1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan gibi geldi, geçti
Başkan gibi geldi, geçti

Başkan gibi geldi, geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İzmit’teydi. Şehrin pek çok bölgesinde hayat durdu. Yerden, havadan, denizden kent adeta polis tarafından kuşatılmıştı. Cumhurbaşkanının konvoyunun geçtiği her yerde, büyük bir güç gösterisi de dikkati çekiyordu.

A+A-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 6 ncı Açılış Bayramı şölenine katılmak üzere İzmit’e geldi. Cumhurbaşkanı’nın ziyareti nedeniyle olağanüstü önlemlerin alındığı İzmit’in pek çok bölgesinde adeta hayat durdu. 

İLK ZİYARET EDOK’A 

Önceki akşam iki günlük Kazakistan ziyaretinden dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğleden önce İstanbul’da bisiklet kullanımını özendirmeye yönelik etkinliklere katıldı. Saat 16.00 sıralarında ilimize gelen Cumhurbaşkanı, ilk olarak Köseköy’’de bulunan EDOK Muhabere Hizmet Destek Komutanlığı’nı ziyaret etti. Kışlaya gelişinde Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,  Garnizon Komutanı Tüm General İsmail Temel, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mehmet Karadeniz, komutanlık personeli tarafından karşılanan Erdoğan, burada komutanlarla basına kapalı bir görüşme yaptı. 

VALİLİK BİNASINA GEÇTİ

İzmit’e Milli Eğitim Bakanı, Aile Bakanı, Spor Bakanı ile birlikte gelen Cumhurbaşkanına, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da refakat ediyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muhabere Hizmet Destek Komutanlığı ziyaretinin ardından Kocaeli Valiliği’ne geldi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı, kent sorunları ve yatırımlar hakkında bilgi aldı. 

SEKAPARK’TA MİTİNG HAVASI 

Cumhurbaşkanı saat 17.00 sıralarında Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kocaeli Bilim Merkezi’nin açılış törenine geçti. Erdoğan, Bilim Merkezi ile birlikte, ilimizde son aylarda tamamlanan 118’i Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplam 195 kamu yatırımının resmi açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, başbakan olarak ilimizde Perşembe Pazarı alanında düzenlediği mitingler, özellikle 2011 genel seçimleri ve 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde rekor katılımlarla gerçekleşmişti. Sekapark alanına çok yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle girmek de bir hayli zordu. Bu nedenle de olsa gerek, Sekapark alanındaki toplantıda, Perşembe Pazarı alanındaki mitinglerin havası ve coşkusunun olduğu söylenemezdi.

UZUN SÜRE BEKLEDİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sekapark alanında açılışların ardından kendisini uzun süre bekleyen kalabalığa hitab etti.  Erdoğan, Seka Park'taki Kocaeli Bilim Merkezi'nin önündeki alanda, Kocaeli Bilim Merkezi ile yapımı tamamlanan tesis ve projelerin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmaya, açılışı yapılacak yatırımların Kocaeli'ye hayırlı olmasını dileyerek başladı. ARTIK YOLLAR KISALDI 

Eğitim, sağlık, bilim ve spor alanlarındaki projeler, Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin tamamlanan yatırım ve eserler hakkında bilgi veren Erdoğan, belediyelerin gayret çalıştığını vurguladı. İstanbul'dan helikopterle gelirken devam eden çalışmaları havadan görme fırsatı bulduğunu ifade eden Erdoğan, "Köprüyü, Körfez geçişini, tabliyeleri yukarıdan gördük. Rabbime hamdettim, 'Yarabbi, sana sonsuz hamd olsun, bize bu günleri gösterdin' dedim. Artık bu Körfez'i dolaşmadan, hemen köprüden karşıya geçmek suretiyle ister Karamürsel, Yalova ister İzmir, Bursa, nereye gideceksen git, artık yollar kısaldı" diye konuştu. "Yol medeniyettir. Yolun varsa medenisin, yolun yoksa o zaman gayri medenisin" düşüncesiyle çalıştıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşte biz bunları ülkemize yaşattık, yaşatıyoruz ve yaşatacağız. Türkiye, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkıyor ve çıkacak" diye konuştu. 

