1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan bu işin peşini bırakmamalı
Başkan bu işin peşini bırakmamalı

Başkan bu işin peşini bırakmamalı

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan'ın resmi bir ziyaret için Azerbaycan'da bulunduğu günlerde, İl Genel Meclisi'nden sürpriz bir karar geçmişti. Özel İdare'ye ait olan, aylardır kapalı

A+A-

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan'ın resmi bir ziyaret için Azerbaycan'da bulunduğu günlerde, İl Genel Meclisi'nden sürpriz bir karar geçmişti. Özel İdare'ye ait olan, aylardır kapalı tutulan tarihi Eski Gar Binalarının, kanser araştırması için ilimize gelecek heyete tahsis edilmek üzere İl Sağlık Müdürlüğü'ne verilmesi kabul edilmişti.

Vali Erdal Ata döneminde önemli miktarda para harcanarak, yok olmak üzereyken restore edilip, kurtarılan Tarihi Gar Binası ve çevresi, İzmit için özel bir alan. Bu binaların kültür için, sosyal etkinlikler için, İzmit tarihi için kullanılması, İzmit'te eksikliği hissedilen şık bir restaurant olarak değerlendirilmesi gerekirken, başka herhangi bir binada çalışabilecek olan kanser heyetine verilmesi İzmit için çok ciddi bir kayıp olacaktı.

Konuyu Azerbaycan'da takip eden İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, şehire döner dönmez de hemen ilgilenmiş. Önce İl Sağlık Müdürü ile görüşmüş “Ben size bu çalışma için başka bina veririm. Gar'ı bize bırakın” demiş.

Başkan Doğan, konuyu izinden döndüğünde Vali ile de görüşeceğini söylüyor. Nevzat Doğan, İzmit tarihini ortaya çıkartmak, tanıtmak konusunda iddialı gözüküyor. Eğer yapmayı hayal ettiği Tarih Koridoru'nun başlangıcında bulunan Tarihi Gar Binaları’nın tamamen farklı bir alanda ziyan edilmesine göz yumsa, bu iddiasının samimi olmadığı ortaya çıkardı.

Doğan, İzmit'in belediye başkanı. Eski milletvekili. İktidar partisinin ilimizdeki önemli isimlerinden biri. Tuttuğunu kopartabilir olması lazım. Başkan Doğan'ın Tarihi Gar Binaları’nın Sağlık Müdürlüğüne verilmesi gibi çok mantıksız bir kararın iptali için ciddi şekilde devreye girmesini, bu işin peşini bırakmamasını bekliyorum. Gar Binalarının İzmit tarihi için kullanılmak amacıyla İzmit Belediyesi'ne verilmesi, doğru bir karar olacaktır.

Belediyelere büyük para geliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, belediye başkanlığından gelen bir lider. Bu nedenle belediyelerin sıkıntılarını çok iyi biliyor.

AKP iktidarları döneminde, her yıl yaz döneminde Başbakan'ın emriyle çok güzel bir uygulama yapılıyor. Türkiye'deki bütün Belediyelerin hazineden, İller Bankası'ndan aldıkları paralardan borçları nedeniyle yapılan kesintiler yaz boyunca durduruluyor.

Belediyelerin devlete çeşitli borçları var. İller Bankası'na borcu olanlar, Hazineye borcu olanlar, SSK'ya, Maliye'ye borcu olanlar var. Bu nedenle bütün belediyelerin aylık hak edişlerinden, yüzde 30-60'lara varan oranlarda kesintiler yapılıyor.

Yazın üç ay, bu kesintilerin tamamı askıya alınıyor, belediyelerin paraları hiç kesilmeden hesaplarına yatırılıyor. Başbakan bu yıl “kesintisizlik” süresini 3 aydan 4 aya çıkarttı. Haziran'da başladı. Belediyeler, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında da paralarını kesintisiz alacaklar.

Bu uygulamanın amacı, belediyelerin yaz aylarında kendi sorumluluk alanlarında eksikleri tamamlaması, hizmet üretmesi. Bizim Büyükşehir Belediyemiz, kesintisizlik döneminde yüzde 40'a varan kesintiden kurtuldu. İlçe belediyeleri de bu dönemde çok iyi para alıyorlar.

Yaz sonuna kadar hiçbir belediyenin personeline borcunun kalmaması lazım. İdareli, akıllı belediye başkanlarının yine bu dönemde bu ek gelir sayesinde kendi bölgelerinde önemli işler yapması lazım.

Ama yaz başından bu yana ilimizde Büyükşehir ya da ilçe belediyelerinin önemli işler yaptığını, onarımlara başladığını söyleyebilir miyiz?.. Bizim belediyelerimiz, bu ek gelirle bol bol şenlik, festival, şölen düzenleyerek göz boyuyorlar.

Bir ülke daha bölündü

Önceki akşam Afrika'da bir ülke bölündü. Sudan'da 20 yılı aşkın süreden beri devam eden bir iç savaş vardı. Afrika'da toprak büyüklüğü açısından en büyük ülke olan Sudan'ın güneyi zengin petrol kaynaklarına sahip. Ama bugüne dek bu kaynaklar iktidarı elinde bulunduran kuzey tarafından kullanılmış, güneyin kalkınması için hiç harcama yapılmamış. Güney Sudan, ayrılıp, bağımsız olmak için savaştı. Ama düzenli ordusu olan Kuzey ile baş edemedi. Çok büyük kayıplar yaşadılar. Her zaman olduğu gibi dünya büyük kayıpların ardından meseleye el attı. Kuzeyi zorladı, 2005 yılında bölünmeyi başlatan anlaşma imzalandı. Bu yılın ocak ayında yapılan referandumda da Güney Sudan halkının ezici çoğunluğu bağımsızlıktan yana tavır koydu.

Üzerinde anlaşılan takvim gereği, önceki gece yarısı, Güney Sudan resmen kuruldu ve bağımsız bir ülke olarak dünya tarihindeki yerini aldı.

En son 2008'de Kosova bağımsız devlet olmuştu. Artık dünyanın en genç devleti Güney Sudan...

Bakalım, 2010'lı yıllar içinde daha kaç ülke bölünecek, kaç tane yeni devlet kurulacak?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.