1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan iyi dinlenmiş
Başkan iyi dinlenmiş

Başkan iyi dinlenmiş

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olmak kolay iş değil. Her gün yüzlerce problemle karşılaşıyor, binlerce insanla muhatap oluyorsunuz. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olmak kolay iş değil. Her gün yüzlerce problemle karşılaşıyor, binlerce insanla muhatap oluyorsunuz.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, özellikle 12 Haziran seçimleri öncesinde çok daha yüksek tempoda çalışmıştı. Partisi adına seçimlerin sorumluluğunu, yükünü üstlenen Başkan Karaosmanoğlu, aylar boyu sabahın köründen, gecenin yarısına kadar çalıştı, oradan oraya gitti. Partisinin Kocaeli'deki lideri oldu.

12 Haziran'da sandıktan çıkan sonuç, bütün AKP'liler gibi Başkan Karaosmanoğlu'nu da çok mutlu etmişti. Ama bu tempo içersinde çok yorulmuştu…

Herkesin kendisine göre bir tatil zevki, herkesin kendisine göre bir dinlenme tarzı var.

Karaosmanoğlu, seçimden hemen sonra, Umre için kutsal topraklara gitti. İki hafta bütün işlerden elini çekti, dünya ile temasını kesti. Başkan daha önce pek çok kez Hac ve Umre için o topraklara gitmiş, ibadetini yapmıştı. Kendisini orada çok rahat ve mutlu hissettiğini de her fırsatta söylüyordu.

Dün gazetenin manşetinde Karaosmanoğlu'nun büyük boy fotoğrafını gördüm. İki haftalık Umre seyahatinden dönen Karaosmanoğlu’da yorgunluk izleri kaybolmuş, o kendisine has tebessüm ve rahatlık yeniden yüzüne yerleşmişti.

Başkan'ın bu enerji ile artık uzun süredir askıya alınan yeni projeleri hayata geçirme işine el atmasını bekliyorum.

Aydınlar futbolun kurtarıcısı olabilir

Futbol Türkiye için çok önemli bir olgu. Ama bir türlü iyi yönetmeyi başaramadık. Geçmişte Futbol Federasyonu doğrudan hükümete bağlı çalışırdı. Federasyon Başkanını iktidar atardı. Cunta döneminde Kenan Evren'in Ankaragücü takımını kafasına göre 1'nci Lig'e yükseltmesi hâlâ hafızalarda.

Dünya futbolunu yöneten FIFA siyasi iktidara bağlı federasyonların futbolu geriye götürdüğünü gördü. Bir dizi tedbirler aldı. Ülkelerin Futbol Federasyonlarının özerk yapıya kavuşmasını sağladı. Yaklaşık 20 yıl önce gerçekleşen bu tarihi gelişmenin ardından futbolumuz çok önemli ilerlemeler kaydetti. 3 kez Avrupa, 1 kez de Dünya Kupası finallerine katılma hakkı kazandık. Avrupa'da yarı finalist olduk, Dünya Kupası'nda üçüncülük kazandık. 2000 yılında Galatasaray UEFA ve Süper Kupa'yı kazandı.

Futbolun özerkliği başarıyı getirmişti fakat yönetimsel sorunlar devam ediyordu. Şenez Erzik'in özerk federasyondaki kurucu başkanlığının ardından sürekli çekişmeler yaşandı. Haluk Ulusoy'un iki dönem yaptığı başkanlığı sırasında önemli sıkıntılar başgösterdi. Onun ardından gelen Levent Bıçakçı iyi eğitimli, futbol mevzuatını bilen bir isimdi. Fakat görevin ağırlığını kaldıramadı. 2008 yılında beş ay görev yapan Hasan Doğan çok iyi başlamıştı, fakat beklenmedik şekilde vefat etti. Son Başkan Mahmut Özgener de iyi niyetliydi. Ama o da gerektiğinde yumruğunu masaya vuramayanlardan oldu.

Futbolda özerklik ile başlayan bahar ayları geride kaldı. Çok önemli paralar harcanmasına karşın yurt dışındaki organizasyonlarda hem Milli Takımlar seviyesinde hem de kulüpler seviyesinde başarısızlıklar yaşandı...

Bazı büyük kulüplerin Başkanları, Futbol Federasyonunu oyuncağı hâline getirmişti. Maçların devre aralarında kimi kulüp başkanları hakemlerin soyunma odasına giriyor, onları tehdit edebiliyorlardı. Federasyon Başkanı’na küfürlü telefon mesajları yollandı...

Saha içi ve saha dışında çok ciddi taraftar terörü yaşanır oldu. Kulüp yönetimlerinin oluşturduğu gergin ortama müdehale edemeyen Federasyon bu olaylara da seyirci kaldı...

Bugün Futbol Federasyonunun genel kurulu yapılıyor. Çok büyük olasılıkla Acıbadem Hastaneleri'nin sahibi M. Ali Aydınlar Türk Futbolunun yeni patronu olacak.

Aydınlar sporla çok yakından ilgilenen bir insan. Fenerbahçe Bayan Voleybol takımının sponsorluğunu üstlenerek kendisini spor camiasına tanıttı. Sahibi olduğu Acıbadem Hastaneleri, talep eden her kulüple sponsorluk anlaşmazı imzalıyor. Aydınlar, hastanelerinde sporcu sağlığına yönelik faaliyetlere çok değer veren, futbol kulüplerine bu alanda ücretsiz hizmet verilmesini isteyen bir insan.

M. Ali Aydınlar'ın Futbol Federasyonu Başkanlığına talip olması, Türk futbolu için bir şans. O'nun yönetiminde Federasyonun büyük kulüplerin oyuncağı olmayacağına, Türk futbolunda radikal önlemlerle sağlıklı bir yapı oluşturulacağına inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.