1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Başkan Ayaz bu konuyu yakından takip etmelidir
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkan Ayaz bu konuyu yakından takip etmelidir

A+A-
Hükümetin, Türkiye’nin geleceğine yönelik büyük projeleri var. Malum, bu bölgenin gömleği biçildi. Kocaeli, limanlar, yük nakliye merkezi, depolama merkezi  oluyor..

Bizim şehrimizin halkına, havayolu, denizyolu, demiryolu ulaşımını  gereksiz gördüler..

Havayolu, demiryolu ve denizyolu, bu kentte sadece sanayicilerin yüklerini taşımak için kullanılacak. Limanlar ve depolama merkezleri çoğaldıkça, bu bölgede daha  geniş, daha  özel yollar gerekiyor..

Bunlar için de projeler hazırlanıyor.

Gündemde iki büyük proje var. Biri Kuzey Marmara Otoyolu.. Bu proje ile ilgili bütün hazırlıklar tamam. Birkaç yıl önce güzergahı konusunda, bu otoyolun çıkış vereceği kavşak noktaları konusunda tartışmalar olmuştu. Hepsi bitti. Çok büyük olasılıkla 4-5 ay içinde ihalesi yapılacak. Kuzey Marmara Otoyolu’nu devlet yapacak. Artık yetersiz hale gelen mevcut TEM Otoyoluna alternatif olacağı gibi, yapımı devam eden 3 ncü Boğaz Köprüsü’ne de bağlanacak. Çok önemli ve çok gerekti.

Hatta, ileriye yönelik projelere göre, halen İzmit’in sahilinden geçen mevcut demiryolu da  Kuzey Marmara Otoyolu’nun yanına taşınacak. Böylece,  trenler de 3 ncü Boğaz Köprüsü’nün (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) üzerinden Asya’dan Avrupa’ya geçebilecek.

………

Bir de Güney Marmara Otoyolu Projesi var.. Mevcut D-130 yetmiyor.. Gelecek yılın sonunda Körfez Köprüsü’nün tamamlanmasıyla birlikte D-130’un Karamürsel-İzmit arasındaki bölümü önemli ölçüde rahatlayacak. Yine de önümüzdeki yıllar için alternatif bir yola,  bir otoyola ihtiyaç var. Bu yeni yol için de proje çalışmaları başladı.

Kabaca şöyle tarif edebiliriz: Mevcut TEM otoyolunun Uzunçiftlik Turnikeleri bölgesinden girilecek. Lojistik depoları merkezi olarak seçilen Köseköy’ün arkasından, Samanlı eteklerinden geçip, boydan boya Başiskele ilçesinin içinden geçerek İznik’e, buradan da yapımı süren İstanbul-İzmir otoyoluna bağlanacak.

Elbette Güney Marmara Otoyolu, yakında ihaleye çıkacak Kuzey Marmara Otoyolu projesine göre henüz çok ham. 2023’lerin Türkiyesi için planlanıyor. Kuşkusuz çok gerekli. Çok önemli. Mutlaka yapılması da gerekiyor.

……….

Son günlerde birden bire bu Güney Marmara Otoyolu ile ilgili olarak Başiskele ilçesinde söylentiler çoğaldı. Çok büyük bir tedirginlik var. Bu yeni otoyolun henüz ham olan, kesinleşmemiş olan projelerine göre, otoyolun Bahçecik’in ortasından geçeceği, Döngel’i, Yazlık’ı delip geçeceği konuşuluyor. Pekçok insan tedirgin.. Orman alanları, tarım alanları tamamen dağılacak endişesi var.

Kim ne derse desin; bana göre 2009’dan buyana ilimizdeki en başarılı, en çalışkan Belediye Başkanlarının başında Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz gelir. Diğer ilçeler için “İlçenin kaderi değişecek” sloganı palavra çıkmıştır ama, Başkan Ayaz, heyecanı, girişkenliği ile, gerçekten Başiskele’nin çehresini değiştirmiştir. Başiskele bölgesinin orman içi alanlarında, Samanlı eteklerinde büyük bölümü AKP’nin ileri gelenlerine ait villa siteleri ile dolmuştur. Nüfus artmıştır. Doğanın içinde, tertemiz havanın içinde yeni yaşam biçimi oluşmuştur. Başiskele ilçesinin sahil kesimi yağmalanmıştır ama, D-130 karayolunun hemen kenarından başlayarak güney tarafı bölgenin en nadide, en müstesna yaşam alanı haline gelmiştir. Üstelik, Başiskele Belediyesi’nin bu bölge ile ilgili çok önemli Termal Turizm Tesisleri planları vardır.

………

İnsanlar, Güney Marmara Otoyolu’nun henüz ham olan projesi konusunda çok tedirgin. Bu yol gerçekten Beşiksele ilçesinin son yıllarda “Yeni yaşam alanı” haline gelen bölgesinden, ormanların içinden geçerse, Başiskele’nin bütün tılsımı bozulmuş olacaktır.

Çok fazla ağacın kesilmesi, çok önemli orman alanlarının, çok verimli tarım alanlarının yok olma tehlikesi vardır.

Bizim ilimizin yetkililerinin, Ankara’da bu kentle ilgili alınan kararlar konusunda hep boyun büktüklerini, bu kentin çıkarlarına aykırı olan kararlar karşısında bile ses çıkartamadıklarını biliyoruz. Bu nedenle, özellikle mevcut AKP’li milletvekillerinden, Bakan’dan, hatta Büyükşehir Belediyemiz’den çok fazla umudum yok.

Geleceğe yönelik siyasi hırsları bulunmakla birlikte, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın farklı olduğuna inanıyorum. Ayaz’ın gerçek anlamda huzurlu yaşam alanı olarak hedeflediği bir Başiskele var. Otoyol,  Bahçecik’in içinden geçerse, bu hayaller biter, Başiskele’nin büyüsü bozulur.

Bu konuyu Hüseyin Ayaz çok yakından ve cesaretle takip etmelidir. Güney Marmara Otoyolu yapılmalıdır. Ama başka bir güzergahtan, Samanlı’nın arka bölümünden, daha yukarılardan geçmelidir. Belki maliyeti biraz yükselir.. Ama değişen, gelişen, bölgenin en güzel yaşam alanı haline gelen Başiskele ilçesini kurtarmak için buna değerdir.

Tek umudum  Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz..  Kendi siyasi geleceğini riske atmak pahasına Başikele’yi korumak,  Ayaz’ı bu kentte ihtiyaç duyulan gerçek siyasi kahramanlardan biri haline getirebilir.

Bu yazı toplam 1173 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum