1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başiskele Sanayi Sitesi canlanıyor
Başiskele Sanayi Sitesi canlanıyor

Başiskele Sanayi Sitesi canlanıyor

Başiskele Küçük Sanayi Sitesi her geçen gün artan iş yeri sayısı ile canlanmaya devam ediyor.

A+A-

Başiskele Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Mehmet Malkoç site hakkında bilgi verdi. Malkoç, “Sitemiz; Kocaeli’nin en merkez konumunda olan bir sitesi olarak bulunmaktadır. Buranın etrafında ford , serbest bölge, limanlar, hayat kimya ve um denizcilik buunmaktadır Boş araziler imara açıldı, ilerleyen zamanda yeni iş yerleri yapılacaktır. Sitemiz 200 dönüm arazi üzerine kurulu. Bloklar arası mesafeler ve yollar geniş turularak rahat bir iş yeri yapılmıştır. Sitemizde 33 blok bulunmaktadır. 29 tanesi sanayi amaçlı iş yerlerini oluştuşmakta, 4 blok ise sosyal, ticari parçacılar, lokantalar ve banka gibi iş yerlerini oluşturacaktır. Sitemizdeki iş yerleri Türkiye’deki var olan sanayi sitesi özelliklerinden daha farklı olarak planlanmıştır” dedi. 

ALT YAPI SAĞLAM

Türkiye’de küçük sanayi sitesi olarak en yüksek sanayi sitesi iş yerleri mevcuttur. Küçük Sanayi Sitesi’nde asma, çekme kat olan kısımlar genelde alçak ve ışıksız olarak yapılmaktadır. Bizim sitemizde ise bunlar iş yerini engellemamek için yüksek ve dışa pencereli olarak yapılmıştır. Sitemizin taban zemini deprem sonrası özellikle depreme çok dayanlı bir sistem ile yapılmıştır. Binalar çelik binadır. Çatılar son teknoloji izopanel sandviç panel ile örtülmüştür. Sitemizin alt yapısı en son teknoloji göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Kablolar ve su boruları toprağın içine gömülmeyip özel yapılan beton tünel içinde sitenin dört bir tarafına taşınmıştır. İlerleyen zamanlarda arıza olması durumunda yollar kazılmayacak yada yeni bir kablo veya boru eklemek istendiğinde mevcut kanal sistemine konularak rahatlıkla ilave yapılabilecektir

TOPLAM 450 İŞ YERİ

Sitemizde güvenlik, doğalgaz, aydınlatma gibi sistemler son teknolojiye uyularak yapılmıştır. Sitemizin doğu ve batı olmak üzere 2 kapısı mevcuttrur. Kapılarımızda 24 saat güvenlik bulunmaktadır. Sitemizde 350 farklı büyüklükte sanayi iş yeri mevcuttur. Bu iş yerlerinin bugün itibarı ile 150 adedi faaliyete başlamıştır. Ticari ve sosyal amaçlı 100 iş yeri önümüzdeki 1,5 yıllık süreçte tamamlanarak hizmete girecektir. Bu bölümlerde lokantalar, parçacılar, nalburlar, bankalar, çay ocağı ve büfeler bulunacaktır. Bu hafta sonu itibari ile bu iş yerleri de satışa başlanacaktır. Kocaeli’deki yatırımcıları bu amaçla sitemize davet ediyoruz. Kocaeli’de 1980’den bu yana sadece Köseköy sanayi sitesi yapıldı. Gelişen Kocaeli’de sanayi kuruluşları çoğaldı, insanlar arttı. Araç sayısı fazlalaştı. Buna rağmen yeni sanayiler yapılmadı. Bizim sanayi sitemiz oluşan bu boşluğu rahat bir şekilde karşılayacaktır. 

DEPREM ENGELİ 

Son zamanda Kocaeli’de yapılmış olan Çarşı Yapı ve MOBESKO gibi siteler başta çok ilgi duyulmamış sonradan değerleri ortaya çıkmıştır. Bizim sitemizde de bumu olacağını varsayarak yatırımcıların şimdiden dikkatlerin çekmek istiyoruz. Sitemiz tamamen dolduğunda 3 binden fazla insana istihdam sağlanacak. Ekmek kapısı açılacaktır. Bu günlere kolay gelinmedi. 1994’te göreve seçildk. Önceki yönetim uzun zaman arsa sorununu çözememişti. Gölcük’te 200 dönüm arazi bulmak kolay değild. 1 yıl içinde bugünkü 200 dönüm arsamızı aldık. Hazır paramız yeterli olmadından 2 yıl taksit ödedik. 1997’de temel attık. 2 yıl içinde tüm sanayinin temellerini bitirdik. Tam üst yapıya başlayacağımız sırada depreme yaklandık. Deprem dolayısıyla 2 yıl ara verdik. 2 yıl sonra yeniden inşaata başlamak için harekete geçtiğimizde karşımıza bakanlığın bölgemizde almış olduğu Afete Maruz Bölge (yapılaşmaya yasak)kararı ile karşılaştık. Yaptığımız uzun çalışmalar sonunda 2 yıl daha geçtikten sonra 2003’te yeniden sitemizi imara açmak için Bakanlar Kurulu’ndan karar çıkarılmasını sağladık. Toplamda deprem bizim 8 yıl geri kalmamıza neden oldu. 

ULAŞIM SORUNU

Her türlü zorluğa göğüs gererek kaliteden taviz vermeyerek Türkiye’nin en sağlam modern sanayi sitesini yaptık, bitirdik ve kullanmaya başladık. Bu arada sitemizin önceki adı Gölcük Küçük Sanayi Sitesi idi. İlçe düzenlemeleri sonrasında Başiskele Küçük Sanayi Sitesi olarak değiştirildi. Sanayi sitemiz Bursa’dan Gebze’ye kadar bölgede İzmit Sanayi Sitesi’nden sonra 2’inci büyük sanayisi sitesidir. Bu sebeple Karamürsel Gölcük Başiskele ve İzmit’teki esnaflara yetecek kadar iş yerlerimiz mevcuttur. Bundan sonra sitemizin iç ana cadde asfaltlanmasını, çevre düzenlemesini ve de ticari sosyal bölümleri tamamlayacağız. Bu işler yaptıklarımızın yanında çok az bir bölümü teşkil etmektedir. Şu anda sitemizin en önemli sorunu Karayoluna ulaşımımızdır. Her gün sitemize yüzlerce insan ve araç gelip gitmektedir. Yollarımız yağmur yağınca çukur ve çamur kuru havalarda da aşırı toz nedeniyle bizleri mağdur etmektedir. Ortaklarımız, esnaflarımız ve müşterilerimiz adına Belediyelerimizden acil çözüm bekliyoruz. Sitemizde yapılacak olan ticari iş yerlerinin satışında yatırımcıların dikkatini çekmek istiyoruz. Ve sitemize davet ediyoruz. Sitemiz 1,5 yıldır faaliyette. Sitemizin iç yollarının asfaltı Haziran ayı sonunda atılacak. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum