1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başiskele’nin tarihi müzede sergilenecek
Başiskele’nin tarihi müzede sergilenecek

Başiskele’nin tarihi müzede sergilenecek

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde beş beldenin birleşmesiyle oluşan Başiskele Belediyesi genç, dinamik yapısı ve yenilikçi fikirleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Kısa sürede birçok

A+A-

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde beş beldenin birleşmesiyle oluşan Başiskele Belediyesi genç, dinamik yapısı ve yenilikçi fikirleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Kısa sürede birçok önemli projelere de imza atan Başiskele Belediyesi hedeflerine hızla ilerliyor. Her zaman bir adım ilerisini düşünen ve ilçenin her alanda gelişmesine önem veren Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, “Geçmişten Geleceğe Başiskele Aile Müzesi” Projesini hayata geçirerek yine Kocaeli genelinde ses getirecek bir çalışmanın startını verdi.

Tarihi yaşatmak

Kocaeli’nin en eski yerleşim alanlarından biri olma özelliğine sahip Başiskele, bilindiği gibi M. Ö. VIII. Yüzyılda Megaralılar (Yunanistan'ın Megara bölgesinden gelen göçmenler) tarafından ilçenin adını aldığı Başiskele Mevkii’nde Astakoz adıyla bağımsız bir kent devleti olarak kurmuştu. Daha sonraları bu kent, Traklar tarafından yıkılmış ve harabe haline getirilmişti. M. Ö. 263 yılında İskender'in komutanlarından Nicomedes, bugünkü İzmit yakınlarında Nicomedia kentini kurmuş ve Bitinya Krallığı’nın merkezi yapmıştı.

Yine bir ilke imza

Böylesi köklü bir geçmişe sahip olan Başiskele’de hayata geçecek Başiskele Aile Müzesi, geçmişten günümüze gelen tarihi ve değerli eşyaları deyim yerindeyse gün yüzüne çıkartacak. Başiskele halkının büyük desteğiyle gerçekleşecek projede, atalardan, dedelerden kalan tarihi eşyalar Sepetlipınar Mahallesi D-130 Karayoluna paralel kurulacak 600 metrekare kapalı, bin 200 metrekarelik açık alanda özel olarak oluşturulacak aile müzesinde sergilenecek. Tarihin tozlu raflarında kalan bu eşyalar,  müzede canlanırken müzeyi gezenler tıpkı o yılları yeniden yaşayacak. Evlerden alınan özel eşyalar müzede ailenin soy ismiyle ve geçmişte kullanım amacıyla tanıtılacak.

Kültürleri kaynaştırıyoruz

Bu projeye büyük önem veren Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz,

“Biliyorsunuz ilçemizin çok köklü bir geçmişi var. Başiskele Astakoz’dan, Kurtuluş Savaşı mücadelesine kadar tarihin altın sayfalarında hep yerini korumuştur. Bizlerde bu ilçemizi tarihe ışık tutmak ve gelecek nesillere tanıtabilmek için bir proje geliştirdik. Zaten yaşam standartlarının yüksek olduğu ilçemizde o yılları bilen ve yaşayan vatandaşlarımızdan eski eşyaları toplama kararı aldık. Bunlar cezve, eski yazı mektup, kömürlü ütüler, gözyaşı şişesi, bakraç, vazo veya çeşitli araç ve gereçler silah ve madalyalar gibi. Bu konuda sınırlama yapmadık. Projenin amacına uygun hayat bulması için arkadaşlarımız bir takım araştırmalar yaptı. Beklediğimizin üstünde birçok tarihi değerin evlerde unutulduğunu öğrendik. İlçemizin tanıtımı açısından kamuoyuna da bu değerleri tanıtmak, göstermek istedik. Bu amaçla yola çıktık. Öte yandan projenin yeni Başiskele içinde ayrı bir önemi olacak. Bu müze ile kültürlerin birleşmesi ve doğal olarak kaynaşması da sağlanacak. Geçmişten geleceğe ışık tutarak bu müze bir ilke daha imza atarak haftanın yedi günü de açık olacak” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.