1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan Doğan ile İzmit turu
Başkan Doğan ile İzmit turu

Başkan Doğan ile İzmit turu

Biliyorum ki, kızanı, sevmeyeni çok var. Ama İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı ben önce insan olarak seviyorum. Tarzı farklı. Gerektiğinde dik durabilen, taviz vermeyen, disiplinli bir

A+A-

Biliyorum ki, kızanı, sevmeyeni çok var.  Ama İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı ben önce insan olarak seviyorum. Tarzı farklı.  Gerektiğinde dik durabilen,  taviz vermeyen, disiplinli bir insan..

Dr. Nevzat Doğan yeniden milletvekili olamadıktan sonra 2009 yerel seçimleri yaklaşırken, adının İzmit adaylığı için geçtiği dönemlerde bir günün tamamında baş başa İzmit turu atmıştık. Bir bakıma aday olacağını bana deklare etmişti. Dr. Doğan için AKP’den İzmit adaylığı zor bir işti. Siyaseten riskti. 29 Mart 2009 seçimlerine gelinirken, AKP kurmaylarının bile “Kocaeli’de kaybedilebilecek tek yer” olarak İzmit’i gördükleri biliniyordu.

CHP yanlış yaptı, Nevzat Doğan kıl payı Belediye Başkanlığını kazandı. 5 belediyenin birleşmesi kolay değildi. Doğan, makul kabul edilebilecek bir sürede bu birleşmeyi tamamladı. Gerek kendi partisinden bazı kişilerle, gerek bazı gazete ve gazetecilerle, gerekse toplumun bazı kesimleri ile zaman zaman ters düştü, tartıştı.

Geçen salı günü Başkan Doğan ile, 4 saatlik bir İzmit turu attık. Anladım ki, önemli işler yapıyor. Dr. Doğan basit işlerin makyajların adamı değil. Dönemi bitene kadar İzmit’in çehresini değiştireceğine de inanıyorum.

Başkan Doğan ile İzmit turuna malum yerden “Şelale” bölgesinden başladık. Halka kapalı olan inşaat alanı Başkan’la gittiğimizde sonuna kadar açıldı. Doğan bu bölgede yapılan işin sadece “Şelale” olarak algılanmasından rahatsız, Saray Bahçe çevresinde büyük iş yapılıyor. Projeyi de müteahhite getirtti, bana yapılacakları anlattı. Hürriyet Caddesi’nin bu bölümü, o yapımı tamamlanan  “Taç Kapı”dan, Atatürk Anıtına kadar olan alanda tamamen değişecek. Şelale işin küçük bir kısmı. Bütün zemin Arnavut taşı ile kaplanacak.. Başkan Doğan, duvarlara döşenecek taşı bile kendisi seçiyor. Yer altından özel aydınlatmalar yapılacak. İzmit Körfezi’ni seyir terasları yapılıyor. Atatürk Anıtının çevresi tamamen değişecek. Bölgede müthiş bir çalışma var.  Çok güzel bir teras kafe yapılıyor. Mayıs sonuna kadar bütün işlerin biteceği kesin bir dille ifade edildi. Bu kadar büyük bir proje 1. 3 milyon TL’ye nasıl bitecek doğrusu merak ediyorum. Ama Kültür Tepesi projesi bitince, İzmit çok değişecek, buna eminim.

Bu inşaat alanından çıkıp, yine Kültür Tepesi projesinin bir bölümünü oluşturan İmaret Camii’nin restorasyonuna geçtik. Doğan Vakıflar 2 nci Bölgenin yetkililerinin ağzından girip, burnundan çıkmış. İzmit’in en önemli tarihi binalarından biri olan İmaret Camii tamamen yenileniyor.  670 bin TL’ye malolacak restorasyonu da Vakıflar yapıyor. İmaret Camii de temmuz ayına yetişecek.

Başkan Doğan beni çok dolaştırdı. Bir otomobilin arka koltuğunda oturmaya alışık olmadığım ve Doğan’ın yanında en azından arabada sigara içemediğim için biraz rahatsızlık hissettim.  Tüysüzler’e çıktık. Burada İzmitli Koyap firması mükemmel bir Mahalle Konağı yapıyor. Aynı konağın bir benzeri de Gündoğdu Köyü içinde yapılıyor. Kısa sürede binalar bitmiş. Çok şık. Bu mahalle konaklarında muhtar bürosu, kurs derslikleri, sağlık birimi, fatura tahsilat bölümleri bulunacak. Önemli bir proje. Koyap da çok başarılı çalışıyor.

