1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbuğ, internet sitesinden kendini savundu
Başbuğ, internet sitesinden kendini savundu

Başbuğ, internet sitesinden kendini savundu

Ergenekon davasında, hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, kendisine ait internet sitesinden savunma yaptı. Emekli Orgeneral İlker Başbuğ imzası ile

A+A-

Ergenekon davasında, hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, kendisine ait internet sitesinden savunma yaptı.

Emekli Orgeneral İlker Başbuğ imzası ile yayınlanan savunma metninde şu ifadelere yer verildi: " 'Cumhuriyetin Savcıları, Mahkemeye sunmuş oldukları mütalaada Türkiye Cumhuriyeti’nin 26′ncı Genelkurmay Başkanı’nı şu şekilde suçlamaktadırlar: Ergenekon terör örgütünün yöneticilerinden olduğu ve Ergenekon terör örgütünün amaçları doğrultusunda askeri bir darbe ortamı oluşturmak amacıyla; belirtilen internet siteleri ve bu siteleri meşrulaştırmak amacıyla düzenlenen andıç vasıtasıyla, kara propaganda ve dezenformasyon faaliyetlerini icra ve organize ederek, Örgütün amaçları doğrultusunda yapmış olduğu basın açıklamaları ve değişik faaliyetlerle devam eden Ergenekon terör örgütüne yönelik soruşturmaları ve kovuşturmaları etkilemek amacıyla alenen sözlü veya yazılı beyanda bulunarak, devlet yöneticilerini baskı altına almak, devlet otoritesini zaafa uğratmak ve bu hususta gerektiğinde kamu düzenini bozup ülkede kaos ve düzensizlik ortamı oluşturmak ve halkı devlet yöneticilerine karşı kışkırtmak ve anarşi ortamı oluşturarak Ergenekon terör örgütünün nihai hedefi olan cebir ve şiddet yöntemleri ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme suçunu işlediği anlaşılmaktadır.'

Türk Ordusunun Komutanına yöneltilen bu suçlama, Genelkurmay Başkanlığı Karargahında onun emrinde görev yapmış olan orgeneral rütbesinden albay rütbesine kadar 14 silah arkadaşı için de ileri sürülmüş ve bu kişiler hakkında da Türk Ceza Kanunun 312.1 maddesine göre ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenilmiştir. Türkiye’de idam cezası kaldırılmamış olsa idi, Cumhuriyetin savcıları, hiç tereddüt etmeden, yukarıdaki ciddi suçlamaları göz önünde bulundurarak; Türk Ordusunun Komutanı ile onun 14 silah arkadaşı için de idam cezasını isteyeceklerdi.

Buradan geri adım atılması söz konusu değildir. Sadece yapılan, Yargıtay İçtihatları göz önünde tutularak; terör örgütü yöneticiliği suçlamasından dolayı Türk Ceza Kanunun 314/1 maddesi gereğince ceza verilmesi istenilmemiştir.

Savunmamıza yarın kaldığı yerden devam edeceğiz."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.