"KOCAELİ İLE PAZARA KADAR DEĞİL MEZARA KADAR BERABERİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Ağustos cumhurbaşkanı seçimine değinerek, alandakilere "Yüzde 58,5 oy oranıyla şahsıma gösterdiğiniz teveccüh sebebiyle Kocaeli'ye, sizlere tek tek şükranlarımı sunuyorum. İnşallah Kocaeli'nin bize verdiği desteğe, gösterdiği itimada, güvene layık olacağız" diye seslendi. Cumhurbaşkanı olarak 17'nci il ziyaretini Kocaeli'ye yaptığını hatırlatan Erdoğan, kente gelerek kendisine oy verenlere şahsen teşekkür etmek istediğini belirtti. "Kocaeli ile bizim muhabbetimiz hem çok eski, hem çok güçlü" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kente en son 3 Ağustos'ta, cumhurbaşkanı seçiminin hemen öncesinde geldiğini anımsattı. Yerel seçimden önce de 23 Mart 2014'te miting için Kocaeli'ye geldiğine, 15 Mart 2014'te İstanbul-İzmir Otoyolu Dilovası Hersek Burnu geçişi asma köprü kule temelleri batırma törenine katıldığına işaret eden Erdoğan, 30 Mart 2013'te de Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün temel atma töreni için Kocaeli'ye geldiğini kaydetti. 
Başbakanlığı döneminde her fırsatta Kocaeli'ye geldiğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu: "Sizlerle hasret giderdim, yaptığımız hizmetlerin sevincini paylaştım. Kocaeli ile pazara kadar değil mezara kadar beraberiz. Bu yolculuk böyle bir yolculuk. Sıradan bir yolculuk değil. Kocaeli ile benim bağım sadece bu dönemle sınırlı değil, ilk gençlik yıllarımdan başlayarak hep Kocaelili kardeşlerimle yol yürüdüm, onlarla kader arkadaşlığı yaptım. Hamd olsun Kocaeli de, hayatımın tüm önemli dönüm noktalarında bu kardeşlerinin yanında yer aldı, teşvik etti, destekledi. Biz de sizlerin bu kadirşinaslığına layık olmak için elimizden geleni yaptık, yapıyoruz, yapacağız. Bir kez daha vefanız, muhabbetiniz, güçlü desteğiniz için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Türkiye'yi bugünlere hep birlikte getirdik, inşallah ülkemizi 2023 hedeflerine de yine hep beraber ulaştıracağız. Yeni Türkiye'yi Kocaeli ile birlikte inşa edeceğiz."
Alandakilere, "Kocaeli, yeni Türkiye'ye hazır mı? Yeni anayasayı istiyor mu? Başkanlık sistemini destekliyor mu? Kocaeli 7 Haziran'da üzerine düşeni yapmaya hazır mı" diye seslenen Erdoğan, aldığı "Evet" yanıtlarının ardından "Maşallah, Allah coşkunuzu azaltmasın" dedi. Kocaeli'nin, sadece Türkiye'nin değil tüm coğrafyanın sesi olduğunu, 150 yıldır Balkanlar, Kafkasya ve Anadolu'nun her yerinden gelen kardeşlerine kucak açtığını, onlara ev sahipliği yaptığını söyledi. Alandakilerin sloganları üzerine Erdoğan, imam hatiplilerle beraber olduklarını, onları hiçbir zaman yalnız bırakmadıklarını ve bırakmayacaklarını ifade etti.
"Gerek imam hatip davası, gerek meslek liseleri davası, davamız oldu. Ve bununla birlikte ülkemizde eğitim meselesini en üst düzeyde ele aldık" diye konuşan Erdoğan, şöyle devam etti: "Geldiğimiz noktada hamd olsun, artık katsayı diye bir sorun kaldı mı? Artık istediğiniz üniversiteye gitme hakkınız ve şansınız var mı? Öyleyse bundan sonra sizden bekliyoruz. Çok çalışacağız ve en ideal yerlerden inşallah mezun olarak, bu millete hizmete edeceğiz. Sizleri ahlak, fazilet ve erdem yarışında önde görmek istiyoruz. Onun için de sizlerden özellikle gayret istiyoruz ve sizler birliğin, beraberliğin ve dayanışmanın abidesi olacaksınız."

 "BÖYLE BİR KARAR ALSA NE YAZAR ALMASA NE YAZAR" 

Geçen hafta Avrupa Birliği parlamentosunda, Ermeni tehcirinin 100. yılını bahane ederek, yeniden ve daha güçlü şekilde Türkiye'ye saldırılmaya ve milleti karalamaya başladıklarını dile getiren Erdoğan, Papa Francis'in de böyle bir ithamda bulunduğunu ve buna hemen cevabını verdiklerini belirtti.
Şimdi yapılan yanlışlığın düzeltilmeye çalışıldığını aktaran Erdoğan, "Daha Papa yaptığı yanlışı düzeltmeden, bu defa Avrupa Parlamentosu benzer hezeyanı sergiledi. Avrupa ülkelerinin bir kısmında da benzer hezeyanlara eskiden beri şahit oluyoruz. Avrupa Birliği parlamentosu, böyle bir karar alsa ne yazar almasa ne yazar" diye konuştu. Erdoğan, Kazakistan'a giderken "Bir kulağımızdan girer öbür kulağımızdan çıkar" dediğini de hatırlattı.
Tüm dünyaya, özellikle de Ermenilere seslenmek istediğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu meseleyi tarihi temelinden tamamen kopartarak siyasallaştırmak en çok Ermenilere zarar verir. Biz bu kararları alanların, bu yönde beyanlarda bulunanların asıl amaçlarının Ermenilerin hakkını, hukukunu korumak olmadığını gayet iyi biliyoruz. Yahu Ermenilerle yakından uzaktan alakası olmayanların bu açıklama haddine mi? Nereden çıkıyor bu iş. Şu anda benim ülkemde, 40 bini yaklaşık resmi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Ermeni var. Bir de Ermenistan'dan kaçarak ülkemde misafir ettiğimiz Ermeniler var. Biz onlara zulmettik mi? Biz onlara ev sahipliğini yapıyor muyuz? Ya siz bunları görmüyor musunuz be vicdansızlar, nasıl oluyor da bu açıklamaları yapıyorsunuz? Nasıl oluyor da bunu yapıyorsunuz?" Bununla kendilerinin zarar etmeyeceğini, insani ve vicdani görevlerini yaptıklarını dile getiren Erdoğan, başbakanlığı döneminde Van Gölü'nde, Akdamar Adası'nda, Ermeni Ortodoks kilisesini restore ettirmek suretiyle, dünya Ermenilerinin ibadetine kendilerinin açtığını anımsattı.
"YEL, KAYADAN NE GÖTÜREBİLİR Kİ" 
Türkiye'deki Ermeni vatandaşlara en geniş anlamda sürekli irtibat halinde bulunduklarını da vurgulayan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Nasıl oluyor da siz kalkıp böyle bir adımı atıyorsunuz? Tamamen siyasi amaçlarla, tamamen Türkiye'ye yönelik hasmane bir yaklaşımla yürütülen bu kampanyadan hiçbir şey çıkmaz. Yel, kayadan ne götürebilir ki? Ama bu işten Ermeniler çok zararlı çıkar. Bu milletin Anadolu coğrafyasında yüzlerce yıl en sorunsuz şekilde yaşadığı toplum, Ermeni toplumu olmuştur. Ermeniler ne zaman ki bugün sözde soykırım iddialarıyla kendilerini öne sürenlerin oyununa gelmiştir, tahrikine kapılmıştır, işte o zaman aradaki dostluk bozulmuştur."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yüzyılın başında Rusların, Fransızların, İngilizlerin ve bölgede hesabı bulunan diğer devletlerin tahrikine kapılan Ermeniler'in, yüz binlerce Müslüman'ın kanına girerek, tehcirin kapılarını bizzat kendilerinin araladığını söyledi. Millet olarak Ermenilerle hiçbir meselelerinin bulunmadığının en büyük ispatının, bugün Türkiye'de çoğu kaçak yaşayan 80 bine yakın Ermeni nüfusu olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bizim Ermenilere karşı sistematik bir düşmanlığımız olsa her şeyden önce bunlara müsaade etmezdik. Şimdi Ermeniler, bizim vatandaşlarımızla, Türk, Kürt, Arap, Çerkez demeden Ermeniler beraber yaşıyorlar. Şu anda gidiniz bizim Samatya semtine, Kocamustafapaşa'ya, oralarda beraberce birlikte yaşadıklarını görürsünüz" dedi.
Türkiye'nin, kendisine gelen, sıkıntısına, derdine burada derman arayan herkese olduğu gibi Ermenilere de sırtını dönmediğini, kapılarını kapatmadığını anlatan Erdoğan, Ermeni halkıyla esasta sorunlarının bulunmadığına işaret etti. Türkiye'deki Ermenilerin, özgürce eğitimlerini aldığını, ticaretlerini yaptığını, siyasi partilerde faaliyet gösterdiklerini, aday olduklarını, kamuda görev alabildiklerini, yani diğer vatandaşların sahip oldukları tüm haklardan eksiksiz yararlanabildiklerini bildiren Erdoğan, bundan iftihar ettiklerini kaydetti.

