluma vermek istediği mesajları kendi anlayış zaviyemden bakarak şerh (açıklamaya) etmeye çalışacağım.       Konumuza eleştiri mahiyetinde olmasa da kabul buyurursanız küçük bir uyarı ile başlamak istiyorum.  Sayın Başbakanın hikmet ve irfan ağırlıklı konuşmalarının insicamını bozmamak, salonda ve televizyon ekranlarından canlı olarak  dinleyenlerin dikkatini dağıtmamak için, geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz   bay ve bayanlar yan yana oturarak birbirleriyle konuşmaları,   nerede susup ne zaman alkış tutacaklarını  bilmeyen gençleri, toplantı öncesi usul dairesince  uyarmak ve ikaz etmek faydalı olur düşüncesindeyim..  

Söz konusu ettiğim bu gençler, iyi niyetle yaptıkları lakin zamansız bir şekilde ayağa kalkarak sanki bir spor müsabakasının taraftarları immişçesine, şarkı sözleriyle slogan atarak ve alkış tutarak,  Başbakanın lehinde tezahürat yaparak ve bilmeden konuşmanın insicamını bozmaları, hatibi ve dinleyicileri rahatsız etmiştir.

Katıldığım bazı toplantılarda, gençlerin yersiz ve zamansızız bir şekilde yaptıkları tezahüratlarla hatiplerin sözleri kesilmesi, rahatsız edici bir boyuta ulaştığında, yönetici ve hatipler tarafından uyarılan gençlerin, sözde gençlik heyecanıyla bu uyarılara dikkat etmediklerine şahit olduk.   Hoş olmayan bu gibi ve benzeri durumlar,  fayda yerine zarara vesile olmaktadırlar.

Sayın Başbakan’ın konuşmalarını ciddi bir şekilde dinleyen ve not almaya çalışan gençlerden bazıları rahatsız olunca, salonun bir başka yerinde geçerek ve ayakta durarak Başbakanın konuşmasını sonuna kadar can kulağıyla dinlediler.  Bu durum solanda ve televizyon ekranlarından başbakanı dinleyenleri rahatsız etmiştir. 

 Böylesi bir gençlik çalıştayına davet edilen gençlerin ve ekranlardan dinleyecek olanların, bakışları, fikir ve düşünceleri birbirinden çok farklı olduğunu düşünerek, hatip konuşmaya başlamadan önce, gençlik çalıştaylarına davet edilen gençlere disiplinin bozulmaması için konunun ehemmiyeti kısaca izah edilmelidir.  İlim, irfan, siyaset konularıyla alakalı yapılacak konuşmalarda nasıl davranılması gerektiği hususunda basına kapalı olarak bilgilendirici iç eğitimler yapılmalıdır.

Muhterem Başbakanı dinlerken, geçmişe doğru bir yolculuk yaparak hüzünlendim. Zira Sayın Başbakan 70’lı yılların imkânsızlıklarına rağmen, o günün gençleri nasıl bir heyecanla çalıştıklarını anlatıyordu. İyilerimizi tenzih ederek söylüyorum;  Düne göre çok büyük imkânlara sahip olan ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, sulandırılmış bir ahlakla, batıyı taklit etme hastalığından kurtulmalıdırlar.

Bizim gençlik yıllarımızda, İmanın ve İslam’ın temel esaslarını ezbere bildiğimiz halde, ne anlamlara geldiklerini bilemediğimiz için Tevhidi imanın, ihlâslı amelin, siyasi ahlakın ne olduğunu, kâmil manada anlamıyorduk. Bu gibi ve benzeri konuların manalarını bazı ağabeylerimizden dinledikçe, Ruhumuzun, kalbimizin ve beynimizin nasıl bir inanç fikir ve düşünce açlığını çektiğini fark edebiliyorduk.  İnanç ve fikir açlığımızı gidermeye çalışan, kul olmanın şuurunu bizlere öğreten insanları, özelikle merhum Erbakan hocamızı çok dikkatli bir şekilde dinler notlarımızı alır sonra kendi aramızda mütalaalarını yaparak kendimizi yetiştirirdik.

Hiç mübalağa yapmadan söylüyorum, öğrendiklerimizi büyük bir hevesle halka anlatmaya çalışırdık. Çoğu kereler hakaretlere maruz kalarak, mekânlardan kovulduğumuz halde, sert tepki vermezdik.   Gün gelecek bizlere hak verecekler düşüncesiyle sabreder,  rutubetli öğrenci evlerimize çekilerek sessizce ağlardık. Erbakan hocamız bizlere gençsiniz, heyecanlısınız ancak bu heyecanınızı kaba güce çevirmeyeceksiniz, sabr edeceksiniz ama tebliğ yapmaktan asla geri durmayacaksınız. Zor sandığınız kapıları sabırla açacaksınız diyerek bizlere devamlı bir şekilde nasihatte bulunurdu.

Bizler hocamızın her nasihatini dikkatle dinler tam manasıyla uymanın tatbikatını nefsimizde ve sahada uygulayarak açılması zor olan kapıları açmaya çalışırdık. Sağ sol çatışmaların içine düşerek gençlerimizin ölümüne vesile olmadık. Bu tenbıhat ve nasihatte göre hareket ettiğimiz için bugün ülkenin yönetiminde söz sahibi olduk. Bu durumları bilmeyenlere, Erbakan hocayı ve arkadaşlarının mücadelesini yeni nesil gençlerimize anlatmaya mecburuz.

Maddi İmkânsızlıklarımıza rağmen okumak için babalarımızın aylık olarak gönderdikleri paranın içinde, rutubetli bir odanın kira bedeli, giyim, yiyecek, yakacak, kitap, kalem masraflarını bile karşılayamayacak kadar kısıtlıydı. Birçoğumuzun iki pantolondan iki gömlekten bir çift ayakkabıdan başka bir giyeceği yoktu. Kışın odun alacak paramız olmazdı. Bir kitabı üç beş arkadaş kullanırdık. Tüpümüz yoktu, gaz ocağı üzerinde yemek yapardık.

Bazı kere yemek yapacak yağımız soğanımız patatesimiz olmazdı.  Üç beş tane kesme şekeri bir tas suyun içine kor bayatlamış ekmeklerimizi bu şekerli suyun içine batırarak karnımızı doyururduk. Bu durumumuzdan asla şikâyetçi değildik, çünkü idealistik ve hedeflerimiz vardı. Hedefi olan bir gençliğin önündeki zorluklar kar gibi eriyeceğine inanırdık.

Yazamadığım daha birçok zorluklara rağmen aylık harçlığımızdan tasarruf ederek beş on arkadaş bir araya gelir bir minibüs kiralayarak inanç fikir ve düşünce açlığımızı gidermek için Erbakan hocamızın il-il, ilçe-ilçe, köy- köy dolaşarak verdiği konferansları büyük bir heyecan ve aşkla dinlemeye giderdik.

Yeni nesil gençler, bizlerin bizim babalarımızın ve Dedelerimizin yaşadıklarını anlayamazlar. Zaman- zaman hey gidi günler diyerek çocuklarımıza yeni nesil gençlerimize 30 yıl 40 yıl öncesinde milletçe yaşadıklarımızı anlattığımızda, yeni nesil geçlerimiz kendilerine duygusal bir roman veya masal anlattıklarımızı düşünerek böyle şeyde olur mu diyebiliyorlar.

Aziz gençler siz-siz olun geçmişi tarihten ve büyüklerinizden öğrenmeye çalışarak elinizdeki kıymetli fırsatları ve imkânları değerlendiriniz. Bir hadisi şerifte şöyle buyruluyor “ Kendisine bir hayır kapısı açılan kimse bunu fırsat bilsin. Zira bu fırsat kapısının ne zaman kapanacağı bilinmez” bu hadisi gençlerimiz, siyasetçilerimiz, yöneticilerimiz çok iyi anlayarak, dünkü zorlukları unutmadan, bugünkü imkânları çok iyi değerlendirmelidirler.

Yazı dizimizin akışı içinde, Merhum Erbakan hocamızın ve Sayın Cumhurbaşkanımız R.Tayyip Erdoğan’ın, ülkemiz insanlarına ve gençlerimize, İslam dünyasının liderlerine, insanlarına ve gençlerine yaptıkları konuşmalardan ve verdikleri mesajlarından bazı bölümleri nakletmeye çalışacağım. Yazı dizimizin içinde isimlerini zikredemediğimiz, bu yönde hizmet eden ve rahmete kavuşan insanlarımıza Yüce Allah’tan rahmet,  hayatta olanlara sihatlı bereketli ömürler geçirmelerini dilerim.

Bizlere bu vatanı ve manevi değerleri miras bırakanları unutur, dün yaşanılan acı ve tatlı olayları öğrenemeyip gerekli tedbirleri almazsak, Yüce Allah’ın verdiği fırsat ve imkânları doğru kullanmazsak, büyük bir fırsatı kaçırmış oluruz.  Bazı grupların hasetlik ve kıskançlıklarından dolayı, yapılan hayırlı hizmetleri gördükleri halde,  geçmişten gelen ve hala devam eden bazı yanlışların, neden devam ettiğini bildikleri halde, bilmezden gelerek yaptıkları eleştiriler isabetli değildir.  Yüce Allah’ın verdiği bu imkân ve fırsatı hep birlikte doğru bir şekilde değerlendiremediğimizden elimizden alınırsa, dünden çok daha zor bir duruma düştüğümüz de eyvah dememizin hiçbir faydası olmayacaktır. 

Tarih boyunca müslümanların önüne konulan engelleri tam bir teslimiyet, fedakârlık ve sabırla Yüce Allah’ın yardımına müracaat edenleri, Rabbimiz (CC) yardımsız bırakmamıştır.  Önlerine konulan engelleri,  nardan nura çevirmiştir.  Yüce Allan izin ederse konumuza haftaya Çarşamba günü devam edeceğiz.     

Bu yazı toplam 1614 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum