1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Erdoğan, İsrail'in özrünü kabul etti
Başbakan Erdoğan, İsrail'in özrünü kabul etti

Başbakan Erdoğan, İsrail'in özrünü kabul etti

Başbakanlık, İsrail Başbakanı Netenyahu'nun Mavi Marmara baskınından dolayı İsrail adına özür dilemesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk halkı adına kabul ettiğini bildirdi. Başbakanlıktan yapılan

A+A-

Başbakanlık, İsrail Başbakanı Netenyahu'nun Mavi Marmara baskınından dolayı İsrail adına özür dilemesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk halkı adına kabul ettiğini bildirdi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Erdoğan'ın bugün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda konuştuğu hatırlatıldı. Başbakan'ın Netanyahu’ya, Türk ve Yahudi halkları arasındaki ortak tarihe dayanan ve yüzyıllardır süregelen güçlü dostluk bağlarına ve işbirliğine değer verdiğini söylediğinin aktarıldığı açıklamada, "Bölgenin barış ve istikrarı için hayati stratejik öneme sahip olarak gördüğü ilişkilerin son dönemde bozulmuş olmasının üzüntü verici olduğunu ifade etmiştir. Türkiye’nin, İsrail-Filistin ihtilafına 2 devletli vizyon temelinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunmasına yönelik uluslararası ve bölgesel tüm çabalara desteğini yinelemiştir. Sayın Netanyahu, İsrail tarafından hadiseyle ilgili olarak yürütülen ve bir dizi operasyonel hatanın yapıldığına işaret eden soruşturma ışığında, can kaybına veya yaralanmaya yol açan her türlü hatadan dolayı İsrail adına Türk halkından özür dilemiş; Sayın Başbakanımız da söz konusu özrü Türk halkı adına kabul etmiştir. 2 başbakan, tazminat/âdemi mesuliyet konusunda bir anlaşma yapılması hususunda da mutabık kalmıştır. Sayın Netanyahu ayrıca, İsrail’in, sivil halkın kullanacağı malların Gazze dâhil Filistin topraklarına girişine ilişkin kısıtlamaları esas itibariyle kaldırdığını ve sükûnet devam ettiği müddetçe bu durumun da devam edeceğini ifade etmiştir. 2 lider, Filistin topraklarındaki insani durumun iyileştirilmesi için birlikte çalışmak konusunda mutabık kalmıştır." denildi.

Lieberman: Türkiye’den özür dilemek “ciddi hata”

İsrail’in eski Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsrail’in Türkiye’den Mavi Marmara gemisine baskın dolayısıyla özür dilemesinin “ciddi hata” olduğunu söyledi.

Davutoğlu: Sürpriz görünen gelişme, 3 yıldır nakış nakış işlenen sürecin sonucu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail’in Mavi Marmara gemisi baskını dolayısıyla özür dilemesinin sürpriz bir gelişme olarak görüldüğünü, ancak aslında 3 yıldır nakış nakış işlenmen sürecin son aşaması olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, TRT Haber’de katıldığı programda, İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Konuşmasına Mavi Marmara şehitlerine rahmet dilemekle başlayan Davutoğlu, zor bir süreçten geçildiğini ve herkesin acılı günler yaşadığını söyledi.

İsrail askerlerinin Mavi Marmara baskını sonrası BM’deki konuşmasını hatırlatan Davutoğlu, burada 7 somut talepte bulunduklarını söyledi. Bunları BM kararı çıkarılması, soruşturma yapılması, İsrail’in gözaltına aldığı kişiler ve şehitlerin geri verilmesi, gemilerin iade edilmesi şeklinde sıralayan Davutoğlu, “Geriye 3 talep kalmıştı. Özür, tazminat ve ambargonun kaldırılması ve Gazze’nin kalkınması.” diye konuştu.