Doğan beni daha sonra Akarca’ya götürdü. İzmit Belediyesi’nin daha önce değerlendirilmeyen bir binası İzmit Belediyesi Saraybahçe Çocuk Kreşi’ne dönüştürülmüş. Başkan’ın küçük kızı da gündüzleri bu kreşte.  40 çocuk kapasiteli. Şimdilik 11 çocuk var. Nefis döşenmiş. Çocuklar cıvıl cıvıl, çok mutlu. Küçük kızı burada olunca Doğan’ın da aklı kalmıyor.

Doğan’la İzmit turumuzun en önemli durağı Cephanelik alanındaki Spor Kompleksi inşaatını ziyaret oldu. Burada gayet güzel bir butik futbol stadı yapılıyor. Eylül ayında inşaat başlamış. Yaklaşık 5 bin kişi kapasiteli tek tribün yapılıyor, neredeyse bitmiş. Ayağımıza çizmeleri çektik. Futbol stadının batak çamur halindeki inşaat alanına girdik. Tribüne tırmandık. Benimle birlikte Başkan Doğan da keyifle bir  sigara yaktı. Ağustos ayında yeni stat bitecek. Başkan, bu statta açılışı bir büyük takımla Kocaelispor arasında maçla yapmak istiyor. İki tenis kordu var. Belki, geleneksel bir İzmit Turnuvası düzenlenecek.

Stadın ismi ne olacak diye sordum. Başkan bunu henüz hiç düşünmediğini söyledi. Ben rahmetli Avni Kalkavan’ın adını önerdim, bakarız dedi.

Sözde Büyükşehir, ya da devlet İzmit’e yeni stat yapacaktı. İzmit Belediyesi’nin stadı elbette öyle büyük bir şey değil. Ama bitince eminim İsmetpaşa’dan çok daha güzel olacak.

Stat inşaatından Akarca’ya Emek Dayanışma İlköğretim Okuluna geçtik. İzmit Belediyesi, bu okulda yeni konferans salonu yapmış. Okul Müdürü bu salonu gösterdi. Mükemmel olmuş. Doğan bu salonu tamamen kendi imkanları ile yaptıklarını, 20 bin TL’ye malolduğunu anlattı. İzmit’teki hemen her okula Belediye’nin bir katkısı olmuş.

Son durak Gölkaypark tesisleriydi. Bu tesislerin inşaatı başladığında yine Doğan’la gitmiştim. Her yer çamur içindeydi. Şimdi İzmit için çok farklı, çok mükemmel bir tesis ortaya çıkmış. Tavsiye ederim, havanın iyi olduğu bir gün mutlaka ailece gidin görün. Sabahları kişi başı 10 TL’ye kahvaltı da var. Kayak yapan sporcuları izledik. Başkan’la göl çevresinde tur attık. Gölkaypark İzmit için bir prestij proje olmuş.

Başkan’la baş başa, bu tesiste yemek yedik. Biraz da dedikodu yaptık. Yazılmamak kaydıyla pek çok şeyi konuştuk. Başkan, “Beni eleştir, hatalarımı söyle” dedi. Düşündüklerimi açık açık söyledim.

Partisinin milletvekili aday sıralaması ve seçim sonucu ile ilgili tahminlerini sordum. Aday sıralaması ile ilgili tahminlerini yazamam. Ama seçim konusunda İzmit’ten yüzde 50 oy beklediğini söyledi, “AKP için 6 milletvekilliği başarısızlık, 7 milletvekilliği normal sonuç,

8 milletvekilliği mükemmel sonuç olur” dedi. Doğan’ın Kocaeli tahmini AKP:7, CHP:3, MHP:1 şeklinde.

Nevzat Doğan’a bıraz daha zaman tanımamız lazım. Bu yıl İzmit Belediyesi için büyük yatırımlar yılı. Biraz zor geçecek. İlçe belediyelerinin yetkileri sınırlı. Güçleri malum. Buna rağmen doğan İzmit Belediyesi’nin olanak ve yetkileri ile büyük işlere soyunmuş. Bittiğinde eminim İzmit çok değişecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.