1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Basın açıklamasında gergin anlar
Basın açıklamasında gergin anlar

Basın açıklamasında gergin anlar

SUMOTAŞ Başkanı Marika Mehmet Top basın açıklamasında, “SUMOTAŞ’ın borcu kesinlikle yoktur. Nisan ayı içerisinde yapılacak olan mali seçimli genel kurula kadar oluşmuş olan yeni yönetime yetkimi bırakıyorum. Yapacak daha çok işimiz var” dedi

A+A-

SUMOTAŞ Başkanı Marika Mehmet Top, Kartepe Foşa Garden Restaurant’ta gerçekleştirdiği basın açıklamasında kooperatif ve kendisi hakkında son günlerde gündeme gelen iddialara dair değerlendirmelerde bulundu. Top’un basın açıklamasına Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Aydın, Suadiye Eski Belediye Başkanı Hüseyin Top, SUMOTAŞ yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

 

marika-mehmet-top-(6).jpg

 

“BAŞKAN ŞOV YAPIYORSUN”

Top’un basın açıklamasının ardından SUMOTAŞ üyelerinden Necmi Akyıldız kürsüye yaklaşarak başkana “Ben şov yapmaya gelmedim. Şov sen yapıyorsun bizi sen kandırdın. Sizi dinlemeye geldim buraya” serzenişinde bulundu.

 

fethi-bayram-(5).jpg

 

“BİZE KARŞI DÜRÜST OLMADIN”

SUMOTAŞ üyesi Fethi Bayram da Necmi Akyıldız’ın ardından , “Sen 2 buçuk milyonu iade ettim dedin. Çek verdim demedin. Bugün sen bu parayı insanlardan istiyorsun. Biz insanlara para veremiyoruz. Sen bize karşı dürüst olmadın. Ben senin yanında görev yaptım ama bu insanlara böyle demedin. Nerede bu 2 milyon lira. İnsanlara para veremez duruma geldik biz. Biz seni seviyoruz ama SUMOTAŞ’ın kötülüğünü istemem. Ben seni başkan yapmak için çaba sarf ettim. Ben şov yapmıyorum” dedi. Bayram ve Akyıldız’a yanıt veren Marika Mehmet Top, “Bu benim sorunum değil. Ben istifa ettim. Mahkeme salonları açık hakkınızı arayın. Şov yapma yeri değil burası” diye konuştu.

 

necmi-akyildiz-(1).jpg

 

“KAVGA ORTAMINDAN KAÇTIM”

SUMOTAŞ Başkanı Marika Mehmet Top basın toplantısında gerçekleştirdiği konuşmada şu ifadeleri kullandı; “Son zamanlarda hakkımızda yazılıp çizilenlere cevap vereceğim. Amacımız SUMOTAŞ’ı daha da ileri taşımak için mücadele etmektir. Aramızda kırgınlıklar olabilir ama kol kırılır yen içinde kalır. Farklı olaylarla karşılaştık. Suskunluğumu korudum. SUMOTAŞ üyesi beni eleştirebilir. SUMOTAŞ’ın geleceği Suadiyelilerin ve SUMOTAŞ’ın elindedir. Ben hizmet etmeyi kendime görev bildim. Kavgacı bir tutum içerisinde olmadım, korkumdan değil, saygımdan dolayı kavga ortamından kaçtım.

 

aciklama-(3)-001.jpg

 

“SUMOTAŞ SUADİYE HALKININDIR”

Gelinen noktada cevap vermedikçe bazı olaylar kabul ediliyormuş gibi oldu. SUMOTAŞ üyelerinin dışında kimse kendini ilerletemez. SUMOTAŞ aynı zamanda Suadiye halkınındır. 2012’de tatsız olaylar yaşandı ve SUMOTAŞ üyesi olmayanlar bile bizim yanımızda oldu. Hatalarımız olabilir ama hainlik yaptığımız yer olursa sorgulanabiliriz.