"BİZİMLE VE KARDEŞLERİMİZLE SORUNU OLAN ERMENİ DİASPORASIDIR" 

"Bizimle ve kardeşlerimizle sorunu olan Ermeni diasporasıdır, Ermenistan Devleti'dir" diyen Erdoğan, Türkiye olarak defalarca Ermenistan'a el uzattıklarını, iyi niyetlerini ortaya koyduklarını ancak Ermenistan, diasporanın ve diğer ülkelerin güdümünden çıkıp kendi siyasetini izleyemediği için netice alamadıklarını söyledi.
Ermenistan'a kapılarının hala açık olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sözde soykırım iddiaları ve Karabağ'ın işgali konusunda olumlu adımlar atmaları halinde, kendileriyle her türlü işbirliğine varız. Bu iradeyi, bu cesareti gösterecek Ermeni siyasetçileriyle, Ermenistan yöneticileriyle görüşmeye, konuşmaya daima hazırız. Ama önce Karabağ sorunu hallolacak. Burada Amerika üzerine düşen görevi hala yapmadı. Rusya üzerine düşen görevi hala yapmadı. Fransa üzerine düşen görevi hala yapmadı. Minsk üçlüsü, uluslararası kurumlar, Azerbaycan'ı haklı gösterdiği halde onlar Azerbaycan'ın hukukunu korumadılar. Soykırım meselesini, siyasetin değil tarihçilerin tartışma konusu haline getirdiğimizde, zaten konu büyük ölçüde çözüm yoluna girmiş olacaktır. Bu yaklaşım, Azerbaycanlı kardeşlerimizin de kanayan yarası. Karabağ meselesinin de çözüm yolunu kendiliğinden açacaktır. Bizim duruşumuz bu kadar net, bu kadar açık ama karşımızda çok farklı hesaplarla, çok farklı niyetlerle hareket eden bir kesim var."
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
16 Yorum