1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Başkan Yavuz’a destek görevimizdir
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkan Yavuz’a destek görevimizdir

A+A-
Biz, piyasada dolaşan “Yanar döner” Kocaelisporlular’dan değiliz.. 
Kocaelispor Kulübü’nün bu kentin en önemli, en değerli;  bu kentteki her sosyal sınıftan, her  ekonomik statüden insanı birleştiren yegane ortak payda olduğuna, kesinlikle siyaset ve şahıslar üstü olduğuna inanan; Kocaelispor kazandığında ruhunda çiçekler açıp, kaybettiğinde ağlayanlardanız..
Sürüklene sürüklene Amatör Küme’ye kadar düşürülen, bu sezon küllerinden yeniden doğmak için silkinen ve Amatör Küme’de olmasına rağmen kente uzun süredir unuttuğu heyecanı, coşkuyu, birlikteliği yeniden yaşatmaya başlayan Kocaelispor’un mutlaka geçmişten gelen kamburlardan kurtulması gerekiyor. 
Kulübün bugünkü başkanı Bahri Yavuz ve arkadaşlarının arka planı yok. Kocaelispor’u yeniden canlandırmak isterken, kendileri için siyasi, ticari hesapları, Kocaelispor üzerinden statü kazanma planları yok. Başkan Yavuz, benden genç.  Ama O da, çocukluğundan beri Kocaelisporlu. 
Kocaelispor’un geçmişinde işlenen günahlara yeniden girmek, yeniden eski kirli defterleri açmak gibi bir niyetim yok.  Ancak Başkan Bahri Yavuz’un yeni bir planı var ve bir Kocaelisporlu olarak O’nun bu planına desteği görev kabul ediyorum.
……….
Geçen gün ziyaret etti, Başkan Yavuz ile görüştük. Çok akıllı hareket ediyor. Çok doğru planları var. Yavuz’un ilk hedefi, Kocaelispor Kulübünü devlete olan borçlardan kurtarmak. Bugüne kadar kimsenin açıklamadığı kulübün devlete olan borçlarıyla ilgili çok önemli bir doküman hazırlamışlar. Kulübün devlete toplam 60 milyon TL borcu gözüküyor. 
Devlete en borçlu kulüp biz değiliz. Türk futbolunda adı “Büyük” olarak geçen kulüplerin borçları çok daha yüksek. Bu 60 milyon TL’lik resmi borç,  yine resmi olarak Kulübün geçmişindeki yönetimlerde görev yapmış, 210 kişinin sorumluluğunda bulunuyor. Bu borç silinmiyor. Affedilmiyor.  Şimdi yapılandırılırsa, faizlerinin silinmesi ve yarı yarıya azalması mümkün.  Aksi halde günün birinde devlet, o listedeki 210 kişiden, onlar hayatta değilse, çocuklarından, torunlarından bir şekilde çatır çatır alacak. 
Bu açıdan bakıldığında, Başkan Yavuz’un projesi, sadece Kocaelispor’u kurtarmak değil. Aynı zamanda bu borcu yapan ve günün birinde ödemek zorunda olan 210 eski yöneticiyi de kurtarma projesi. Üstelik, bu devlete Kocaelispor yüzünden borçlu gözüken 210 kişinin büyük bölümü masum. Onlar, yönetim kurunda çeşitli dönemlerde üye gözüküyorlar ama, çoğu paraların nereye gittiğini, borçların nasıl yapıldığını da bilmiyorlar. 
Başkan Yavuz diyor ki, “Herkesin çok iyi bildiği gibi, KEV tesisleri Kocaelispor Kulübünündür. Kocaelispor için yapılmıştır. KEV yönetimi bu tesisleri bize devretsin. Satalım, devlete olan borcu kapatalım. Hem kulüp kurtulsun, hem devlete borçlu gözüken eski yöneticiler kurtulsun.” 