 

aciklama-(4).jpg

 

“1 LİRA ALMADAN YÖNETTİK”

2016’da SUMOTAŞ’a başkan oldum. Göreve geldiğimde hangi arabam varsa şu anda da aynı arabam var. Kendimize değil, çevremize güç kattık. Bir önceki seçimi de 1 oy farkla kaybetmiştim. Bir gün dedikodu yapmadım. 2016’nın Aralık’ında genel kurul yaptık. Aidatlar masraflarımıza yetmiyordu, aidatları yükselttik, oluşmuş olan borçları yapılandırdık. 1 milyon 800 bin TL borç genel kurul kararıyla ödenmiştir. 2020 yılına kadar aidatları arttırmadık. Kimseden 1 lira almadan SUMOTAŞ’ı yürüttük.

 

aciklama-(1)-003.jpg

 

HİZMETLERİ ANLATTI

Diyorlar ki aidatlarla SUMOTAŞ’ı aidatlarla yönetiyor. Biz kredi kullanmadık, SUMOTAŞ’ı akaryakıtsız bırakmadık. Sonraları yatırımlar yapmaya başladık. 2 adet çekici kamyon aldık, 1 tane tanker aldık. SUMOTAŞ’ın yanında bulunan 8 bin metrekare olan alanı otopark haline getirdik. 7 bin ton malzeme döktük. 1 lira vermeden ışıklandırma yaptık. Kamera sistemi kurduk. Muhasebe programı yaptık. Muhasebe programında en çok eleştirilecek olan benim. Sorunları yüzde 100 aşamadık. Eleştirileri kabul edebilirim.

 

1-125.jpg

 

“KARALAMA KAMPANYASI YAPTILAR”

Benzinliğe yazıhane kurduk, konteynerde oturuyordu çocuklar, yıkama yeri yaptık. Bunları göze almayıp karalama kampanyası yapacaksın, hadi oradan. Elinde güçlü delil olur, eleştirini yaparsın. Üyem beni eleştirebilir buna saygım sonsuz. Toplantı sonunda içerideki konuşmaları dışarıda farklı lanse ettirip algı oluşturmaya çalışmak SUMOTAŞ’a zarar verir. Biz bir aileyiz, kimseyle kavga edemeyiz. İlişkileri kurmak, ilerletmek bunlar kolay işler değil. Bana avans verdin diyorlar. Hasta olanın hastasına gittik, eşi doğum yapan oldu adımı verdi çocuğuna, eşiyle doğuma gittik. Trafik kazası yapan oldu ailesi duymadan evine getirdim. O gün evine götürdüğüm kişi bugün beni eleştiriyor. Bu benim görevim, yarın olsa yine yaparım. Hainlik, kindarlık bizde olmaz. Kurum çatısı altında böyle şeyleri yapmayız.

 

borcsuzluk-belgeleri-(2).jpg

 

“HESAP SORARIM HESAP!”

Son toplantıda konuşmalar ferdi oldu, üsluplar farklı yerlere gitti. Bizim içimizde bir aile vardı, ailenin içindeki kişi sizi mağdur edecek duruma bırakırsa ve geçmişi de kirliyse farklı aksiyonlar oluşur. Bardağı taşıran son damla o olmuştur. Aile içinde her şey olur ama evin içindeki insanın farklı konuşması yanlış oldu. SUMOTAŞ’ın paraları nerede diye hesap soranın 20 bin lira borcu var. Ben sana hesap sorarım hesap. 15-20 kişilik marjinal grup kendilerinden olmayanı sevmezler. Onlar dedikodu çıkarırlar. Böyle insanların SUMOTAŞ yönetimine gelmemesi lazım.

 

borcsuzluk-belgeleri-(3).jpg

 

“ELLERİNDE NE VARSA UĞRAŞSINLAR”

Kurumun çalıştığı fabrikanın iş hacminden faydalanmak için beni karalıyorlar. Başkan olarak bunlara asla müsaade etmedim, etmem de. Bizim yönetimimizde bunla ilgili eskiden bir arkadaşımız vardı. Yanımızdan ayrıldı, o arkadaşımıza bildiğin bir şey varsa çık anlat dedim. Ben fabrikanın içerisinde yönetimden kimseyi tedarikçi yapmadım. Ne oldu SUMOTAŞ kazandı ama dedikodu bitmedi. Marika’yı nereden yıkarız diye uğraşıyorlar. Ellerinde ne varsa uğraşsınlar, başarılı olamazlar. Akrabama eşime dostuma fabrikanın hiçbir işini yaptırmadım. Suadiye’nin meydanında bağırarak gezdirmezler adamı.

