1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan’a bu tepki niye?
Başbakan’a bu tepki niye?

Başbakan’a bu tepki niye?

Dün halk otobüsüyle işe gelirken, otobüste iki kişi hararetli biçimde tartışıyordu. Biri dedi ki: -Ben Galatasaraylıyım, Türk Telekom Arena Stadı’nın açılışında Başbakana yönelik protestoda

A+A-

Dün halk otobüsüyle işe gelirken, otobüste iki kişi hararetli biçimde tartışıyordu.

Biri dedi ki:

-Ben Galatasaraylıyım, Türk Telekom Arena Stadı’nın açılışında Başbakana yönelik protestoda seyirci haklıdır. Protesto demokratik bir haktır ve Başbakan artık buna alışmalıdır.

Diğeri yanıt verdi:

-Ben de Galatasaraylıyım, ama bence Başbakan o protestoyu hak etmemişti.

Demek ki, bu iki Galatasaraylıdan birisi AKP’li, birisi AKP’li değil.

Geçtiğimiz günlerde sevgili dost, Galatasaray fanatiği Eczacı Vecdi Cihangir şöyle bir yorum yapmıştı:

-Bundan böyle AKP’li GS’liler ya GS’yi bırakacak, ya AKP’yi bırakacak.

Nitekim Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, GS taraftarlığını askıya aldığını açıkladı.

Türkiye’de gündem oluşturmak bir kısım medya için hiç de zor değil, üstelik bu gündem maddeleri suni olunca halkın da tadı tuzu kaçıyor. Bunun bir örneği de Türk Telekom Arena Stadının açılışıyla yaşandı.

Halk işsizlik ve yoksullukla kıvranırken, Başbakan Erdoğan’a yapılan protestoların haksız olduğundan bahsediliyor. Ancak eğer bir haksızlık varsa bunun halka yapıldığını söyleme cesaretini yine halk vermelidir.

Türk Telekom Arena Stadının açılışı büyük israf derecesine varan şatafatla gerçekleşti. Ve bu şatafatın altında Başbakan Erdoğan her zamanki tavrıyla esip gürleyecek icraatlarını başarılı göstermenin keyfini yaşayacaktı. Ancak açılışa katılan halk bu zevki Başbakan Erdoğan'a yaşatmadı.

Peki vatandaş protestosunda haksız mı?

Artık birilerinin bir özeleştiri yapıp gözlerini yumdukları gerçeklere dönmesi lazım.

“Seyrantepe Stadı'nın a’dan z’ye yapımında Galatasaray kulübünün bir Allah kuruşu yoktur. Tamamıyla bu tesis hükümet tarafından yapılmıştır” diyen başbakana hatırlatmak gerekiyor.

Vatandaşın akaryakıt zamları ile beli büküldü, akaryakıtta vergiden bile vergi alınırken hükümetin stad yapmayla uğraşmasının mantığını kim açıklayabilir?

Yine geçen gün Mehveş Evin yazmıştı: Bu muazzam stadın yapımında büyük katkısı olan TOKİ İdaresi ve Başbakan ile bakanlarının yuhalanıp ıslıklanmasını “nankörlük” olarak değerlendirmek en kolayı.

Peki “Kral” tribünden neden alkış yerine yuhalama aldı? Neden her isminin anonsunda ıslıklarla protesto edildi? İstanbul’da yapılan dünya basketbol şampiyonasından sonra binlerce kişiden açıkça tepki gördüğü ikinci vakaydı bu.  Sekiz yıldır tek başına iktidar olan, bir sonraki seçimlerde de şansının yüksek olduğu söylenen bir siyasetçi için hiç hoş bir durum değil.

Eminim Başbakan bu “terbiyesizliği” yine seçkinciliğe yoracak. Ne de olsa Galatasaray, seçkinlerin kulübü olarak bilinir. Ancak protestoların VIP localarından değil, numaralıdan yükseldiğini belirteyim. Yani has taraftardan. VIP sessizdir, tezahürata bile tenezzül etmez! Biletler satışa çıksa ve aktif taraftar sayısı daha çok olsaydı, bu manzara değişir miydi? Sanmam...

Tepkinin nedeni, Başbakan’ın Fenerli olması da değil herhalde... Şu anki Galatasaray yönetimine duyulan öfke kadar, Ali Sami Yen’e veda etmenin hüznü de etkili oldu... Ancak kulakları sağır edecek kadar yüksek çıkan protestoların asıl nedeni, iktidarın Aslantepe’yi reklam alanı yapmasına duyulan tepki.

Taraftarı yüreklendirecek, yeni dönemde takıma bol şans dileyecek bir iki sözcük söylemek yerine 23 Nisan müsameresi edasıyla yapılan konuşmalar için ne yer, ne de zaman doğruydu. İktidar, Ortadoğu ülkelerinde ve Anadolu’da ayakta alkışlanacak kadar popüler, doğru... Ancak şu da bir gerçek ki, sadece kıyılar değil, büyük şehirlerde de aynı sevgiyi kazanamadı.

Bir ömür sürecekmiş gibi görünen Ergenekon duruşmalarından Hizbullah tahliyeleri şokuna... Yargıdaki adaletsizliklerden tutun düşünce özgürlüğünde “miş” gibi yapılan adımlara... Heykelden tutun “tıksırma” söylemine... Ve en çok da “tek adam” halleriyle... Tahmininden fazla seçmeni soğuttu, öfkelendirdi Başbakan. İşte Aslantepe’deki ıslıkların alkışları bastırmasının nedeni bu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.