1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan’a benzemek zorunda mısınız?..
Başbakan’a benzemek zorunda mısınız?..

Başbakan’a benzemek zorunda mısınız?..

Başbakan saklamıyor; “Meclis’te iki parti olsun yeter” diyor. Aslında olay bu değildir. Kendisine kalsa; “Başkasına gerek yok. Tek parti yeter, biz yeteriz” diyecek de, ürküyor biraz. Yoksa,

A+A-

Başbakan saklamıyor;

“Meclis’te iki parti olsun yeter” diyor.

Aslında olay bu değildir. Kendisine kalsa;

“Başkasına gerek yok. Tek parti yeter, biz yeteriz” diyecek de, ürküyor biraz. Yoksa, demokrasi falan aklının ucundan bile geçmez. Başkanlık sistemini tartışmaya açıyor, sonrasında belki “padişahlık” da diyecek. Padişahlıktan halifeliğe atlayacak belki de!

Başbakan’ın bu tavrını biliyoruz. Ne ki, son günlerde dünyada, özellikle de İslam ülkelerinde yaşananlar biraz abdestini kaçırmış gibi görünüyor. Aç, yoksul insanların tepki boyutları yalnızca kendi sınırları içinde kalmıyor, sınır ötelerini de etkiliyor çünkü ve Türkiye’de aç ve yoksul insan sayısı o denli az da değil bildiğiniz gibi.

Dünyanın her yerinde böyledir bu durum. Dikta özlemcileri, iktidarlarını sürdürebilmek için her yolu denerler. Gerektiğinde kolluk kuvvetleriyle baskı da yaparlar ki, son dönemlerde giderek artan, üniversiteli gençlerin üzerine kurulmak istenen polis baskısı bunun en önemli kanıtıdır.

İktidar güzeldir, önemlidir. Başbakan da yapısal olarak “güç” olmayı, kendi yaklaşımıyla “kudret” olmayı seven bir insandır ve baskılarını her yönden; basın, yargı, ekonomi gibi, akla gelebilecek ne varsa hey yönden arttırmaya çalışıyor. Nereye kadar gideceğini de hep birlikte göreceğiz!..

Ya siz sayın Karaosmanoğlu?..

Sizi Kocaeli insanı öğretmen olarak tanıdı. Daha sonra Yuvacık gibi yemyeşil, şipşirin bir beldenin Belediye Başkanı oldunuz ve sevildiniz de! Farklı partilerden bile olsalar, farklı dünya görüşlerinden bile olsalar, insanlar size sempatiyle baktı. Bu durum da sizi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi onurlu bir yere taşıdı.

Başarılı oldunuz mu?

Bana göre olamadınız. Elinizdeki bütçeyle çok daha doğru ve güzel şeyler yapmanız gerekirdi, yapamadınız!

Bunları da anlarım, kent insanı da anlayabilir, hoş görebilir. Siz bu kentin düşmanı değilsiniz sonuçta ve güzel şeylerle anılmak istersiniz gelecekte. Ne ki, başarı için her zaman iyi niyet yetmez…

Başbakan’a benzemeye çalışmak nereden çıktı, söyler misiniz? Kent insanının sizi sevmesi yetmedi mi size?

Başbakan bir vatandaşa hakaret etti, bir başkasına tepeden baktı, bir sanatçının yapıtına “ucube” dedi diye, siz de Başbakan’a benzemek ve saygın bir bilim adamına “şarlatan” demek zorunda mıydınız?

Sizin bu sözünüzden sonra, yandaş olan televizyon kanallarında bile çıkan Dilovası görüntülerini ne yapacaksınız şimdi, söyler misiniz?

Bunca gerçek ortaya çıkmışken ve önceden de biliniyorken, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu için söylediğiniz “şarlatan” sözünü, kendi bölgesinin sorunlarını inkar eden, AKP’li Eyüp Ayar için de söylemeyi düşünüyor musunuz?..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.