 

“BİZE 2 BUÇUK MİLYON LİRA GÖNDERDİ”

SUMOTAŞ’ın arka tarafında 20 dönümlük yer var. Bu yeri bizim 20 parsel olan yerle birleştirmeyi hedefledik. Shell’e gittik, biz bunu yapamayız dedi. Değişik firmalarla görüştük. En son bir iş adamı geldi. Bu iş adamı karalama kampanyası yapanları daha iyi tanıyordu. Bizim satışlarımızı görünce buraya ilgi gösterdi. Ona nasıl ilerleyebiliriz dedik. Bizim hesaplarımıza bu adam 2 buçuk milyon lira para gönderdi. Amaç oradaki yeri kendimize almak sonra da akaryakıt işini bu adamla devam ettirmekti. 8’nci ayda iş yoğunluğu yüksektir.

 

“ADAMA FAİZ BİNDİRDİLER”

Bu adamın parasını kullandım. Bizim babamız rahatsızlanıyor. Eve gitmiyoruz hastanede yatıyoruz. Bu marjinal grup köyü birbirine katıyor: tefeciden para aldı, şunu yaptı, bunu yaptı diye. Hastaya mı bakacağız bunlarla mı uğraşıyoruz. Adamın atmış olduğu parayı ömründe faiz yememiş adama faiz bindirdiler. Bugün de pardon diyorlar. Neden? İyi dinlemediğin için. Adamın parasının ödenmesi lazım. Hepsini ödedim dedim. Kayıtlardan çıkış yapmamış dediler gidin bakın. Çek nakitti. Genel kurul yaptık. Genel kurul yaptıktan sonra çıktık bunu anlattık. Bunu vermedin dediler, çek verdim dedim. Hesabı hiç borcu olmayan adam değil de 20 bin liranın üzerinde olan adam bana soruyor.

 

“BATIK OLAN KURUM BÖYLE Mİ OLUR”

Çıktık açıklama yaptık, para lazım dedik. Kredi olarak alınıp verilmesi lazım dedik. Tam krediyi almaya gittik. Yöneticilerimizden birisi tekrar üyeye soralım dedi. Biz bunu anlattık dedim. Bir daha anlatalım ben buna imza atmam dedi. O gün imza atmadı. O gün yapmadıysak sonrasında neden yapıyoruz. Maksat aşağı indirmek. Adam gibi duracaksak, almayacaksak almayacağız. Her şeyde bir yönetici kendine risk alıyor. Akaryakıt konusu da çok önemli. Beni dinlemediler sınıfta kaldılar. Ben ruhsat aldım. Akaryakıt benzinliğinin yan tarafından da akaryakıt yapabilir ruhsatı aldım. Banka, SGK, vergi dairesi kayıtları ortada. Borcu olan batık oran kurumun böyle temiz sayfası olur mu? Araştırsınlar.

 

“HESAPLARI VARSA HODRİ MEYDAN”

Ben Allah’tan başka kimseye hesap vermem. Evime giderken adam gibi gittim evime kimse gitmedi. Evime kimse taş atmadı, attırmam da. Herkes dostunu düşmanının iyi bilecek. İnsanlar akrabalarıyla olan mutsuzluğunu benim üzerimden hesap yapacaksa yanlış yoldalar. Hesapları varsa hodrimeydan. Köye, üyeye değil bu hodri meydan. Suadiyeye bir saygısızlığım asla olmaz. Hesap sorsunlar, görelim yüreklerini. SUMOTAŞ’ın kaybolmuş olan bir parası yoktur. SUMOTAŞ kendi ayakları üzerinde durur. SUMOTAŞ’ın borcu yoktur. Yönetim kuruluyla geçtiğimiz gün görüştüm. Nisan ayı içerisinde yapılacak olan mali seçimli genel kurula kadar oluşmuş olan yeni yönetime yetkimi bırakıyorum. Yapacak daha çok işimiz var.” Top yeniden aday olup olmayacağına dair net bir açıklamada bulunmadı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.