1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Başkan Baran, çöp fabrikasına karşı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkan Baran, çöp fabrikasına karşı

A+A-
Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran geçen gün gazetede konuğumuzdu. Baran, değişik bir siyasetçi.  AK Parti içinde Milli Görüş kökeninden gelen, hala her fırsatta merhum Necmettin Erbakan’ı anıp, rahmet gönderen, siyasi geçmişi, Körfez ilçeye bağlılığı, insanlık kalitesi ve dürüstlüğü tartışılmayacak bir adam. 
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile, 16 Ocak Kocaeli Basını Onur Günü’nü birlikte kutlamak için ikisinin arası bir günde ziyareti tercih ettiğini söyledi. Başkan Baran ile, Körfez ilçeyi, elbette son günlerde çok gündemde olan İlimtepe bölgesi için gündeme gelen Çöp Fabrikası konusunu konuştuk.
Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Körfez Belediye Meclisi’nin son toplantısında da açık açık Büyükşehir Belediyesi’nin İlimtepe bölgesinde bu tesisi yapmasına karşı olduğunu vurgulamıştı. Ben sorunca şunları söyledi: 
“- Körfez ilçe hızla büyüyor. Katı atık yakma tesisi için düşünülen bölge, bizim ilçemizin yegane büyüme alanıdır. Biz bu bölge için yeni imar planları hazırlıyoruz.  Çöp fabrikası 87 dönümlük alana oturacak. Ama ormandan 650 dönüm alan alınıyor. Bu bölge aşağısında Körfez’de ve Derince’de yaklaşık 300 bin nüfusun yaşadığı bir alan. İlçenin de yegane yeni yerleşim alanı. Elbette bu şehirde yeni çöp fabrikasına ihtiyaç var. Keşke Dilovası’nda belirlenen alandan geri adım atılmasaydı. Biz, çöp fabrikasına karşı değiliz. Ama seçilen yere karşıyız. Bunu Büyükşehir’e de açık açık anlattık. Yeni yer arıyorlar. Mutlaka daha uygun bir yer bulunacaktır. Belirlenen İlimtepe’deki alana biz onay veremeyiz”
Körfez Belediyesi, İzmit ve Gebze’den sonra ilimizde en büyük bütçeye sahip 3 ncü ilçe belediyesi. Başkan Baran çok açık biçimde anlatmadı, ama hala eski dönemden kalan büyük borçlarla uğraştıklarını söyledi. Bir yandan da ilçede büyük yatırımlara devam ediyorlar. Bu yıl içinde Körfez’de pek çok önemli projenin başlayacağını anlattı. Yarımca kirazını canlandırmakta kararlı. Başkan Baran, “İlçede binlerce kiraz fidanı dağıtıyorum. Her evin bahçesinde kiraz ağacı olsun istiyorum. Hatta ileride, ruhsat başvuruları yapıldığında, bahçede kaç kiraz fidanı bulunduğunu soracağım” dedi.
İsmail Baran çalışkan, hizmet aşkı yüksek önemli bir Belediye Başkanı. Bazı kişilerin pek işine yaramıyor. Avanta dağıtmıyor. Geçmiş dönemde Körfez Belediyesi’nin avanta dağıttığı yerlerin de musluğunu kapattı. Bu nedenle zaman zaman haksız eleştirilere hedef olabiliyor. Ama onu, doğru bildiği yolda gitmekte kararlı gördüm. Başarı diliyorum.
Benim derdim, Halit Abim
CHP’nin olağan büyük kurultayı, bu hafta sonu yapılıyor. Kocaeli delegasyonu da Ankara’ya gitti. Her kongrede, her seçimde, tanıdığım, sevdiğim, güvendiğim insanların başarılı olmasını çok isterim. Her seçimde, kendi adıma takip edeceğim bir veya birkaç isim de bulurum. 
CHP kurultayında, Genel Başkanlık yarışı olmayacak. CHP Genel Merkezi nezdinde, Kocaeli örgütünün de bir değeri kalmadı. Zaten Kocaeli örgütünün değeri olsa, en azından 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde bizim kentimizde ön seçim yapılırdı. 
