1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Başkan, Başbakan’a Sedaş’ı şikayet etmiş
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkan, Başbakan’a Sedaş’ı şikayet etmiş

A+A-
Pazar günü gazetede çalışıyorum. Vakit öğlen saatleri.. Büyük bir dikkat ve heyecanla, Kocaelispor-Büyükçekmece maçını dakika dakika takip ediyorum. Telefonum çaldı, “Başkan” arıyor.  “Dükkanda mısın?” dedi, “Çay içmeye geliyorum.”
Uzun zamandır, baş başa görüşmemiştik Başkan Karaosmanoğlu ile.. Yazıişleri katından indim, aşağıda gazete binasının önünde karşıladım. Başkan, 9 kilometrelik sabah yürüyüşünü yapmış. Resmi programı yok. Üzerinde kukuletalı bir avcı montu, çok rahat spor kıyafetle geldi. Havuz başındaki banka oturup, çayları söyledik. 
Benim bir elimde kalem kağıt, bir elimde telefon.. İsmetpaşa Stadından gelen bilgileri not alıyorum. Bir yandan da Başkan’la sohbet ediyoruz.  “Ne olacak bu şehrin elektrik sorunu ?” dedim. Karaosmanoğlu, kendisinin Yuvacık’taki evinin de 2 gün süreyle elektriksiz kaldığını söyledi, şunları anlattı:
“- Olacak iş değil. Rüzgar esti, kar yağdı, leylek geçti elektrik kesiliyor.  Bütün suçu, Sedaş’a atıp kurtulamayız.  Bak, biz de İzgaz’ı özelleştirdik.  Hizmet kalitesi yükseldi. İlçelerden başlayarak İSU’nun hizmetlerini özelleştiriyoruz. Hem idarenin yükü azalıyor, hem hizmet daha iyi yürüyor. Durumu dün(cumartesi) Başbakan’a da anlattım. Büyük sıkıntı olduğunu söyledim. Başbakan (Diğer illerde de benzer sıkıntılar var. Çözüm arıyoruz) dedi. Demek ki, bu elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinde bir sorun var. Bu da hükümetin kabahati, yanlışı. Hükümet bu konunun çözümü üzerinde çalışma yapacak.”
……….
Çok şeyler konuştuk Başkan’la..  Şemsettin Ceyhan’ı sordum; “Bu işi gayet güzel yapar. Akıllı çocuk.  Tecrübeli. Üstelik Gürcü’dür. Gürcüler, dünyayı yönetir” dedi. 
“Civelek’e yanlış olur mu?.. Aday yaparlar mı?” dedim.  “Hak ettiği için, aday olacağına inanıyorum” dedi. 
“Pekiyi ya sizin durumunuz?.. Başkanlık’tan ayrılıp, milletvekili adayı olacağınızı söyleyenler var?” Karaosmanoğlu’nun yanıtı çok açık oldu; “Bu şehrin insanları beni 5 yıl için Belediye Başkanı seçti. Elimde bir emanet var. Kesinlikle 5 yıllık süre dolmadan başka hiçbir görevi aklımdan bile geçirmem. Hele şu beş yılı hayırlısı ile bitirelim, sonra bakarız.” 
……….
Hava serin. Çaylar tazeleniyor. Benim telefonum, Dakka başı çalışıyor, stattan yeni bilgiler geliyor.  Başkan da hayli meraklı. Her telefon çalışta, “Kocaelispor gol attı mı?” diye soruyor. 
Siyasete biraz daha gömüldük; “Sanki sizin partide gerileme var. Bu defa oylarınız düşecek gibi görüyorum” dedim. Karaosmanoğlu, “Yok öyle bir şey” dedi. Devam etti:
“- Millet bakıyor. Biz kendi içimizde didişmiyoruz. Her gün halkın içindeyiz. Yanındayız. Her gün köylerdeyiz. CHP’de, MHP’de hem iç çekişmeler var, hem halktan kopuklar. Vatandaş onlara neden oy versin. Bizim kendi içimizde didiştiğimizi görse, bizi de bırakır. Ama öyle bir şey yok. Göreceksin, bu seçimlerde de oyumuz artacak.”
……..
Karaosmanoğlu’nun aklına, çok ciddi biçimde “Metro” konusu girmiş, yerleşmiş. “Tramvay projesi yoluna girdi. Artık, Metro üzerinde çok ciddi biçimde çalışıyoruz. 5 yıl içinde, 30 kilometrelik metro güzergahı için çok önemli adımlar atılmış olacak. Metronun 1 kilometresi, en kolay bölgede 40 milyon Dolar’a maloluyor. Ama 10 yıl sonra bu kentin Metro’dan başka seçeneği yok” dedi. Tramvay güzergahı üzerinde kamulaştırılacak binalarla ilgili çalışmaların sürdüğünü de söyleyen Başkan, “Telekom binası konusunda anlaşmak üzereyiz. Bu bina dışında 2 bina daha kamulaştırılacak. Bir sorun olmaz” dedi.
………
Bu sırada benim telefonuma Kocaelispor-Büyükçekmece maçının ilk yarısının golsüz bittiği bilgisi geldi. Başkan, “İnşallah bizim çocuklar ikinci yarıda atarlar” diye temennide bulundu. “Sizin içinizdeki bu Kocaelispor sevgisi nereden geliyor?” diye sordum. “Biz de senin kadar Kocaelisporluyuz. Böyle hiç bulaşmadan uzaktan takip etmek daha güzel” dedi.
Bu sırada ilk kez Başkan’ın telefonu çaldı. Çok cepli avcı montunun ceplerini yoklaya yoklaya buldu, açtı, karşısındakine “Evet, haberim var. Ben de maçı takip ediyorum” dedi. Karşılıklı iki gülüşmeden sonra telefonu kapattı. Belli, birisi maçtan Başkan’ı arayıp, ilk yarının golsüz bittiğini söylemişti. Dayanamadım, “Kimdi o ?. Size kim maçtan bilgi veriyor?” diye sordum. 
“-Hikmet Erenkaya” dedi. “Maçtaymış…”
Bu kentte siyaset böyle yapılıyor. Kim kiminle ne kadar dost, ne kadar kanka anlayamazsınız. 
Biz çayları tazeleyip, sohbeti sürdürüyoruz. İkinci yarı başladı. İlk telefon geldi. Ben not alıyorum:”55 nci dakikada rakipten bir oyuncu atıldı”. Yazdıklarımı Başkan da dikkatle takip ediyor. “Oh şimdi daha kolay atarız” dedi. 10 dakika sonra yeniden telefonum çaldı,  Kocaelispor fanatiği küçük oğlum Emir, çığlıklar atıyor. Belli gol olmuş. Dakikayı, skoru, golü atanın adını Başkan’ın da dikkatle takip ettiği kağıda not alıyorum. Başkan, Kocaelispor’un golü attığını öğrenince rahatladı. “Hadi senin de işin var. Ben artık gideyim” dedi. 
Başkan yanımdan ayrıldıktan sonra, İsmetpaşa’daki tanıdıklarından maçla ilgili ayrıntılı rapor aldı mı bilmiyorum. Ama tanık olduğum şu gerçekleri ifade etmek isterim:
Karaosmanoğlu, her şeyle yakından ilgileniyor. Elektrik, Sedaş, Metro, Tramvay, siyaset, AKP’nin içi, diğer partilerin durumu.. Hatta Kocaelispor.. Her konuda Başkan’ın antenleri açık. Kendisine, her yerden, her yönden, her konuda müthiş bir bilgi akışı olduğundan da hiç kuşkum yok.. Birlikte balık yemek için de sözleştik. Ben ısmarlayacağım, Başkan’dan haber bekliyorum. Belki sezon sonunda Kocaelispor şampiyon olursa, son maça da birlikte gider, elimize kupayı alıp, takım otobüsü ile birlikte İzmit içinde tur bile atarız.
Bu yazı toplam 457 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum