1. HABERLER

  2. Başiskele’deki arazinin durumu
Başiskele’deki arazinin durumu

Başiskele’deki arazinin durumu

İlimiz Başiskele ilçesinin Yeniköy sahili bölgesi çok uzun yıllardan beri ilgi alanımdadır. O bölge yemyeşil bir çayırdı. D-130 Karayolu’ndan, denize kadar uzanan yemyeşil bir çayır..

A+A-

Yıllar önce, bir gece operasyonu ile bölgedeki insanların ortak malı olarak bilinen Yeniköy merası Yahya Murat Demirel’in eline geçti. O’na satıldı. Oysa o mükemmel alanda Kocaeli Üniversitesi’nin kurulması bile düşünülüyordu. Yeniköy Sahili’nde hızla fabrikalar yükseldi. O arazi, Yahya Murat Demirel’e yar olmadı. El değiştirdi. Hayat Kimya kuruldu. Giderek büyüdü.

Hala, yolun hemen altında bir büyük arazi parçası vardı. Başiskele Belediyesi, 2015 yılında bu araziyi de ihaleyle sattı. İhale konusunda söyleyecek sözüm yok. İzmitli bir aile aldı. “AVM yapacağız” dediler. Şimdi D-130 Karayolu’ndan Gölcük yönüne giderken görürsünüz. O canım arazi taşlarla kaplanmış. Üzerinde iş makinaları, taşları kırıyor, mıcır yapıyorlar. Üstelik 20 dönüm olarak arazi satılmış ama taş ocağı olarak kullanılan alan yaklaşık 50 dönüm.

Benim bu konuda derin bir bilgim, araştırmışlığım yok. Sadece gelip geçerken gördüm, içim sızladı. Ancak yerel basında bazı ciddi arkadaşlar bu arazi ile ilgili çok ciddi iddialar ortaya atıyorlar. Devam eden Cephanelik bölgesindeki Şehir Hastanesi inşaatının hafriyatını, o araziyi Belediye’den satın alanlar üstlenmiş. Cephanelik’teki alandan çok sağlam taşlar, kayalar çıkıyor. Hafriyat içindeki bu sert malzeme o araziye dökülüyor, kırılıp, mıcır haline getiriliyormuş.

Gebzeli ve İzmitli bazı gazeteci arkadaşlar bu konuyu birkaç kez gündeme getirdiler. Ortada isimler var. Rakamlar var. Ben şahsen bilmediğim için bunlara girmiyorum. Ama oradan çıkan pis koku var. AVM yapılacak, iş merkezi yapılacak diye satılan arazi ve hafriyat dökülen yer, taş ocağı haline getiriliyor. Bu kentteki birilerinin çıkıp açıklama yapması lazım. “Öyle değil, böyle” demesi lazım. Ya da “Doğru, öyle ama şu, şu, şu nedenlerle böyle” demesi lazım. “Çıt” çıkmıyor. Yazık oldu o Yeniköy merasına. Altı kaval, üstü şişhane oldu. Çok büyük rantlar döndü. Kent sömürüldü. Yeniköy halkı aldatıldı, İzmit halkı aldatıldı. Şimdi, canım arazi taş kırma alanı haline geldi.

Lütfen birileri çıksın, bu konuda bir şeyler söylesin..

Saniye Teyze, yine ağlayarak aradı

Saniye Özgür’ü, size bu gazetenin 4 Temmuz tarihli sayısında, bu sütunlarda tanıtmıştım. 83 yaşında. İzmit’te uzun yıllar çok güzel, çok mutlu yaşamış. Eşi vefat ettikten sonra, kendi isteğiyle Huzurevi’ne yerleşmiş. Huzurevi’nde de mutlu ve sağlıklı yaşıyordu.

Geçen Temmuz ayı başında gazeteye geldi. Beni buldu. İzmit Turgut Mahallesi’ndeki huzurevi malum boşaltılmış, burada barınan yaşlılar devletin başka kurumlarına yerleştirilmiş, çoğu ailelerinin yanına, eve dönmüştü. Saniye Teyze de bir süreliğine Antalya’daki kızının, torununun yanına gitmiş. Ama rahat edememiş. Huzurevindeki huzuru bulamayıp, dönmüş. Bana geldiğinde ağılıyordu; “Evladım İsmet. Bu şehirde bizim gibi yaşlıların huzurevine ihtiyacı var. Binamız boşaltıldı. Biz dağıtıldık. Şimdi birkaç kişi aynı odalarda kalıyoruz. Mutsuzuz. İzmit gibi bir şehirde bir Huzurevi olmaz mı?” demişti. Ben de bunları yazmıştım.

Sayın Vali aramış, “Huzurevi konusunu en kısa zamanda halledeceğiz. Önce kiralık bir binaya geçilecek. Sonra çürük ve sakıncalı olduğu için boşaltılan Huzurevi’nin yerine yenisi yapılacak” demişti.

Dün gazetenin santral telefonundan, “Sizi bir okur arıyor” diye bağladılar. Telefonda hüngür hüngür ağlayan, ağlamaktan konuşamayan bir yaşlı kadının sesi var. Güçlükle kendini tanıttı, benim Saniye Teyzem.. “Perişanız evladım. Şimdi müdürle tartıştım. Çok moralim bozuk. Biz burada yapamıyoruz. Hani bize yeni Huzurevi yapılacaktı. Tek kişilik odalarda kalmak istiyoruz” dedi. Azarlanmaktan korkuyordu 83 yaşındaki Saniye Teyze.

İzmit hala bir Huzurevi yapamadı. 15 Temmuz sonrası, FETÖ’cülerden alınan, devletin malı haline gelen bir öğrenci yurdu binasının Huzurevi olarak dönüştürüleceği söylenmişti. Aradan aylar geçti. Yazık Saniye Teyzem’e, bu şehirde ömürlerinin son baharında kendilerini devlete teslim etmiş yaşlı insanlara. İzmit gibi bir şehirde doğru dürüst bir Huzurevi olmaz mı?..

Aslında 100 günde biterdi

Dün sabah bu yazıyı yazmadan önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesine girdim. Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde, sürekli geriye doğru işleyen bir kronometre var.  7 Ağustos 2015 tarihinde İzmit Tramvay Projesi inşaatı başladığı gün, 550 günden açıldı. Geriye sayıyor.

Dün sabah ben internet sitesine girdiğimde, “Tramvay 100 gün, 18 saat 10 dakika sonra hizmetinizde” yazıyordu. Büyükşehir’in İzmit Tramvayı için vadesi, 3 Şubat’ta dolacak. Ama artık herkes biliyor ki, tramvay yolu inşaatı bu tarihe yetişmiyor. Eğer Mayıs sonunda İzmit’te tramvay çalışmaya başlarsa, ne ala.

Tramvay Yolu inşaatı için 550 günlük süre öyle kafadan atılmamıştı. Titiz, ince hesap yapılmıştı. Ama hesap tutmadı. Tramvay Yolu inşaatında ray döşeme oranı,  yüzde 50’nin biraz üzerinde. Daha hayli iş var.

Ben bu sütunlarda defalarca, “Bu iş yavaş gidiyor. Müteahhit yeterli adamla, yeterli tempoda çalışmıyor” diye yazdım. Kızdılar bana. Oysa, Tramvay Yolu inşaatını üstlenen müteahhit firma, gerçekten işin başında yeterince tempolu çalışmadı. Çok yavaş davrandılar. Yaz sıcaklarında, Ramazan’da iş yavaşladı. Tatil günlerinde Tramvay Yolu güzergahında hiç çalışma olmadı.

Eğer müteahhit doğru dürüst çalışmaya zorlansa,  bu iş kesinlikte 550 günde biterdi. Şimdi 100 gün kaldı. Vade 3 Şubat’ta doluyor. Ama bitmeyecek. Ben bu konuda iddiaya girmiştim. Kazanacağım. Ama emin olun şehrim adına üzülüyorum. Büyükşehir Belediyesi yetkililerine de tavsiye ederim. İnternet sitesinden o Tramvay Yolu inşaatının bitimi ile ilgili zamanı gösteren saati kaldırsınlar. Ya da yeni bir bitim tarihi için revize etsinler. Koskoca Büyükşehir Belediyesi’ne çok önem verdiği bir işte vadesini tutturamamış olmak hiç yakışmayacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
9 Yorum