Yarın başlayacak kurultayda en önemli konu 52 kişilik Parti Meclisi’nin kimlerden oluşacağı. Görünen o ki,  Kocaeli’den Haydar Akar, M.Hilal Kaplan Parti Meclisi için aday olacaklar.. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun hazırlayacağı anahtar listeye girmek çok önemli. İl yönetimi, bizim burada il kongresinde çarşaf liste yöntemini uygulamadı. Ama Pazar günü CHP kurultayında PM üyelerinin seçimi çarşaf liste ile yapılacak. Her halde, 100 kadar partili, 52 kişilik PM için aday olacaktır.
Benim takip edeceğim tek isim ise, Halit Toraman olacak. Toraman, bir önceki kurultayda PM üyeliğine aday olmuş, Genel Başkan’ın anahtar listesine girmemişti. Bağımsız aday olarak 464 delegenin oyunu alarak PM’ye seçilmeyi başarmıştı. Bu defa da iddialı. Geçen kurultaya göre daha fazla oy alacağını tahmin ediyor. Kocaeli delegasyonundan Sefa Sirmen, Alpaslan Seymen, Selman Yıldırım, Halit Ağabey için birer oy mutlaka verecektir. Umuyor ve diliyorum ki, Pazar günü 25 kişilik Kocaeli delegasyonunun tamamı, Halit Toraman’a bir oy versin. 
Halit Toraman, CHP’de PM üyesi olmayı en fazla hak eden, orada bulunuşu ile partiye en çok katkı sağlayacak kişilerden biridir. Gençlik Kolları Başkanlığından geliyor. Bugüne kadar milletvekili bile olmadı. Ama hep partinin içinde yer aldı. Etkili oldu. Her zaman doğru bildiğini her yerde söyledi. Kalbi hep CHP için çarptı. Sefa Sirmen döneminde İzmit Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSU Genel Müdürlüğünde yönetim kurulu üyesiydi. Bizim ilimizde de çok sayıda akrabası, seveni vardır. CHP’nin bu kurultayı beni sadece Halit Ağabey’in 52 kişilik parti meclisine girip girmeyeceği noktasında ilgilendiriyor. Pazar gecesi çarşaf listeli seçimin sonuçlarını heyecanla takip edeceğim. Umuyor ve diliyorum ki, PM’ye Halit Toraman seçilir. 
O gençler de olmasa
Aslında herkes itip kakıyor.. Polis, gördüğü yerde acımasızca copluyor, dağıtıyor. İşlerine gelmeyenler, “sizi gidi komünistler” diye itip kakıyor..
Halkevleri Derneği üyesi gençlerden söz ediyorum..
İster misiniz sürekli suya, ekmeğe, şehir içi minibüs ücretlerine zam yapılsın?..
Her zam sizin bütçenizden götürüyor.. Her zamma kızmıyor musunuz?..
Ama kimin sesi çıkıyor.. Tamamen sinmiş, pısmış bir toplum.. Bırakın vatandaşı, sivil toplum örgütlerini.. Muhalefet partileri bile doğru dürüst ses çıkartamıyor.. Bir tek Halkevleri Derneği üyesi gençler nerede halkı ilgilendiren bir zam girişimi olsa, orada pankart açıyorlar. Dar gelirli insanların haklarını savunuyorlar.
İtilip kakılmak, hakarete uğramak pahasına.. Son olarak UKOME toplantısı salonunun önündeydiler.. Toplu taşıma ücretlerine zam talebini eleştirdiler. Belki de üç-beş genç toplanıp slogan attı diye UKOME minibüs zammını görüşmedi. Hiç değilse şimdilik ertelendi. 
Bu çocuklar, düzenin askerleri değil. Muhalif.. Hatta gerçekten komünist olabilirler. Komünist olmak, terörist olmak değildir. Hakarete uğramanın gerekçesi değildir. Bu çocuklar da olmasa, bu kentte hiçbir şeye hiç kimsenin sesi çıkmayacak. 
Halkevleri üyesi gençleri itip kakmak, onlara hakaret etmek değil, her birini bu toplum içindeki nadide birer çiçek gibi koruyup, kollamak gerekiyor.
Doğru karar, doğru tercih
KOÜ Rektörü Prof.Dr.Sadettin Hülagü, bir süre önce ziyareti sırasındaki sohbette bana da anlatmıştı.. KOÜ’nün öğrenci mevcudu açısından artık küçülmesi gerektiğini vurgulamıştı. Geçen sabah yeril basın temsilcileri ile yaptığı kahvaltılı toplantıda bu kararlılığını bir kez daha açıkça vurguladı. 