Türkiye’nin belirlediği bir politikayı üzerinden yıllar geçse de takip ettiğine vurgu yapan Davutoğlu, bugün temel taleplerin gerçekleşmiş olduğunu söyledi. Yaklaşık 3 yıl süren çetin müzakereler olduğunu kaydeden Dışişleri Bakanı, 3 talebin her seviyede dile getirildiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da taleplerden vazgeçilmeyeceğini vurguladığını hatırlattı.

Ahmet Davutoğlu, “Geçmiş dönemlerde bir çok kez aslında çok yaklaşıldı. Biz hazırız dediler. Fakat maalesef son dakikalarda İsrail’in iç politikalarında dengelerden dolayı geri adım atıldı.” dedi.

Son olarak ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Türkiye’ye geldiğinde net mesaj verildiğini aktaran Davutoğlu: Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerinde iyileşme isteniyorsa bu 3 talep yerine getirilmeli dedik.” ifadelerini kullandı.

Değişik metinler üzerinden müzakereler yürütüldüğünü belirten Ahmet Davutoğlu, Kerry ile son bir haftada 6 defa görüştüğü bilgisini verdi. Her aşamada Başbakan Erdoğan ile metinler üzerinde tartışıldığını bildiren Dışişleri Bakanı, hatta Başbakan rahatsızken bile evine giderek bu metin üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Davutoğlu şöyle devam etti: “Bunu şunun için söylüyorum. Bugün sizler için sürpriz gelişme gibi görünen husus, aslında nakış nakış 3 yıldır işlenen bir sürecin son aşamasıydı.”

Davutoğlu: Özür, Obama, Erdoğan ve Netanyahu üçlü görüşmesi sonrası açıkladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail’in Mavi Marmara gemisi baskını dolayısıyla özür dilemesinin, ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yaptığı üçlü telefon görüşmesi sonrası geldiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, TRT Haber’de katıldığı programda, İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Müzakerelerin uzun süredir metinler üzerinde devam ettiğini anlatan Davutoğlu, metinler üzerinde görüşmelerin bugün öğleye kadar devam ettiğini aktardı. Davutoğlu, metinlerde mutabakat sağlandıktan sonra bugün saat 15.30 sularında karşı tarafa görüşmenin yapılabileceğinin iletildiğini kaydetti. Bundan sonra telefon görüşmesinin gerçekleştiğini belirtti.

ERDOĞAN, FİLİSTİN, MURSİ VE KATAR EMİRİ İLE ÖN İSTİŞARE YAPTI

Telefon görüşmesi öncesi Başbakan Erdoğan’ın ilk önce Filistin’in iki tarafı ile görüştüğünü söyleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, daha sonra Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Katar Emiri Hamad bi Halife el Sani ile telefonla ön istişare görüşmeleri yaptığını ifade etti.

Davutoğlu, “Özellikle Filistin tarafının kanaati bizim için önemliydi. Hem El Fetih tarafından Sayın Abbas, hem de Hamas tarafından yapılan görüşmelerde Sayın Halid Meşal’le. Böylece Filistin tarafının bu varılan mutabakattan mutmain olduğu bize bildirildi.” dedi.

Bu görüşmelerden sonra üçlü görüşmenin başladığını anlatan Davutoğlu, ilk önce sözü Obama’nın aldığını, sonra Netanyahu ve Erdoğan’ın görüştüğünü kaydetti. Davutoğlu, “Önceden de muhteva üzerinde mutabık kalındığı için o muhtevanın karşılıklı olarak paylaşıldığı bir görüşme oldu.” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu ayrıca görüşmenin yaklaşık 20 dakika ile yarım saat arasında devam ettiği bilgisini verdi.

Davutoğlu: Baştan “özür” üzerinde duruldu, “pişmanlık” veya "üzüntü" değil

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail’in Mavi Marmara gemisi baskını dolayısıyla talep edilenlerin başında özür geldiğini bildirdi. Üzüntü veya pişmanlık ifadelerini kabul etmediklerini vurgulatan Davutoğlu, “Biz baştan itibaren özür dedik, “apology” (özür) dedik. Olmasaydı. Bir asır sürsün, kaç asır sürerse sürsün bu mesele kapanmazdı.” dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, TRT Haber’de katıldığı programda, İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. “Özür şartının Türkiye için anlamı ne?” sorusu üzerine Davutoğlu, “Uluslararası hukukta eğer bir taraf diğer bir tarafa zarar vermişse, önce bu zararı verdiğini kabul etmesi lazım. Bir şekilde bu konuda hata yaptığını ikrar etmesi lazım. Bu bizim için çok önemliydi. Bir çok şey de buna bağlıydı.” dedi. İsrail’de maalesef olayı ilk önce kahramanlık gibi gösterilmeye çalışan çabalar olduğunu söyleyen Davutoğlu, sonra açık bir ihlal olduğunun görüldüğünü ifade etti.

İsrail’in de uluslararası hukuk çizgisine gelmesi konusunda da önemli bir mesafe alındığını belirten Davutoğlu, “Baştan itibaren özür dedik. Üzüntü, “regret” (pişmanlık) istemedik. Hala bazı kanallar yorumlarda onlar üzüntü denmiştir gibi yayınlar yaptı. Biz baştan itibaren özür dedik, “apology” (özür) dedik. Bu oluncaya kadar da ısrarlı olduk. Olmasaydı. Bir asır sürsün, kaç asır sürerse sürsün bu mesele kapanmazdı.” şeklinde konuştu.

En başta özrün manevi olarak önemli olduğunu vurgulayan Davutoğlu, tazminattan önce bile Türk halkından özür dilenmesi geldiğini bildirdi. “Bu bize karşı bir suçun karşılıksız kalmaması açısından önemliydi.” diyen Dışişleri Bakanı, Türkiye için önemli olanın bu madde olduğunu söyledi.

Davutoğlu: Netanyahu, Gazze’ye insani yardımda Türkiye’yle işbirliği sözü verdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Gazze başta olmak üzere Filistin’de insani durumun iyileşmesi için Türkiye ile her türlü işbirliğine hazırım.” ifadesini kullandığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, TRT Haber’de katıldığı programda, İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Talepler ve İsrail’in kabul ettiği metinde Gazze başta olmak üzere Filistin’e ambargoların kaldırılması bulunduğunu belirten Davutoğlu, bunun Filistin için önemli olduğunu ifade etti.

Davutoğlu ayrıca ambargoların kaldırılmasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail Başbakanı Netanyahu ile telefon görüşmesinde de konuşulduğunu söyledi. Davutoğlu, Netanyahu’nun telefon görüşmesinde yaptığı konuşmada, “Gazze başta olmak üzere Filistin’de insani durumun iyileşmesi için Türkiye ile her türlü işbirliğine hazırım.” ifadesi kullandığını söyledi.

İsrail’in bu engelleri kaldırma taahhüdünün Türkiye’nin Gazze ve Filistin’de her türlü okul hastane yapabileceği ve karşısına bir engel getirilemeyeceği anlamına geldiğini aktaran Davutoğlu, Türkiye’nin de bu taahhütlerin uygulanmasının takipçisi olacağını kaydetti.

Yahudilerin Amerika’daki çatı kuruluşu ADL, özür açıklamasından memnun

Yahudilerin Amerika’da çatı kuruluşlarından olan İftira ve İnkarla Mücadele Birliği (ADL), İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ‘Mavi Marmara’ olayından dolayı yapmış olduğu özür açıklamasını ‘‘memnuniyet verci’’ diye niteledi ve iki ülke ilişkilerinin diplomatik açıdan yeniden iyileşmesini destekledi.

ADL Başkanı Abraham Foxman tarafından yapılan açıklamada; ‘‘İki ülke arasındaki ilişkiler, Türkiye’den yelken açan bir filo gemisinde İsrail karşıtı eylemcilerin kışkırtıcı girişimleri ile Hamas’ın kontrolündeki Gazze Şeridi'ndeki ablukayı kırmaya teşebbüs etmeleri sonunda 2010 yılındaki filo olayı sonrasında gerilmişti’’ dedi.

