1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan: “İnsanlığın ortak mirasına sahip çıkıyoruz”
Başkan: “İnsanlığın ortak mirasına sahip çıkıyoruz”

Başkan: “İnsanlığın ortak mirasına sahip çıkıyoruz”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda Kocaeli’nin zengin bir tarihi mira

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda Kocaeli’nin zengin bir tarihi mirasa sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Karaosmanoğlu, “Büyükşehir olarak insanlığın ortak mirasına sahip çıkıyoruz. Koruma kurulumuzun da her zaman yanındayız’’ dedi.

Koruma kuruluyla toplantı

Kocaeli’nde kültürel mirası ve tarihi değerleri ortaya çıkarıp korumak, tabiat varlıklarına sahip çıkmak amacıyla kurulan koruma kurulu görevine başladı. Başkan Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yazıcı, Genel Koordinatör Adnan Bilgiç ile İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç, Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel’in de katıldığı toplantıda Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nu oluşturan Yrd. Doç. Dr. İbrahim Aşık(Kurul Başkanı-Hukukçu)Kocaeli Üniversitesi, Doç. Dr. Mehmet Zeki İbrahimgil(Kurul Bşk. Yrd.-Sanat Tarihçisi)Gazi Üniversitesi, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Fatma Erol(Arkeolog)Gazi Üniversitesi, Yrd. Doç. Dr. Hülya Yakar(Şehir Plancısı)Yıldız Teknik Üniversitesi, Doç.  Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu(Şehir Plancısı)Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Doç. Dr. Şaheste Tülin Görgülü(Mimar)Yıldız Teknik Üniversitesi, Doç. Dr. Özlem Aydın(Mimar)Yüksek Teknoloji Enstitüsü de hazır bulundu.

Zengin Tarihi Mirasa sahibiz

Sekapark Otel’de düzenlenen toplantıda Kocaeli’nin çok önemli bir tarihi mirasa sahip olduğuna değinen Başkan Karaosmanoğlu, “Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu kentte sanayinin ve ulaşımın yanı sıra önemli bir tarihi birikim var. Kocaeli’nde birbirinden değerli tarihi eserlere rastlamak mümkün. Biz de bu tarihi mirası korumak adına Büyükşehir olarak önemli çalışmalar yapıyoruz. Büyükşehir olarak biz ve koruma kurulu olarak sizler, bu konuda halkımızı aydınlatmalı ve bilinçlendirmeliyiz’’ ifadesini kullandı.

Seka alanı Sanayi Miras

Büyükşehir’in insanlığın ortak mirasına sahip çıkmak noktasında çok hassas olduğuna da dikkat çeken Başkan Karaosmanoğlu, “İnsanlığın ortak tarihi mirasının korunması, ortaya çıkarılması, değerlendirilmesi için Büyükşehir olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun büyük bir heyecanla ve bilimsel veriler ışığında çalıştığını çok iyi biliyoruz. Biz her zaman kurulumuzun yanındayız. Tarihi eserlerimizin bir bölümünü hayatın içine katarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mevcut SEKA alanı da bizim için çok önemli bir sanayi miras. Bu alana da sahip çıkıyoruz ve değerlendiriyoruz. SEKA alanını da önemli ölçüde şekillendireceğiz’’ açıklamasını yaptı. Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da Başkan Karaosmanoğlu ile yetkililere, Büyükşehir’in kendilerine verdiği destek nedeniyle teşekkür etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.