1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan Doğan 1 yılının hesabını verdi
Başkan Doğan 1 yılının hesabını verdi

Başkan Doğan 1 yılının hesabını verdi

"Tehdit edildik; ama halkın çıkarı için çalışmaktan vazgeçmedik."

A+A-
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Cumhuriyet Kafe’de hizmetteki bir yılını anlattı. SGK ve vergi borçlarının en kısa zamanda ödeneceğini ifade eden Başkan Doğan, hizmetlerini sürdürürken tehditlerle karşılaştıklarını da söyledi. Bu süreçte halkın çıkarı için hiçbir şeyden taviz vermediklerinin de altını çizen Doğan, hizmette 5 yılını da kısaca anlattı.
Kahvaltılı basın açıklamasına, basın mensupları büyük ilgi gösterirken İzmit Belediye Meclis Üyesi ve Encümen Başkanı Emine Zeybek, İzmit Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Bulut, Ednan Pala, DR. Mehmet Örgev, Serkan Yeğnidemir, Güray Oruç, İzmit Belediye meclis üyeleri de yerlerini aldı.
SİYASET İNSANA HİZMETTİR
6 yıllık dönemde en büyük destekçilerinin halk olduğunu ifade eden Doğan, “Asıl patronumuz olan halkımıza bir yılın özetini bir hesap verme ifadesiyle sunmaya çalışacağım. Geçmiş altı yılı da özetlemek istiyorum. Geçen süreleri anlamlı kılmak arkada bir hoş seda bırakmak bizim inancımıza göre buradan göçtükten sonra arkamızdan amel defterimize katkılar almak hepimizin en büyük gayesidir. Bu

gayeler için çalışıyoruz. Siyaset insana hizmet etme yolu olarak düşündüğümüz için siyaset yapıyoruz” dedi.


KÜÇÜK TÜRKİYE İZMİT’TE İNŞA EDİLİYOR

Yeni İzmit hedefi temellerinin 6 yıl önce atıldığına dikkat çeken Başkan Doğan, “Türkiye özellikle bu dönemde belli zincirleri kırdıktan sonra çok daha güçlü olunca farklı zorlukları yaşıyor hedefleri büyüttükçe dünya devler liginde oynamaya başlıyor, mücadele kızışıyor Yeni Türkiye hedefi aslında yeni Dünya lideri küresel güç Türkiye’dir. Bunu genel yönetim başta Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız çizdi yürüdü bizler de büyük Türkiye fotoğrafının küçük fotoğrafını inşa etmeye çalışıyoruz. Kocaeli’de tüm belediyeler bu hedef doğrultusunda çalışıyor. 6 yıl önceki sloganımızı olan Yeni İzmit’i söyleterek 6 yıl önce Yeni Türkiye’nin yeni İzmit’ini inşa etmeye başladık zaten” ifadelerini kullandı. 

TEK BİR İŞÇİNİN ALACAĞI YOK

“Doğruyu gerçeği yansıtmanız bizim için en büyük güçtür” diyerek basın mensuplarına teşekkür eden Doğan, “6 yılda çok şeyi değiştirmeye çalıştık. Bazı yenilikleri, yaşamınızda hissettiniz. 5-10 belki de 50 yıl sonra Yeni İzmit’in adımlarını İzmitimiz görecek. İzmit halkına en zor en kızışmış mücadelelerde bile İzmit halkını hep arkamızda hissettik. Yoksa rant çevreleriyle çok farklı amaçlarla belediyenin hak ve hukukuna saldıranlarla böyle mücadele edemez ve yürüyüşte saf dışı edemezdik. Para problemini nasıl çözeceksiniz işçilerin borçlarını nasıl ödeyeceksiniz diye ilk soru geldi bana. Ben de bizim para problemimiz yok. Ağzımdan o günden beri tek bir defa paranın eksikliği, yokluğu çıkmadı” diye konuştu. 

BORCUMUZ KALMAYACAK

SGK ve vergi borçlarının en kısa sürede ödeneceğinin altını çizen Doğan, “Güçlü bir belediye kurmak için yüksek bir mali yapıya kavuşmamız gerekiyordu. Mali yapımızı çok kısa sürede tamamlayıp, işçisine, müteahhidine, sendikasına bir kuruş borcu olmayan belediyeyiz. Faturaları en fazla 20 günde ödeyen bir belediyeyiz. Muhalefet vergi borcunuz var diyor ama kapınızda işçiler maaşını almak için eylem yapıyor demiyor. Çünkü hiçbir işçiye borcumuz yok. SGK borcumuzu ödemek için müracaatımızı yaptı. Vergi borçlarımızı içinde hazırlıklarımızı yaptık. Vergi ve SGK borcu olmayan bir İzmit Belediyesi hedefliyoruz. Yılların gelmiş büyük borçlarını silmek kolay değil ama inandık başaracağız” dedi.
İLKLERE İMZA ATTIK
Geçmiş dönemdeki hizmetlerinden de bahseden Doğan, “Çocuk sinemaları, satranç okulları, masal saatimiz ve birçok hizmetle çocuklara ulaştık. İZMEK kursları 20 Bin öğrencisiyle bir dünya üniversitesi. Gençlerimiz, geleceğimiz, sarı su gençlik kampımızla gençleri sosyalleştirdik. Emeklilere emekli evleri, evlere yaptığımı yaşlı ziyaretlerimiz, evde bakımlarımız boynumuzun borcudur” diye konuştu.

“Pişmaniyenin patentinden, logosundan festivalinden her şeyine kadar biz başlattık” diyen Doğan, “3 yıldır da yurtdışında pişmaniyeyi tanıtmaya çalışıyoruz. Çorba Çeşmesi denilen bir ilke imza attık. Cenaze evlerine yemeği bu dönemde başlattık. Şehrin silüetini değiştirmeye çalışıyoruz. Mahalle Konağı kavramını getirdik” şeklinde konuştu.


HEP ÖRNEK OLDUK

Son bir yıldaki çalışmalarını aktaran Başkan Doğan, “İlçemizde parsel kapatma zorunluluğunu bu dönemde koyduk. Cephe iyileştirme çalışmaları bu dönemde gerçekleştirildi. İzmit’te asansörler ilk defa bu kadar ciddi denetlendi. Ruhsatsız asansör bırakmayacağız. Tüm bölgelerin risk analizini yapan tek belediyeyiz. Eğitim gönüllüsü bir belediyeyiz. Hem milli eğitim bakanı hem de müstearın yazılı tebriğini aldık. Cephanelik Spor Tesisleri amatör sporcularımıza güç kuvvet verdi, Türkiye’ye örnek oldu. Akıllı bisikletimizi şehrimizin hayatına soktuk diğer ilçelerimize de örnek oldu. İlk Ramazan sokağını bu dönemde başlattık” dedi.
ASANSÖRLÜ YER ALTI VE YERÜSTÜ OTOPARKLAR
Belediyenin ilk yıllarının kuluçka dönemi olduğunu söyleyen Doğan, “Yeni dönem projelerini ince ince hazırlıyoruz, artık uygulama safhasına geldik. Evlilik Okulumuz çok ilgi çekiyor. Okul hizmet masasını uygulamaya koyduk. Her eve bir bisiklet projemiz devam ediyor. Bu sene 20 Bin 250 bisikleti dağıtmış oluyoruz. Köylümüzü, halkımızı konaklara layık görüyoruz. Otuzun üzerinde yeni çocuk parkı yaptık. Yeni mahalle konakları geliyor birçoğunun projesi ve ihalesi bitti. İzmit’te ilk asansörlü yer altı ve yer üstü otoparklar yapacağız. İlk ihaleyi bugün yaptık. Şimdilik iki katlı yaptık. Üç, dört, beş katlar için çalışmalarımız sürüyor. 4 ay içerisinde 3D yazıcılarla halkımız tanışacak. Bu yaz açılışını yapacağız” şeklinde konuştu.
RESTORE EDİLMEYEN TARİHİ ESER KALMAYACAK
Bu yıl ilk defa yapılacak deniz festivalinden de bahseden Doğan, “Deniz festivalinde hazırlıklar son safhaya geldi. Önümüzdeki ay ilk defa İzmit’te deniz festivali yapılacak eş peşe en az iki tane öğrenci yurdu yapıyoruz. Kardeş şehir parklarımız var. Çalışmalar bitti, projeler çizildi, fizibiliteler yapıldı. TİKA’ya gönderdik. Biyogazla ilgili altyapı çalışmalarını bitirdik. Hangi boyutta, nerede olacağı kararlaştırdık. Dileğimiz bu yıl temelini atıp hizmete açmaktır. Bu yıl kararlıyız. İzmit’te bir tane ata yadigarını yerde bırakmayacak gerçek çağdaşlık bence bunlardır. Kentsel dönüşüm hamlelerini çok kısa bir süre sonra açıklayacağız. Şehrin silüetini değiştirecek halkımızın rızasıyla çok önemli kentsel dönüşüm projelerini hayata geçireceğiz” dedi.
SANAT TEPESİNE GÜN SAYIYORUZ
Ardından İzmit’te 5 yıl içinde yapılacakları kısaca anlatan Doğan, “Gelecekte görmek istediğiniz tabloyu sizlere çizeyim. Kentin tarihi anlamda ayakta kalması gereken bütün eserleri restore edilmiş. Valilik konağının sanat tepesine dönüşmesinde gün sayıyoruz. O bölge çok önemli tarihi mihenk taşlarımızdan biri olacak. Birçok meydanı oluşmuş bir İzmit olacak. Gazi Lisesi, Kız Meslek Lisesi’nin şehir dışına taşınması Sanat Sokağı’nın çehresini değiştirip bir meydana dönüştürülmesini en kısa sürede arzu ediyoruz. Gazi Lisesi bir elektronik, sessiz okuma, kafe kütüphanesi gibi çok yönlü bir merkez olacak. Okulların yerleri de belli oldu” diye konuştu.

KENTİN HAREKETLİ NOKTALARINA DÜZENLEME

Kentin önemli bölgelerinin yeni dönemde şekilleneceğini anlatan Doğan, “İzmit Lisesi’nin ilköğretim fonksiyonuna alınması, Kız Meslek Lisesi’nin pazar pazarının kapalı pazar ve otopark halinde yapılması çalışmaları son noktaya geliyor. Efe Petrol meydan düzenlemesinde kamulaştırma çalışmalarını başlatacağız. Pişmaniyeci ve balıkçı bölgelerindeki dava süreci devam ediyor. Ayakkabıcılar çarşısında da iki düşüncemiz var. Birincisi mevcut ayakkabı çarşısının revize edilip yeniden güzel bir halde halkımıza sunulması ikincisi de kentsel bir dönüşüm düzenlemesi yapıp yeni bir ayakkabıcılar çarşısı konsepti oluşturulması. Şehrin denizle yürüyerek buluşması için de hazırlıklarımız var” dedi.