Bu çok doğru bir formüldür. KEV tesisleri bu tesislerin asıl sahibi olan Kocaelispor’a verilirse, hemen satılıp, paraya çevrilirse,  Kocaelispor’un devlete borcu kalmayacak. Ya da ikinci formül var: Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Mustafa Ekşi, Serhan Gürkan gibi bu kabarık borçların en önemli sorumluları aralarında 30 milyon TL’yi toplayıp, devlete yatıracak, Kocaelispor’u kurtaracaklar. Bu mümkün olmadığına göre, KEV tesislerini sahibine devretmek, ya da satıp parasını vergi borçları için Kocaelispor’a vermek en akılcı çıkış yoludur. 
………
Bu sütunların okurları hatırlar. Geçen yıl ben bu işin tam ortasında kaldım. KEV tesisleri ile ilgili büyük pazarlıkta Sefa Sirmen ile İbrahim Karaosmanoğlu arasında arabuluculuk görevi bana verildi. Aslında, o dönemdeki Başkan Nebil Uzun pişmiş aşa su katmasa, Sirmen ile Karaosmanoğlu, anlaşma aşamasına gelmişti. İş bitecekti. Olmadı. 
Şimdi tam zamanıdır. Hazır Kocaelispor Amatör Lig’de bir hava yakalamış. Kenti yeniden uyandırmış. Hiç kimse bana, “Yasal değildir. KEV vakıf olarak tesisi devredemez” demesin. Bunu, o tesisin yapımında çok büyük payı bulunan merhum Muharrem Eskiyapan’ın ağzından, “Bu tesisin sahibi Kocaelispor’dur” lafını duymuş adamım. Her yerde tanıklık yapabilirim. 
Başkan Bahri Yavuz, kulübün kişilere olan borçlarını önemsemiyor. Bu borçlar daha kabarık. Üstelik kişilere olan borçlar, Kocaelispor Kulübünün transfer yasağına neden oluyor. Yavuz bu konuda şunları söyledi:
“- Ben aslında transfer yasağının kalkmasını istemiyorum. Tam tersine 5-10 yıl daha bu yasak devam etsin. Çünkü, transfer yasağı kalkarsa yeniden çok açılırız. Birkaç yıl sonra yeniden bataklığa saplanırız. Biz alt yapıya önem veriyoruz. Kendi futbolcularımızı yetiştiriyoruz.  Kendi yağımızda kavrulacağız. Birkaç yıl sonra Türkiye’deki bütün kulüpler UEFA kriterlerine takılıp kaldığında, Kocaelispor Kulübü, Türk futbolunun en güçlü kurumu haline gelebilir. Yeter ki, devlete olan borçları ödeyelim.”
Bahri Yavuz, KEV tesislerini takım için kullanmak adına da istemiyor. Yapımı devam eden yeni stadyumun yakınlarında, Kandıra yolu üzerinde 20-25 dönümlük bir arazi alıp,  Kocaelispor için yeni bir tesis planlıyor. Eğer, KEV satılırsa, parası ile vergi borçları kapandıktan sonra böyle bir tesis için de para kalacak. 
Bu konuda bütün sorumluluğu Sefa Sirmen’in önüne koymak, haksızlıktır. Ama Sefa Sirmen’in kent büyüğü, Kocaelispor’un efsane Başkanı olarak sorumluluğu vardır. KEV mütevelli heyet üyeliği, rahmetli babamdan bana miras kalmıştır. Ben bir KEV mütevelli heyet üyesi olarak, bir Kocaelispor taraftarı olarak, Kocaelispor için yapılmış mevcut tesislerin, kulübün devlete olan borçlarını kapatmak için satılmasına bütün kalbimle onay veriyorum. Bu konuda Başkan Yavuz’a destek de görevimizdir. Bahri Yavuz bu büyük kavgaya girerken çok açık biçimde babası Veysi Yavuz’u bile karşısına alıyor. 
Bu işin gereği yapılmalıdır. Kocaelispor’u bu yıl 3 ncü Lige devlete olan borçlarından kurtulmuş olarak çıkartmalıyız. 
Bu yazı toplam 431 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum