1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Basılmamış kitabı imha eden tek ülke Türkiye
Basılmamış kitabı imha eden tek ülke Türkiye

Basılmamış kitabı imha eden tek ülke Türkiye

Ne yazık ki her gün başka bir demokrasi ihlali ile karşılaşıyoruz. Ve tam da bu son olur derken dudak uçuklatan çok daha kötüsü çıkıyor karşımıza. Demokrasi adına utanç duyulacak son yüzkarası

A+A-

Ne yazık ki her gün başka bir demokrasi ihlali ile karşılaşıyoruz.

Ve tam da bu son olur derken dudak uçuklatan çok daha kötüsü çıkıyor karşımıza.

Demokrasi adına utanç duyulacak son yüzkarası olay, Ahmet Şık’ın henüz taslak aşamasında olan ve yayınlanıp yayınlamayacağı bile şu anda belli olmayan ‘İmamın Ordusu’ kitabına ait dokümanların imha edilmesi.

Bilindiği gibi Odatv yöneticisi Soner Yalçın’ın bürosunda yapılan aramada bilgisayar kayıtlarında bu yayınlanmamış kitaba ilişkin bazı bilgiler ele geçirildiği açıklanmıştı.

Neymiş, Soner Yalçın’da bulunan versiyonda kitabın bazı bölümleri için ‘öyle yazma böyle yaz’ deniyormuş…

Polisin hazırladığı 49 sayfalık rapora göre Ahmet Şık’da bu talimatlara uymuş, kitabını öneriler doğrultusunda düzeltmiş.

Ahmet Şık, kitabının Soner Yalçın’da ne aradığını, nasıl onun bilgisayarına girdiğini bilmediğini söylüyor. Zaten Soner Yalçın’da böyle bir bilgiye sahip olmadığını ısrarla vurguluyor. Bu ikilinin arasında dinlemeye takılan herhangi bir telefon görüşmesi de yok.

Başbakanın meşhur deyimiyle velev ki bu kitap taslağının Ahmet Şık tarafından Soner Yalçın’a gönderildiğini, onun da gerekli düzeltmeleri yaptığını, bazı yerlerinin değiştirilmesi için talimat verdiğini, bunun da Ahmet Şık tarafından yerine getirildiğini varsayalım.

Peki, ne olacak?

Ortada henüz yayınlanmamış bir kitap olduğuna göre bu demektir ki, iş henüz düşünce aşamasında. O zaman da toplatılan, bilgisayarlardan sildirilen, basılmasına izin verilmeyen şey doğrudan düşüncedir.

O halde bu olay, düşünceye pranga vurulmasıdır, daha doğmamış bir kitabın öldürülmesidir!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok haklı olarak belirttiği gibi “Hitler ve Musollini faşizminde bile bir kitap daha yayınlanmadan suçlu ilan edilmemiştir.”

ELİNDE TASLAK OLUP DA VERMEYENLER TERÖRİST

Demokrasi tarihimize bir kara leke olarak geçecek olan bu taslak halindeki kitabın imha edilmesi olayının başkahramanı meşhur savcımız Zekeriya Öz’den başkası değil elbette!

Gazeteci Ahmet Şık, Ergenekon kapsamında tutuklanırken, henüz tamamlayamadığı ‘İmamın Ordusu’ adlı kitabıyla ilgili savcı Zekeriya Öz’ün talebiyle İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nce ‘kitap taslağına el koyma’ kararı alınıyor. Ve bu karar uyarınca hem kitabın basılacağı varsayılan kitapevi hem de Radikal gazetesi yazarı Ertuğrul Mavioğlu’nun gazetesindeki odası aranıp, bilgisayarındaki taslaktan bir nüsha alınıyor ve kalanı da imha ediliyor.

Bununla yetinilmeyip eşine ve avukatlarına birer muhtıra verilerek ‘elinizde kitabın bir nüshası olup da teslim etmezseniz, terör örgütüne yardım ve yataklık suçu işlemiş olursunuz’ deniliyor.

Yani bir nevi gözdağı veriliyor Ahmet Şık’ın eşi ve avukatlarına.

Henüz terör örgütü olup olmadığı bile belli olmayan Ergenekon’la ilişkilendirilerek taslak halindeki bir kitaba yapılan muamele, gerçekten insanın kanını donduracak cinsten.

Bu konuda mürekkep yalamış ülkenin değerli, saygın hukukçuları bakın ne diyorlar:

“Basılmamış kitap toplatılamaz. Hukuki olarak hiçbir yere oturmuyor. Basılmış kitapların toplatılması, şartları varsa, mümkündür ama basılmamış bir kitabın bilgisayardaki ya da el yazması hallerine, fotokopilerine el konulmasına bizim yasalarımızda yer yok.  Ayrıca böyle bir işlem haberleşme özgürlüğüne de aykırıdır.”

BUNLAR ONUN KONUSU DEĞİLMİŞ

Ülkemiz ileri demokrasisinin mucidi ve başkahramanı Sayın Başbakan, düşünce özgürlüğüne yönelik bu çağdışı iğrenç saldırı karşısında bakın ne buyuruyor:

“Bunlar benim konum değil, yargının konusudur. Bunlar durup dururken olmuyor.”

Nasıl cevap ama?

Bir, bu ülkede Başbakan Erdoğan’ın haberi olmadan bir kuş bile uçmaz, uçamaz!

İki, bu süreç başbakanın emrindeki kolluk güçlerinin hazırladığı 49 sayfalık bir rapor ile başlıyor!

Üç, demokratik bir ülkenin başbakanı ülkesinde kitap taslakları imha edilirken, gazeteler, yayınevleri basılırken bu benim konum değil deme hakkına sahip değildir!

Dört, eğer böyle bir şey söylüyorsa o ülke demokratik bir ülke değildir!

Buradan Sayın Başbakan’ı kutlamak gerekiyor!

Çünkü o, dünyada, basılmamış kitabı imha eden tek ülke olan Türkiye’nin başbakanıdır!

Bu onurda ona yeter herhalde!

Seçmen kütüklerini incelediniz mi?

Geçen hafta muhtarlıklarda askıya çıkan seçmen kütükleri, 31 Mart’ta yani perşembe günü akşamı günü askıdan indirilecek.

Ülkemizin kaderini belirleyecek olan 12 Haziran seçimlerinde oy kullanamama gibi bir sürprizle karşılaşmamak için tüm yurttaşlarımız, bağlı oldukları köy ve mahalle muhtarlıklarına bizzat gidip listede hem kendi hem de yakın aile fertlerinin isimlerinin bulunup bulunmadığını kontrol etmeleri gerekiyor.

Bu kontrol, Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesi olan www.ysk.gov.tr adresinden de TC Kimlik No ile sorgulanabilir.

Listelerde ismi olmayan vatandaşlarımız derhal ilçe nüfus müdürlüğüne giderek kayıtlarını yaptırmalı ve 12 Haziran seçimlerinde oy kullanma hakkını elde etmelidirler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.