1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan Doğan Avrupa Konsey’inde önemli mesajlar verdi
Başkan Doğan Avrupa Konsey’inde önemli mesajlar verdi

Başkan Doğan Avrupa Konsey’inde önemli mesajlar verdi

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, asil üyesi olduğu Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde demokrasi dersi verdi.

A+A-

   Fransa’nın Strasbourg şehrindeki kongrede Avrupalı üyelerin Türkiye’ye yönelik eleştirilerine cevap veren Başkan Doğan, “Hükümetimiz, Türk milletinin demokratik yaşama haklarına karşı tehdit olan terör örgütleriyle ilgili her türlü tedbiri almakla yükümlüdür. Bunu yapmakta her ülkenin olduğu gibi bizim de en doğal hakkımızdır. Ülkemiz, PKK, KCK, FETÖ gibi terör örgütlerine karşı her türlü tedbiri kararlılıkla almaktadır. Olağanüstü hal uygulaması ve yapılan bazı işlemler sadece terörle ilgili mücadele içindir ve tamamen zorunluluktan kaynaklanmaktadır” dedi.
    Uygulamaların anayasa, yasa ve uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülükler doğrultusunda yapıldığına dikkat çeken Doğan, “Yapılan her uygulama hukuka uygundur. Türkiye’de 1397 belediye başkanı var. Görevden uzaklaştırılanların sayısı ise 30’u geçmiyor. Bunlar da OHAL kanunlarına göre görevden uzaklaştırılmışlardır. Sadece bir partiye ait belediye başkanlarının görevden alındığı da tamamen yanlıştır. Hem iktidar partisine hem de muhalefet partisine mensup belediye başkanları görevden alınmıştır. Bir belediye başkanının secimle iş basına gelmesi, kanunlara karşı gelmesini, suç işlemesini gerektirmez. İster belediye başkanı, ister hâkim, isterse basın yayın organı, kim olursa olsun her demokratik ülkede kanun önünde eşittir. Terör örgütleriyle işbirliği yapan, işbirliği içerisine giren, Avrupa’nın da kabul ettiği PKK’ya ya da FETÖ terör örgütüne karşı yardım yapan bir belediye başkanının görevden uzaklaştırılması kadar doğru bir karar olamaz” diye konuştu.
    Görevden alınmaların yaşandığı bazı belediyeler konusuna da değinen Başkan Doğan, “Belediye başkanlarının belediyede çalışan terör örgütü personelleri tarafından sözde mahkemelerde yargılandığını biliyor musunuz? Ayrıca yine terör örgütünün gençlik yapılanmasının kendi büyükşehir belediye başkanını gözaltına alıp, daha sonra kendi partilerinin görüşmeleriyle serbest bırakıldığından haberiniz var mı? Biz çok iyi biliyoruz ki, görevden alınan başkanlar, belediyedeki hiçbir işi kendi iradeleriyle yapamıyorlar. Tüm iş ve işlemler, terör örgütü tarafından verilen emirler doğrultusunda yapılmaktaydı. Sayın kongre üyeleri, sizlere sormak isterim; devletin hukuki yollardan görevden aldığı belediye başkanları hakkında Ankara’ya gidip araştırmalar yapıyorsunuz. Peki neden terör örgütünün ölüm tehditleriyle yetkilerini elinden aldığı belediye başkanlarıyla ilgili araştırmalar yapmıyorsunuz. Devlet, belediye başkanlarının siyasi iradesinin kalmadığı ve başkanların sadece terör örgütünün ölüm tehditlerinden korktuğu için aldığı emirler doğrultusunda hareket edenler için bunu yapmaktadır. Bunu yapmak en doğal hakkıdır. Devletimiz, bunu demokrasi için, halkı için yapmaktadır” şekline konuştu.
    Parlamentodaki konuşmasında Romanlar konusuna da değinen Başkan Doğan, “Ülkemizdeki Romanlara bakış açımız, Romanların da birinci sınıf vatandaş olarak bulundukları yerde en güzel şartlarda yaşama hakkına sahip olma anlayışıdır. Bizim şehrimizde 20 bin civarında Roman vatandaşımız yaşıyor. Biz, bir yandan onların yaşam koşullarını iyileştirmeye çalışırken asıl önemli konu olan eğitimlerine de ağırlık veriyoruz. Çocukların okula gitmesi için çalışıyoruz. Etüt sınıfları, bilgi evleri açıyoruz, onları spora ve pozitif faaliyetlere yönlendiriyoruz. Belediyemiz tarafından açılan meslek edindirme kurslarımızda bu vatandaşlarımıza meslek edindiriyoruz ve iş buluyoruz. Şuanda bizim belediyemizde 300 Roman kardeşimiz çalışıyor. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 yıl önce Roman açılımıyla başlattığı bu çalışmalar, ülkemizde çok iyi aşamalar geldi. Bu işin sırrı sevmektedir. Çünkü onlar bizim arkadaşlarımız, dostlarımız ve vatandaşlarımızdır” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum