1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Başkan Yavuz ile yılın finalini yaptık
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkan Yavuz ile yılın finalini yaptık

A+A-
 Kocaeli TV’de Top Ağlarda programında Taraftar Derneği Başkanı Özgür Taşkıran, Kocaelispor Teknik Direktörü Ergun Ortakcı derken, önceki akşam Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz ile yılın finalini yaptık. En son 31 Ağustos’ta yani 4 ay önce konuk etmiştik Yavuz’u. Bu geçen süreçte gerek kulüp, gerekse takımla ilgili konuşacak çok şey birikti. Hem ilk yarının değerlendirmesini yapalım, hem de taraftarın merak ettiği sorulara yanıt bulalım istiyorduk. Taraftarlar, halk da merak ve heyecan içerisinde televizyonun karşısındaydı. Başkan Yavuz, konuşmasına destek sağlayanlara tek tek teşekkür ederek başladı, iyi de yaptı. Bazı isimleri unutmuştu, aklına gelince söyledi. Bu zor dönemde, küllerinden yeniden doğma mücadelesi veren Kocaelispor’a her kim elini uzatmışsa, uzatıyorsa şükranlarımızı sunuyoruz. 

MAÇA BEDAVA GİRİŞLER HAKKINDA 
Yavuz, taraftardan gelen sorulara detaylı olarak yanıt verdi. Başlangıçta ağırlıklı olarak Velimeşe maçında kimi tribünlerde ücretsiz girişler olduğuna yönelik mesajlar geldi. Özgür Taşkıran konuk olduğu yayında özellikle numaralı tribünlerde ciddi sıkıntı olduğu, çok kişinin ücret vermeden bu tribüne girdiği yönünde açıklamalar yapmıştı. Onu da hatırlattım Başkan’a ve kaç kişiye davetiye verdiklerini sordum. Yavuz, davetiye verilen kişi sayısının 50 olduğunu söyledi, “ Bunun dışında numaralı tribünlere kimseyi ücretsiz almıyoruz. Sadece numaralıda değil, tüm tribünlerde ücret ödemeden girişler yapılıyor. Kapılarda önlemler alıyoruz ama bir yere kadar. Stadın fiziki koşullarından dolayı sorunu kökünden çözemiyoruz. Ücret ödeyip maça giren taraftarlarımızın bedava girmek isteyenleri uyarmalarını istiyoruz” dedi. 

NEVZAT DOĞAN’A OLDUKÇA TEPKİLİ
Bir taraftarın İzmit Belediye Başkanı Doğan’ın kulübü destek verip vermediği sorusuna Yavuz, “İzmit Belediye Başkanımızdan sezon başı Kuruçeşme’deki spor tesislerini talep ettim. Takımın konaklama sorununu bu şekilde çözelim istedim. Bunun için birçok kez Başkan Nevzat Doğan’a gittim. Boş durduğu, kullanılmadığı halde bize verilmedi.  Alikahya’da bizim için yaptırılan tesisin işletmeciliğini de sezon başı ihaleye girerek aldım. Talep eden diğer firmadan fazlasını teklif etmesek, orayı da alamayacaktır” yanıtı verdi. Yayından sonraki görüşmemizde Yavuz, sezonun geneli için konaklama ve yemek giderinin 300-400 bin TL dolayında olacağını söyledi. Ciddi bir rakam.  Başkan Nevzat Doğan, Kuruçeşme’deki tesisi kullanım için verse, bu para cepte kalacak, yöneticiler bu kadar bunalmayacaktı. 

“KOTO’NUN BÖYLE BİR LÜKSÜ YOK”
Başkan Yavuz haklı olarak Nevzat Doğan’a sitem etti. Doğan’ın en zor dönemde kulübe verdiği desteği biliyoruz ve o süreçte kendisine sıklıkla teşekkür ettik. Ancak Kuruçeşme’deki tesisler boş dururken Kocaelispor’a vermeyerek, Alikahya’daki tesisleri ihaleye çıkartarak yanlış yaptı. Sevgili Yavuz, hazır sitemlere başlamışken, devamını getirdi. KOTO Başkanı Murat Özdağ’a kırgın ve kızgın olduğunu söyledi, “ Sivil toplum örgütlerinin belli sorumlulukları var. KOTO bu kentin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri. Geçmişte birlikte iş yaptığım, iyi görüştüğüm biri Murat Özdağ. Aynı zamanda Kocaelispor yönetiminde görev yapmış bir isim. Kurumun üyesi olan esnaflardan alışverişi Kocaelispor taraftarı yapıyor.  KOTO’nun Kocaelispor konusunda bu kadar duyarsız kalma gibi bir lüksü olmadığını düşünüyorum” dedi. Yavuz tepkisinde çok haklıydı. 

MAÇLARA GELMEYEN BULUT’A DA KIRGIN
Başkan Yavuz’un Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’a da bir sitemi oldu, “Biz iki haftada bir 15 bin kişiyle Derince’ye gidiyoruz. Bu kentte iki haftada bir 15 bin kişinin toplandığı başka bir ilçe yok. Ancak hiçbir gidişimizde ev sahibini orada göremiyoruz. Bu da bizi üzüyor” dedi. Ligin ilk yarısı bitti, stadın bulunduğu Derince ilçenin Belediye Başkanı sevgili Bulut’u tek bir maçta bile göremedik. Bulut genelde aynı gün aynı saatle oynayan ilçenin temsilcisi Demirspor maçını tercih ediyor. Tabi ki, ilçenin temsilcisinin maçına gitmesi çok doğal ancak arada Kocaelispor’unkine de gelmesi gerekir. Ki, geçen yıl birçok maçta kendisini görmüştük. Bu sezon ortalarda hiç gözükmemesi şaşırtıcı olmakla birlikte sitemi de gerektiriyor. Dileğimiz, beklentimiz Bulut’un ikinci yarıda İsmetpaşa’ya gelmesi. 

SMS KAMPANYASI YENİDEN BAŞLAYABİLİR
Bir taraftar SMS kampanyasının yeniden hayata geçirilmesine yönelik talepte bulundu. Başkan Bahri Yavuz, kampanyaya geçmişte ilgi gösterilmediğini, rakamların oldukça düşük olduğunu söyledi, pek sıcak bakmadı. Ancak ben araya girip, “O dönemle bugün arasında büyük fark var. Bu kampanya yeniden hayata geçirilirse mutlaka büyük ilgi görecektir” dedim. Sevgili Başkan, “Bakarız, deneriz” yanıtı verdi. Başka bir taraftarın, stattaki tüm kapılara birer kumbara koyularak kulübe para toplanmasına yönelik önerisine Başkan Yavuz, “Kulüp için değil ama sosyal sorumluluk kapsamında böyle bir düşüncemiz var. Geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğim Kocaeli İşitme Engelliler Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü’nün ihtiyaçları için Gebze maçında bunu yapacağız” yanıtı verdi.

“ARENA OLMASINA KARŞIYIM, TARTIŞILMALI”
Yayında son günlerde çok tartışılan yeni stadyuma verilecek isim konusundaki fikirlerini de sorduk Yavuz’a. Başkan, “ Arena ismine karşı olduğumu en başından söyleyeyim. Bu isim bizim kültürümüze uygun değil. Konuşulan isimlerin her biri çok güzel ancak ben daha farklı bir şey olsun, kente hitap etsin istiyorum. Ne olabilir diye kafa yoruyorum.  İsim konusunda acele karar vermemek gerekir. Şehir isim konusunu tartışmalı. Mutlaka en güzel, en uygunu bulunacaktır” dedi. Bugün dünyada ve ülkemizdeki pek çok stada Arana adı veriliyor hatırlatmasını yaptım. Başkan Yavuz bu hatırlatmam üzerine, “Onlar yanlış yapıyor diye biz de mi yapacağız” dedi. Malum geçen hafta ilimize seminer için gelen ünlü mentör Turgay Biçer de statlara Arena ismi koyulmaması gerektiğini söylemişti.

“ÖNCE BU LİGDEN KURTULMALIYIZ”
Açık puan farkıyla hedefe yürüyen Kocaelispor’un bu ligin çok üzerinde olduğu, 3.Lig’de bile iş yapabilecek düzeyde olduğu konuşuluyor. Teknik direktörümüz geçen haftaki yayında,  mevcut kadronun 3.Lig’de ilk 8 içinde yer alabileceğini söylemişti. Başkan Yavuz da bu konudaki düşüncesini söyledi, “Mümkün olduğunca 3.Lig maçlarını izliyorum. Bu ligdeki ilimiz takımlarının maçlarına gidiyorum. Bir kere, oturmuş kadrosu olan, ödemelerini sağlıklı yapan, arkasında da taraftar desteği bulunan takımlar yüzde 70 avantaj sağlıyor. Bu da 18 takımlı grupta 11-12 takımın üzerinde olmak anlamına geliyor. Şu andaki durumumuzu koruduğumuzda 3.Lig’de ilk 8’de oluruz düşüncesindeyim. Yapacağımız takviyelerle bir üst lige çıkabilecek düzeye geleceğimiz inancındayım. Ancak bunları konuşmak için çok erken. Önce bu ligden kurtulmalıyız” dedi. 

FIFA TAKSİDİYLE İLGİLİ MÜJDE YOK, UMUT VAR 
En önemli konuyu sona bıraktık. Kocaelisporluların en çok merak ettiği Kızılyıldız Kulübü’ne 31 Ocak’ta yapılması gereken 100 bin Euro’luk taksit ödemesi için bir kaynak bulunup bulunamadığını sorduk Başkan Yavuz’a.   Başkan Yavuz, bu konuda camiaya verecek şimdilik bir müjdeli haberi olmadığını, yani henüz kaynak bulunamadığını söyledi. Yavuz, sadece ocaktaki taksit ödemesi değil, kulübün geleceğini tehdit eden maddi sorunların tümüne çözüm bulma yönünde çalışmalar yaptıklarını, bu amaçla hafta içinde Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile KEV’in satışı konusunda görüşme yapacağını söyledi. Yavuz, sadece KEV’in TOKİ’ye satışı değil başka formüller üzerinde durduklarını, en kısa süreçte camiaya güzel haberler vermeyi umduğunu söyledi. İnşallah dedik. 
Canlı yayınla ilgili aktarabileceğim detaylar bunlar. Yayın yarım saat geç başladı, tanıtım reklamı çıktıktan sonra program süresi yaklaşık 1.5 saatti. Süre doğal olarak yeterli olmadı. Konuşulmadık çok şey kaldı. Yayın sonu Yuvam Akarca Hoşgör’de tatlıları yerken Başkan ile sözleştik, çok kısa bir süre yeniden bir araya geleceğiz. 
Bu yazı toplam 520 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum