1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkaldırı ve endişe...
Başkaldırı ve endişe...

Başkaldırı ve endişe...

Hemen hemen her filmiyle ödül kazanan, İtalyan sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Ferzan Özpetek, “Ben başkaldıranları çok seviyorum. Başkaldıranlara hayatım boyunca hayran kalmışımdır”

A+A-

Hemen hemen her filmiyle ödül kazanan, İtalyan sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Ferzan Özpetek, “Ben başkaldıranları çok seviyorum. Başkaldıranlara hayatım boyunca hayran kalmışımdır” diyor...

İnsan, niye başkaldırır?

Başkaldırı haksızlığa, adaletsizliğe, eşitsizliğe, diktaya yönelik bir isyandır...

Çığlıktır... Ki koptuğunda çığa dönüşen, bozuk düzeni yerle bir eden bir güçtür...

CHP PM üyesi Prof. Dr. Binnaz Toprak da  Ferzan Özpetek’in sözüne uyan bir şey söylüyor:

“Endişeli insanlar seslerini yükseltsin...”

Prof. Binnaz Toprak, endişeli insanların da başkaldıranlar kadar düzen değiştirici olduğu görüşünde. Binnaz Hoca, bunu da şöyle ifade ediyor:

“Toplumların değişmesi tarihin her döneminde endişeli insanların seslerini yükseltmeleri sonucunda olmuştur...”

Hürriyet gazetesinden Sefa Kaplan’ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Binnaz Toprak, “Endişeli modern kimliğinizi politikada da sürdürecek misiniz?” sorusunu şöyle yanıtlıyor:

“Türkiye’nin sorunlarına kafa yoran herkes günümüzde endişeli. Demokrasilerde ülke sorunlarını önemseyen her birey endişeli olmalıdır bence. Aksi halde iktidarların her yaptığını sorgulamaksızın kabullenmiş olursunuz. Muhalif seslerin olmadığı bir ortam demokrasiler için arzu edilebilir bir durum değil. Toplumların değişmesi tarihin her döneminde endişeli insanların seslerini yükseltmeleri sonucunda olmuştur. Evet, haksızlık yapıldığını, hukuk dışına çıkıldığını, sorunların gözardı edildiğini her düşündüğümde endişelerimi dile getirmeye devam edeceğim. Ancak, yeni CHP’nin politikalarının iktidarın eleştirisinin ötesine geçeceğini umuyorum. Bunu önemsiyorum, çünkü Türkiye politikasının giderek otoriterleşen tek bir partiye kiliklenmesinin ve bu partinin sanki alternatifi yokmuş gibi bir hava yaratılmış olmasının demokrasimiz açısından  vahim olduğu kanısındayım.”

Başkaldırı ve endişe...

155 Polis İmdat hattını arayanlar, soruyorlarmış:

“Elektrik ne zaman gelecek?”

“Canım sıkılıyor, ne yapayım?”

İnsanlar her şeyden endişe duyar oldular...

Ben de endişeliyim!

“Endişenin sonu başkaldırı olabilir mi?” diye düşünüyorum!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.