 

TEHDİT EDİLİYORUZ
Doğan hizmetlerini sürdürürken çeşitli zorluklarla da karşılaştıklarını belirtirken “Zaman zaman tehdit ediliyoruz, zaman zaman aba altında sopa gösteriliyoruz çünkü yılardır bu kentte kentin kaynaklarını kendi kişisel çıkarlarını kullanmayı alışkanlık haline getirenlerin hortumlarını kesiyoruz, doğruları her şeye rağmen yapıyoruz her şeye rağmen söylüyoruz bu mücadeleyi halkımız için yapıyoruz. Bir kuruluş ya da kişi İzmit Belediyesi ile ya da Başkanı ile sorun yaşıyorsa biliniz ki İzmit Belediyesi İzmit Belediyesi İzmit halkını çıkarlarını savunuyordur. Hiçbir çalışmamızda asla ayrım yapmadık, bazen siyasi riskleri alıyoruz seçimde yaklaşsa o doğruyu uyguluyoruz” diyerek kimseye taviz vermediklerini söyledi.

 

PAZARCILAR KONUSUNDA PEK KONUŞMADI
Belediyenin geçtiğimiz aylarda pazarcılardan alınan harçlarla ilgili sorun yaşaması üzerine konunun hangi aşamada olduğu sorusu üzerine Doğan, “Belediyenin Kapalı pazarlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Pazarlarla ilgili hükümetimizin aldığı kararları pazarcımız hakkını koruma hedefiyle devam ediyoruz. Yeni valimizin inanılmaz yaklaşımı var bu konularda. Çok büyük desteğini görüyoruz. Görüşleriyle de bize ufuk açıyor. Biz 6 yıl kaymakam, emniyet, diyanet, halk eğitimimizle birkaç kurum hariç omuz omuza çalıştık. O birkaç kuruluşla mücadele ettik, bir tanesi halkın hizmetine girdi. Valilik Konağı için yeri bulduk TOKİ’den satın alma konusunda kamulaştırmayı biz yapacağız Hatta konağı da yapabiliriz, kesenin ağzını açtık” ifadelerine yer verdi.
Doğan, 2 yıldır yıkılan Kolordu Sineması’nın yerinin ne olacağı sorusuna ise “Kolordu Sineması’nın bulunduğu yerdeki çalışmalarımız çok kolay olmadı. Orada askeriyeye Büyükşehir’e, Kültür Müdürlüğü, Valilik ve Sağlık Müdürlüğüne ait bir alan var. Askeriyeden devraldık büyükşehir devam ediyor sağlık müdürlüğü taşındığı an yıkacağız orayı. Evrak Ankara’da inşallah bir hafta içinde onu da çözeceğiz. Biz projeye başladık. Taşınması zaman alabilir ama biz boş durmayacağız Valilik Konağı taşınana kadar diğer kısımların tümünün projelerini çiziyoruz. Orası şehrin turizmde mihenk noktası olacak. Paris ressamlar tepesi Piyer Loti’den daha güzel olacak” ifadelerine yer verirken Doğan, “Yarın saat 14:00’da Türkiye’de ilk defa Hocalı şehitleri anıtını biz İzmit’te açacağız. İzmit’ten tüm Avrupa ve dünyaya sesimizi duyuralım asıl katliamı kimin yaptığınız gösterelim” diye konuştu.
HEDEFİMİZ YÜZDE 55
İzmit Belediyesi Büyükşehir’le yarışıyor söylemleri konusunda gelen soruları da cevaplandıran Doğan, “Bizim en önemli enerjimiz sizlersiniz. Moralim bozuk olunca kendimi halkın arasına atıyorum.  Çünkü benim ailem İzmit. Her kesimin insanı bizim birinci sınıf vatandaşımız. Halkımız da bunu hissetti ve karşımızda büyük bir cephe oluşmasına rağmen hepsini kenara itti ve bizi göreve getirdi. İlk seçildiğimizde AK Parti İzmit oyları yüzde 38 daha sonra yüzde 43, sonraki seçimde yüzde 46 ve Anar’ın yaptığı son ankette bizim oyumuz İzmit’te yüzde 48,5. Şahsi olarak da yüzde 50 civarında. Bu oran daha fazla Seçimlerde hedefimiz İzmit’te yüzde 55 oy almaktır. En azından yüzde 50’yi geçmektir” diyerek konuşmasını tamamladı. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum