1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Başka bir hayat mı?
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Başka bir hayat mı?

A+A-
Nasıl bir hayat yaşıyorsunuz? Keşkelerle geçen , bolca pişmanlık dolu hüzünlü bir hayat mı? Beklentilerin tavan yaptığı , sürekli karşı taraftan bir şeyler umduğunuz bir hayat mı? Devamlı başkarının yaptıklarıyla ilgilenen, gizli kıskançlığın var olduğu , kendinizi aslında bir türlü bir yere koyamadığınız bir hayat mı? Ya da sürekli başkalarının yükünü, sorunlarını ya da hayatını  sırtınızda, kafanızda taşıdığınız aslında size hiç de  ait olmayan bir hayat mı? 
Aslında dilinizde kendi hayatınızın yansımaları olmasına rağmen tamamen başka bir hayat yaşıyor olduğunuzu düşündünüz mü hiç? Hep bir şeylerden yakınarak , kendinize sıkıntı çektirerek geçmez bu hayat. Ya da sürekli başkalarını gözleyerek onlar gibi olma çabasıyla sürekli aynı şeyleri yaparak, elde etmeye çalışarak mutlu olunmaz ki.. Kendi kimliğinizin içinde aslında hep olmak istediğiniz ama olamadığınız maskelerle dolu bir hayat ne kadar tatmin eder ki sizi? Hep bir yük hissetmez misiniz omuzlarınızda? Hep bir yanınız tamamlanmamış kalmaz mı? Hep başka şeyleri düşleyerek kendi gerçekliğinizi unutmaz mısınız böylelikle? 
Ne yapmalı peki , neyin farkına vararak yaşamalı? Kendinizin.. Kendi potansiyelinizin, kendi özelliklerinizin , kendi hayatınızın , kendi tarzınızın, kendi özünüzün,kendi becerilerinizin, kendi düşünce yapınızın.. Böylelikle insan tam olur aslında, kendini, ruhunu, benliğini tam ve bütün hisseder. Başkasında gördüğü bir özelliğin kendisinde olmamasından dolayı kendini daha farklı ya da daha aşağı konumda görmez. Çünkü kendi özelliklerinin paha biçilmez olduğunu bilir. Kendi yaşamının tek ve eşsiz olduğunun farkına varır. Kendisine daha fazla önem verir,kendisini daha fazla sever, hiç bir şeyi fazladan yüklenmez, hiç bir şey için kendisini gereğinden fazla sıkıntıya sokmaz ve hiç bir şey  ya da hiç kimse için kendini aşağıda görmez. Kendini farkeder, önemser, değer verir. İyi yanları için kendisini takdir eder , eksik ve beğenmediği yanları için kendisini eğitir, sorgular, çözüm arar. Kendisi için ne istiyorsa başkası için de aynısını diler ve ister. İyiliği başkasının takdiri için değil kendi yargıları , kendisini iyi hissettiği için yapar.  Böylelikle kendi yaşamını yaşar aslında, böylelikle kendi olur, böylelikle doğal olur. Bir başkasına ait bir hayatın içinde sıkışıp kalıp kendini içten içe yemektense, kendine içten içe kızmaktansa kendi varlığını farkeder ve böylece de mutlu olur, iyi olur, kendi olur. Kendi hayatlarımızı yaşıyor olmamız dileğiyle..


GÜZEL BİR HİKAYE YAŞAMIN YANKISI 
Bir adam ve oğlu ormanda yürüyüş yapıyorlarmış. Birden çocuk ayağı takılıp düşüyor ve canı yanıp ‘AHHHHH’ diye bağırıyor. İleride bir dağın tepesinden ‘AHHHHH’ diye bir ses duyuyor ve şaşırıyor. Merak ediyor ve - ”Sen kimsin?” diye bağırıyor. Aldığı cevap ‘Sen kimsin?’ oluyor. Aldığı cevaba kızıp – ”Sen bir korkaksın!” diye tekrar bağırıyor. Dağdan gelen ses ‘Sen bir korkaksın!’ diye cevap veriyor. Çocuk babasına dönüp - ”Baba ne oluyor böyle?” diye soruyor. - ”Oğlum” der babası, ”Dinle ve öğren!” ve dağa dönüp ”Sana hayranım!” diye bağırıyor. Gelen cevap ”Sana hayranım!” oluyor. Baba tekrar bağırıyor, ”Sen muhteşemsin!”Gelen cevap; ”Sen muhteşemsin!’. Çocuk çok şaşırıyor, ama halen ne olduğunu anlayamıyor. Babası açıklamasını yapıyor: - ”İnsanlar buna yankı derler, ama aslında bu yaşamdır. Yaşam daima sana senin verdiklerini geri verir. Yaşam yaptığımız davranışların aynasıdır. Daha fazla sevgi istediğin zaman daha çok sev! Daha fazla şefkat istediğinde, daha şefkatli ol! Saygı istiyorsan insanlara daha çok saygı duy. İnsanların sabırlı olmasını istiyorsan sen de daha sabırlı olmayı öğren. Bu kural yaşamımızın bir parçasıdır, her kesiti için geçerlidir.” 
“ Hayat, yaşantı aramak değil, kendimizi aramaktır.”
C.PAVESE
Bu yazı toplam 395 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.