İsrail ve Türkiye’nin bölgede ABD'nin en güvenilir müttefiklerinden ikisi olduğuna dikkat çeken Foxman, Ankara-Tel Aviv ilişkilerinin normalleşme yoluna girmesini ‘‘alkışlıyorum’’ diye ifade etti. Foxman, ‘‘İsrail’in Türkiye ile uzun dostluğu sayesinde karşılıklı işbirliğinin her iki ülke ve bölgeye yararlı olduğu gibi İsrail'in Müslüman uluslarıyla iyi ilişkiler geliştirmesine yardımcı olmuştur.’’ dedi.

Foxman, Ortadoğu'da artan istikrarsızlığın Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin iyileşmesinden dolayı her iki tarafın da büyük faydasına olduğunu söyledi. Foxman, ‘‘İlişkilerin iyileşmesi için emeği geçenlere ve özellikle de Başkan Barack Obama’ya çabalarından dolayı minnettarlığımızı ifade ediyoruz’’ dedi.

BM: İsrail'in özür dilemesi bölgenin istikrarı için önemli

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail’in Mavi Marmara olayından dolayı Türkiye’den özür dilemesi ve öldürülen şahısların ailelerine tazminat ödeyeceğini kabul etmesine ilişkin, ‘‘Bugünkü duyuru bölgenin istikrarı için önemli ve umut verici bir sinyaldir’’ dedi.

Türkiye - İsrail ilişkilerinin normalleşmesinde ABD Başkanı Barack Obama’nın özel çaba ve gayretlerini takdir ile karşıladığını aktaran Ban, kendisinin de 2010 yılındaki Mavi Marmara olayından sonra bu tarihe kadar aynı yönde emek sarf ettiğini söyledi.

İsrail'in özür dilemesi Amerikan medyasında

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Gazze'ye giden Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerinin baskını ve yaşanan ölümlerden dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan özür dilemesi, Amerikan medyasında son dakika gelişmesi olarak duyruldu.

Özür dileme haberine internet sayfasında geniş yer veren The New York Times (NYT) gazetesi, "İsrail’in Türkiye'den özür dilemesi diplomatik ilişkileri yenileyecek" ifadelerine yer verdi. NYT'nin haberinde Türkiye ile İsrail arasında uzun yıllara dayanan bir ilişkinin olduğu, 9 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaydan sonra ilişkilerin tıkandığı ifade edildi. Haberde ayrıca Başbakan Erdoğan’ın son zamanlarda Siyonizm’i insanlık suçu olarak gördüğü bilgisi hatırlatıldı.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ) ise haberi, “Netanyahu, Türkiye’den ölümlü gemi baskını için özür diledi” başlığı ile verdi. Gelişmeyi olumlu olarak değerlendiren gazete, "Obama’nın Ortadoğu gezisinde İsrail’in özür dilemesi beklenmedik bir gelişmeydi" yorumunu yaptı.

CNN televizyonu gelişmeleri son dakika olarak duyurarak "İsrail, ölümlü baskın için Türkiye’den özür diledi" başlığını kullandı. Haberde, "Türkiye uzun yıllar İsrail’in önemli bir müslüman arkadaşıydı. İsrail - Türk ilişkilerin bozulması, bölgedeki Arap baharı ve Ortadoğu’daki diğer gelişmeler, İsrail’in bölgede yanlız kalmasına neden olmuştu. Erdoğan’ın İsrail eleştirileri ise Arap dünyasında pek çok kişi tarafından memnuniyetle karşılanıyordu" denildi.

Washington Post Gazetesi ise “Obama, İsrail gezisini birbirinden uzaklaşmış iki gücü bir araya getirerek bitirdi” başlığı ile verdiği haberinde, özür dileme konusunda Obama’nın da telefonla katıldığını, Dışişleri Bakanı John F. Kerry’nin daha Massachusetts senatörü iken Netanyahu ve Erdoğan arasında uzlaşma aradığını belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.