1. HABERLER

  2. Başkan Yavuz’da bıçak kemiğe dayanmış 
Başkan Yavuz’da bıçak kemiğe dayanmış 

Başkan Yavuz’da bıçak kemiğe dayanmış 

Geçen gün akşamüstü Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz uğradı. Gazetede işim bitmişti. Rahat rahat sohbet ettik. Başkan Yavuz, coşkulu adamdır.. Heyecanlı, kıpır kıpır biri. Durgun gördüm bu defa.. Ümitleri azalmış, karamsar bir adam vardı karşımda. 

A+A-

Bahri Yavuz, Kocaelispor Başkanı olarak çok önemli işler yaptı. Bu kulüp kapansın, bitsin, yok olsun istediler. O, tribünden gelen gerçek Kocaelispor taraftarı bir Başkan olarak işe dört elle sarıldı. İlk sezonunda takım 3’üncü Lig’e yükselmeyi son maçta kaçırdı. İkinci sezonda takımı BAL’dan alıp, 3’üncü Lig’e yükseltti. Yavuz, Kocaeli’nin Kocaelispor’un potansiyeline inanıyor. Tahmin edilenden, umulandan çok daha hızlı bir şekilde Süper Lig’e geri dönülebileceğine inanıyor. Ama kulübün önünde “borç” engeli var.

Başkan Yavuz, hükümetin açıkladığı “vergi affı” uygulamasının Kocaelispor için son ve tek çözüm yolu olduğuna inanıyor. Kocaelispor Kulübü, devlete olan vergi ve sigorta prim borçlarını kapatamadan önüne bakamaz. Bu vergi affı süreci, tam da Kocaelispor için bulunmaz fırsat. Yavuz kimseden bağış, yardım falan da istemiyor. Tek derdi var: Kocaelispor’a ait olan KEV Tesisleri Kocaelispor’a verilsin. Bu tesisin sahip olduğu arazinin imar planı değiştirilsin ve satılarak parasının kulübe verilmesi sağlansın.  
 

ORTALIĞI AYAĞA KALDIRACAĞIM 
Kocaelispor Başkanı’nın çok uzun süredir bu iş için uğraştığını, sırf bu nedenle KEV Başkanlığı’na aday olduğunu biliyoruz. KEV Kocaelispor’a devredilir ve satılırsa, bu parayla kasım sonuna kadar Kocaelispor’un devlete olan borçlarının tamamını bir defada ödeyip, kapatmak mümkün. Şunları söyledi Yavuz:
“-Biz devlete olan borçları kapatalım, sonrasını götürebiliriz. Kişilere olan borçları, yabancılara olan borçları pazarlık yoluyla çözebiliriz. Ama bu süreç son fırsat. Eğer kulüp bu fırsatı da kaçırırsa, Kocaelispor Başkanı olarak büyük bir savaş başlatacağım. KEV’i devretmeyenleri, bu konuda sözlerini tutmayanları, bu kulübü borç batağına sürükleyip batıranları bu şehre, bu ülkeye rezil edeceğim. Bu konuda çok ciddi hazırlıklar yapıyorum. Bu süreçte Kocaelispor’un yanında olmayanları, Kocaelispor’un işini zorlaştıranları rezil edeceğim.” 
 

HAYDİ ŞEMSETTİN CEYHAN 
Bahri Yavuz’un anlattıklarına göre, halen KEV yönetimi, tesisleri otel olarak kullanan mevcut kiracıdan kira bedelini bile alamıyormuş. Büyükşehir bu tesisi mühürlemişti. Sonra mahkemeye gidildi,  yürütmeyi durdurma çıktı. Ancak bu ayın sonunda yeniden tesisin mühürlenmesi mümkün. Yani KEV Tesisi, ne KEV’e ne de Kocaelispor’a yarayacak. 
Bu konuda siyasetin devreye girmesi şart. AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan sorunun çözümü için harekete geçecek gibi görünüyor. Siyasi parti il başkanları, Ceyhan öncülüğünde bu işi çözebilir. Sefa Sirmen’in durumu nedeniyle KEV Başkanlığı’na vekalet eden Zeynel Başlak da, hem KEV’in hem Kocaelispor’un menfaatleri gözetilerek tesislerin devrine sıcak bakıyor.
Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, bu ay içinde bir görüşme için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da randevu talep etmeye hazırlanıyor. Yavuz, “Sayın Cumhurbaşkanının spora, futbola ilgisini biliyoruz. Kocaelispor’un durumuna kayıtsız kalmayacağına inanıyorum. Derdimizi anlatmak istiyorum” dedi.
Bahri Yavuz, KEV’in satılmasını,  parasının Kocaelispor’a verilmesini, ona buna para dağıtmak için istemiyor. Bu para ile kulübün devlete olan borçları ödenecek. Transfer yasağı kalkacak. Sonrası için büyük bir umut ortaya çıkacak. Yavuz şunları söyledi:

“- Kocaelispor’un başta Spor Toto paraları olmak üzere bazı gelirleri kesiliyor. Alacaklıların hesabına paralar yatıyor. Yani bir yandan özel borçlar ödeniyor. Birkaç ay sonra önümüze, Saffet Sancaklı adına kayıtlı olan, ancak bizzat F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım tarafından takip edilen 1 milyon Dolar’lık çek gelecek. Bir şekilde bunları aşarız. Ama bu vergi affı fırsatından yararlanıp, devlete olan borçları temizlemek zorundayız.”

Yavuz, 4 milyon TL’lik bütçe ile bu sezonun hesabını yapmış. Çok güzel bir prim sistemi uyguluyorlar. Halen takımda bulunan futbolcuların alacağı yok. Yavuz, mevcut teknik direktöre, futbolculara çok güveniyor. Sezon sonunda takımın Play-Off çizgisi içinde yer alacağından emin. Ama önce şu devlete olan borç işini halletmek lazım. Süre daralıyor. Birileri şimdi devreye girmezse, siyaseten de, ahlaken de bu işin hesabını sormak adına Başkan Yavuz harekete geçecek ki, elbet biz de o süreçte yanında olacağız. 

Sirmen’in tahliyesini kim engelliyor?
Sefa Sirmen.. İzmit’in sembolü, bu şehre çok eserler, yatırımlar kazandırmış çok önemli bir isim. 24 Haziran’da İZGAZ Davası’nda kesinleşen hüküm nedeniyle cezaevine konuldu. Yaklaşık 4 aydır hapiste. Ciddi sağlık sorunları nedeniyle KOÜ Tıp Fakültesi’nde yatıyor. Arka arkaya önemli ameliyatlar geçirdi. Kimileri sanıyor ki, “Sirmen cezaevinde yatmamak için hastanede kalıyor.” Öyle değil. Gidip, gördüm. Sirmen’in hastanede hükümlü olarak kaldığı koşullar, cezaevinden daha iyi değil. 

Ne yapmış Sirmen 100 milyon Dolar’a İzmit’in doğalgaz şebekesini yaptırmış. Sonra bu doğalgaz şebekesi ve şirketi 500 milyon Dolar’a satılmış. Sirmen hakkındaki İZGAZ Davası hükmü pek çok hukukçuya göre haksız. Üstelik Sirmen cezaevine konulduktan sonra, 15 Temmuz yaşandı. Sirmen hakkında hüküm verenler, bu hükmü onaylayanlar FETÖ’cü çıktı, görevden alındı. Bu süreçte, pek çok eski dava ile ilgili kararlar bozuldu. İnsanlara itibarı iade edildi. Aslında Sefa Sirmen hiçbir girişimde bulunmasa, bu yılın sonlarında infaz indiriminden yararlanıp, çıkacak. Ama yakınları, avukatları yeniden yargılanmayı talep ediyorlar. Yargıtay başsavcılığına aylar önce başvuru yapıldı, “Sirmen’le ilgili davaya yeniden bakılsın” istendi. Bu girişimi takip eden Ankara’daki dostlarımdan sürekli bilgi alıyorum. İtiraz dosyası, Yargıtay Başsavcılığı’nda. Ele alınıp, üzerinde görüşme yapılsa, “yeniden yargılama” kararı çıkacak. Aslında dosyaya bakan herkes, itirazın haklı olduğunu da söylüyormuş. Ama bir türlü Sirmen dosyasına bakılmıyormuş. Konuyu takip eden Ankara’daki dostum, “Tam sıra Sirmen dosyasına geliyor, bir gizli el devreye girip, dosyayı en alta atıyor. Aslında Adalet Bakanı bile ortada bir haksızlık olduğunu kabul etti. Ama bir türlü dosya Yargıtay’da görüşülmüyor” dedi.

Sefa Sirmen, bu kenti yönetirken kimseye haksızlık yapmamıştı. O, bu yaşta, bu halde hükümlü damgası ile jandarmalar arasında oturmayı hak etmiyor. Yazıktır, günahtır, bu kent adına ayıptır. Artık Sirmen ile daha fazla uğraşmayın. Bırakın hukuk işlesin. Bırakın, mümkün olan en kısa zamanda Sefa Sirmen ait olduğu yere, İzmit halkının arasına geri dönsün. 
 

Merdiven ve asansör 

Geçen gün bu sütunlarda “Yürümeyen merdiven,  takılmayan asansör” başlıklı bir yazı yazdım. Yenicuma Camii önündeki Mimar Sinan Köprüsü’nün yürüyen merdiveninin çalışmadığını, Yahya Kaptan Kavşağı’nda açılan yaya köprüsünün asansörünün konulmadığını yazdım. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın aradı. Önce şu espriyi yaptı:

“-O akşam, ben belediyedeydim. Mobese kameralarından senin köprüyü geldiğini gördüm. Bastım düğmeye, sırf sen yürü diye yürüyen merdiveni durdurdum.” Böyle bir cezayı hak edecek ne yaptığımı sormadım. Ama bu bir ceza ise, amacına ulaştığını, köprünün üzerine vardığımda nefes nefese kaldığımı söyledim. Genel Sekreter şunları anlattı:
“-Aslında biz o yürüyen merdivenlerle ilgili sorunu tamamen gidermiştik. Bir ay öncesine kadar hiç arıza olmuyordu. Ama o bölgede tramvay yolu çalışması başlayınca, elektrik kesintileri oldu. Bu yüzden zaman zaman yürüyen merdivenler çalışmıyor.”

Genel Sekreter’e ben de bir espri yaptım: ”Şu tramvay yolunu başlatmakla bu şehrin başına ne işler açtın. Demek ki, yürüyen merdiven bile tramvay inşaatından ötürü çalışmıyormuş.” Büyükakın, yürüyen merdivenler konusunda çok titiz olduklarını, bazen çocukların merdivenlerin emniyet düğmesine basıp devre dışı bıraktığını da anlattı, “Sen köprüyü kullan. Merdivenler çalışacaktır” dedi.

Yahya Kaptan Köprüsü’nün asansörüne gelince. Büyükakın, bu konuda bir aylık süre istedi. “Bu köprüye, yürüyen merdivenin ayağının dayanacağı yer olmadığı için yürüyen merdiven yapamadık. Asansörlerin yeri hazır. Bir ay içinde takılmış olur” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.