Siyasi iktidar, Türkiye’de Üniversite kapılarında yığılan gençlerin fazlalığını görünce bu konuda agresif bir politika izledi. Her ilde üniversite kuruldu. Mevcut özellikle devlete ait üniversitelerde kontenjanların arttırılması istendi. KOÜ’ye Ankara “Yüzde 5 kadar kontenjan arttırın” diye rica etti, KOÜ yüzde 10-12 arttırdı. 
Öğrenci sayısı açısından şişti bizim okul.. Dersliklerde yer kalmadı. Zaten yurt konusunda, ulaşım konusunda sıkıntı var. Öğrenci sayısı arttıkça, bu sıkıntılar daha da arttı. İster istemez, eğitimin kalitesi düşmeye başladı. 
Ankara hala,  KOÜ’nün öğrenci kontenjanının artmasını, gelecek yıl daha fazla öğrenci almasını istiyor. Ama Rektör Prof.Dr.Hülagü’nün Ankara’ya “Hayır ben bildiğimi yaparım” deme gücü var. Rektör, “Geçen yıl kontenjanımızı yüzde 7 azalttık. Bu yıl da direneceğiz. Yüzde 6 daha düşüreceğiz” açıklaması yaptı.
Bizim ilimize üniversite eğitimi almak için başka kentlerden, ailelerinden kopup gelen gençler de büyük sıkıntı çekiyorlar. Öğrenci sayısı arttıkça, okulda sıkıntılar artıyor. Bu nedenle Rektör Prof.Dr. Hülagü’nün küçülme kararı doğru. Kontenjan konusunda küçülmek için direnmek, KOÜ’yü küçültmek değildir. Tam tersine, KOÜ’nün büyümesi, daha kaliteli hale gelmesi için atılacak önemli bir adımdır.
Acaba benden ötürü mü böyle oldu?
Geçen gün bu sütunlarda, Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nın açtığı bir çevre düzenlemesi işi ihalesini eleştirmiştim. Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığı  Bağçeşme bölgesindeki 2 dönümlük park alanında çevre düzenlemesi işi için ihale açmıştı.
Bu sütunlarda demiştim ki, “Park Bahçeler’in yüzlerce işçisi var. Yüzlerce de taşeron işçisi çalıştırıyor. İzmit Belediyesi daha büyük parkları kendisi yaparken, Büyükşehir 2 dönümlük küçük bir park alanının çevre düzenlemesi için neden yeni bir müteahhit arıyor?”
Dün gazetede gördüm. Büyükşehir Park Bahçeler bu ihaleyi iptal etmiş. İptal gerekçesi olarak “İhale ihtiyacının ortadan kalkması” ibaresi kullanılmış. Acaba diyorum, ben “2 dönümlük alanı neden kendi personelinizle yapmıyorsunuz da ihaleye çıkıyorsunuz?” diye sorunca mı bu ihale iptal edildi.
Hiç sanmam.. Artık Büyükşehir beni de muhalif biliyor, pek yazdıklarımı dikkate almıyor. Ama her nedenle olursa olsun. Bu ihalenin iptal edildiğini öğrenmek hoşuma gitti.
Başbakan “Dev”lerle buluşuyor 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu gün İstanbul Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde dünyanın en büyük şirketlerinin en tepedeki yöneticileri ile bir araya gelecek.
Malum, hükümet doğrudan dış yatırımı ülkemize çekmek istiyor. Başbakan’ın bugünkü buluşmasına çok büyük olasılıkla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da katılacaktır. Toplantıya, Microsoft, Samsung, İntel, Rolls Royce, Toyota, Shell, Mercedes, GE gibi firmalar var. 
Elbette dünya devi bu firmaların ülkemize doğrudan yatırım getirmesi çok önemli bir olaydır. Bu firmalar içinde teknoloji geliştirmeye yönelik yatırım yapanların, Gebze Muallimköy’de yapımı süren Bilişim Vadisi’nde yer alması da Türkiye’nin tercihi olsa gerektir.
Ama rica edelim.. Büyük fabrika yatırımları için, bizim İzmit Körfezi’mizin son boş kıyıları, ya da bu ilin tarım alanları altın tepsi içinde bu şirketlere kurulmasın. Mümkünse, bu tür büyük yatırımlar,  Anadolu’da yapılsın. Bizim şehrimiz çok doydu. Artık bu kentte yaşayan kimsenin,  yeni otomobil fabrikası, yeni beyaz eşya fabrikası kurulmasını isteyeceğini sanmıyorum.
 
Bu yazı toplam 1101 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.